Kdy jindy si udělat maraton po nejlepších filmech s tematikou investic a obchodování než zrovna o Vánocích? Obzvlášť když nejstarší snímek v našem seznamu je vánoční komedií?
Filmy, které jsme pro vás vybrali, mají jedno společné: vedle zábavy nabízejí často až překvapivě pronikavý vhled do zákoutí finančního světa, kde více než jinde platí heslo o realitě, která strčí fikci hravě do kapsy.
Ač nám to bylo trochu líto, nakonec jsme ze seznamu vyškrtli dokumenty – kdo by si chtěl kazit svátky mluvícími hlavami?
Záměna (1983)
Tak jdeme na to. Začněme zlehka a rovnou na sváteční notu. Snímek Záměna, ve kterém sehráli hlavní roli Eddie Murphy a Dan Aykroyd, možná nepatří k nejlepším investičním filmům historie, ale obsahuje poměrně dlouhou scénu, kvůli které mu to můžeme celé odpustit.
Samotný snímek je dobovou variací na pohádku o Princi (Dan Aykroyd) a chuďasovi (Eddie Murphy) a v závěrečné půlhodince obsahuje zhruba čtvrthodinovou scénu, kde je velmi přesně zachycena atmosféra obchodní seance na burze, kde se obchodují futures – v daném případě futures na pomerančový džus.
Pomineme-li prostý fakt, že dnes už se fyzicky prakticky neobchoduje (byť opravdu velké tradiční burzy z prestižních důvodů nechávají obchodní haly dožívat), kvůli atmosféře scény stojí za to dát tomuto dnes již historickému snímku šanci.
Barbaři za branou (1993)
A u starších filmů ještě chvilku zůstaneme. Další titul ve výběru je totiž trochu neprávem zapomenutý televizní snímek Barbaři za branou, který nabízí pohled pod pokličku private equity obchodů.
Píše se rok 1988 a na Wall Street se schyluje k tehdy největší korporační fúzi v dějinách. Dojde k ní ale trochu jinak, než byste možná čekali, a to spekulativním vykoupením akcií – leveraged buyout – perspektivní společnosti R. J. R. Nabisca (prodejce tabáku a potravin), která se dostala do uměle vyvolaných potíží.
Hraje se o 25 miliard dolarů a snímek, který si jinak skutečné události a postavy upravuje tak, aby lépe sloužily příběhu, představuje údajně velmi věrnou sondu do myšlení tehdejšího ředitele společnosti. Film svého času doporučoval jako studijní materiál investor Martin Kúšik.
Konkurenti (1992)
Po barbarech přejděme na chvíli na komornější notu. Snímek Konkurenti je filmovou adaptací Pulitzerovou cenou oceněné divadelní hry Davida Mameta, vyprávějící příběh zoufalých realitních makléřů. Film je pěknou charakterovou studií mužů, kterým již v životě silně ujíždí vlak, a také malým hereckým koncertem.
Excelují v něm zejména Alec Baldwin v roli motivačního řečníka, Al Pacino coby šéf obchodního oddělení, Alan Arkin, Ed Harris a Jack Lemmon jako frustrovaní obchodníci, Kevin Spacey v roli životem unaveného vedoucího kanceláře a Jonathan Pryce jako nejistý klient, kterého se Pacino snaží „ukecat“.
Čtyři zaměstnanci realitní kanceláře dostanou ve filmu za úkol co nejlépe prodat „bezcenné“ pozemky. Motivace není malá – hraje se nejen o luxusní automobil, ale i o vyhazov ze společnosti. Zbytky morálky pofiderních obchodníků se roztékají jako hrad z písku po dešti.
Makléř (1999)
Snímek Makléř, známější pod původním názvem Rogue Trader, vypráví další skutečný příběh. Film mapuje nejdramatičtější životní událost v životě bývalého burzovního makléře Nicka Leesona, kterému se povedlo sérií vrstvených chyb a nekompetence poslat ke dnu společnost svého zaměstnavatele, svého času velmi prominentní londýnskou obchodní banku Barings Bank.
Film je variací na rychlý vzestup a stejně rychlý pád a přináší učebnicovou ukázku toho, jak se při obchodování nemá pracovat s rizikem. A jak je obchodníkovým nejhorším rádcem jeho ego.
Vlk z Wall Street (2013)
A máme tu další životopisný příběh zachycující vzestup a pád. Tentokrát optikou legendárního režiséra Martina Scorseseho mapuje eskapády neméně legendárního akciového podvodníka Jordana Belforta.
