Už je to taková předvánoční tradice. Bill Gates se před koncem roku vždy vytasí se seznamem knih, které jeho osobně posunuly nejvíc.
Spoluzakladatel Microsoftu, filantrop a aktuálně druhý nejbohatší muž světa zvládne ročně přečíst okolo 50 knih. Pravidelně jich i s kratší recenzí doporučuje pět před Vánocemi a krátký seznam na svém blogu Gates Notes uveřejňuje i před začátkem letních dovolených.
Čtení knih představuje pro Gatese nejmilejší způsob trávení volného času. Letos dokonce všem absolventům amerických bakalářských oborů nabídl, že jim pošle jednu ze svých nejoblíbenějších knih zdarma, když o to budou mít zájem.
Čtěte také: 3 rady, které by Bill Gates dal sám sobě, kdyby mu zase bylo 19
Letošní Gatesův mix je podle jeho vlastních slov „eklektický“ – doporučuje knihu o meditaci i o moderním válčení. Pokud jste Gatesův čtenářský deník líní číst (ha!), pusťte si jeho videorecenzi.
Educated, Tara Westover
Paměti americké historičky, která do školní třídy vkročila poprvé až v 17 letech. Její rodiče, striktní mormoni, byli totiž proti školní docházce i dostupné zdravotní péči. Westover nakonec získala titul Ph.D. v dějinách idejí na univerzitě v Cambridgi i za cenu toho, že se s rodiči a některými sourozenci odcizila.
Její memoáry chválil i prezident Barack Obama. Gates a jeho žena Melinda oceňují „obrovský hlad po vzdělání“, který prostupuje celou knihou.
Armáda strojů: Autonomní zbraně a budoucnost války, Paul Scharre
Bývalý zaměstnanec Pentagonu zkoumá všechny důsledky, které s sebou nese rozhodnutí dát válečným strojům možnost rozhodovat nad životem a smrtí. Jeho názor ve zkratce: na bojišti by stále měli být (i) lidé.
„Ač jde o nesmírně komplikované téma, Scharre nabízí přehledná vysvětlení a představuje výhody i nevýhody válečného konfliktu, který řídí autonomní zbraně,“ dodává Gates.
Bad Blood, John Carreyrou
„Tohle mi doporučilo hned několik mých přátel. A je to ještě šílenější příběh, než jsem původně čekal, přečetl jsem to na jeden zátah,“ přiznává se Gates. O co jde? Kniha detailně popisuje vzestup a pád bývalého miláčka Silicon Valley, startupistky Elizabeth Holmes, a její firmy Theranos, která slibovala zásadní zjednodušení a zrychlení krevního testování.
Startup, který přitáhl investice od takových jmen, jako jsou Rupert Murdoch nebo Larry Ellison, v jednu chvíli dosáhl valuace přesahující devět miliard dolarů. Háček ovšem spočíval v tom, že technologie, kterou Holmes všude propagovala, nefungovala.
Čtěte také: Vzestup a pád dámy, které se říkalo Steve Jobs v sukních
21 Lessons for the 21st Century, Yuval Noah Harrari
Autor bestsellerů Sapiens a Homo Deus, izraelský historik Yuval Noah Harrari, se ve své poslední knize pokouší odpovědět na některé z nejdůležitějších otázek dneška. Jak počítače a roboti mění význam toho, co znamená být člověkem? Jak se vypořádat s epidemií fake news?
Gates tuto knihu nabízí jako protilék pro všechny, kterým poslední dobou přijde, že to se světem jde výhradně z kopce. „Pokud ve vás rok 2018 a stav