Nechce se věřit, že byste tento herecký koncert Leonarda DiCapria a Jonaha Hilla minuli, ale pokud ano, dozvíte se o fungování nechvalně proslulého over the counter obchodníka s akciemi Stratton Oakmont a také o jeho způsobu myšlení a života. Z dnešního pohledu má navíc film oproti době vzniku ještě jednu nezamýšlenou hodnotu.
Kreslí totiž zajímavou paralelu mezi současnou IPO horečkou, miliardovými investicemi do společností s často neudržitelným obchodním modelem a IPO módní vlnou osmdesátých a devadesátých let, která vyústila mimo jiné v sérii pump-and-dump schémat – rychlého umělého vyhnání ceny titulu a následný bleskový profit na nic netušících investorech, kterým zůstanou v rukou jen bezcenné akcie.
Riziko (2000)
O něco starší film, který také přináší vhled do mysli finančního podvodníka. Tentokrát ale obyčejného pěšáka samozvaných makléřů, jako byla právě Belfortova Stratton Oakmont. Snímek je zcela smyšlený, ale podává celkem reálný obraz o zákulisí pump-and-dump byznysu.
Oproti Vlkovi z Wall Street se dostáváme mnohem blíže k obětem podobných praktik a můžeme téměř fyzicky cítit jejich bolest. Celkově je snímek zajímavou sondou do světa neúspěšných, ale také těch, kdo z toho neúspěchu naopak profitují. Navíc obsahuje jednu investiční radu, která je téměř k nezaplacení – ale tu zkuste odhalit při sledování vy sami.
Wall Street (1987)
Dostáváme se pomalu do finále. Z filmové duologie Wall Street je povinnost shlédnout hlavně první snímek, tedy alespoň pokud si nelibujete v chuti dvakrát vylouhovaného čajového pytlíku.
Jeden z nejlepších snímků Olivera Stonea zde na pozadí býčího trhu z let 1985 a 1986 rozehrává dramatickou partii vztahu dvou burziánů bez morálních mantinelů: mentora v podobě finančního žraloka Gordona Gekka (Michael Douglas) a jeho svěřence, kterého hraje Charlie Sheen.
Zatímco příběh směřuje ke svému lehce melodramatickému konci, my jsme svědky toho, jak se pro pár milionů osobního zisku posílají ke dnu fungující společnosti a jak se vydělává na nenasytnosti jiných lidí. Je chamtivost dobrá, jak tvrdí Gekko? To vám prozradí závěr filmu.
Sázka na nejistotu (2015)
Filmová adaptace trefné knižní analýzy zhroucení finančních trhů během hypoteční krize před třinácti lety patří do zlatého fondu investičních snímků. Ve snímku podle předlohy od amerického finančního novináře Michaela Lewise sledujeme příběh důvtipných obchodníků, kteří si dříve než kdokoli jiný uvědomí neudržitelnost bubliny na nemovitostním trhu.
Podstoupí proto riziko sázky na její prasknutí, což jim po nervydrásajícím období, kdy trh pokračuje ve své iracionální jízdě, přinese miliardové zisky. Vedle hezky podaného dramatického oblouku je film hodnotný především tím, že se mu povedlo přiblížit příčiny krize a komplikovaný svět finančních derivátů i financemi nepolíbenému divákovi.
Jde na to navíc vizuálně atraktivní formou: například Selena Gomez u pokerového stolu názorně předvede, jak ve skutečnosti fungují zajištěné dluhové obligace, a Margot Robbie diváka ve vaně se šampaňským zasvětí do tajemství hypotečních dluhopisů.
Den před krizí (2011)
Film Den před krizí, známější ale pod původním názvem Margin Call, je dalším snímkem s tematikou hypoteční krize. Odehrává se během čtyřiadvaceti hodin v imaginární newyorské investiční bance těsně před zhroucením trhů.
Přestože snímek oproti Sázce na nejistotu není zdaleka tak popisný, mnohem lépe zachycuje atmosféru investiční společnosti před historickým okamžikem. Finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu – a jediná cesta k její záchraně vede přes odstartování domino efektu, na jehož konci bude stát rozvrácená světová ekonomika.
Vedle přehlídky morálních dilemat a skvělých hereckých výkonů (k vidění je tu i Kevin Spacey nebo Jeremy Irons) je snímek krásným mementem toho, jak snadno obchodníci v investičních firmách v honbě za tučnými bonusy podstupují neadekvátní riziko jen proto, že to tak dělají všichni.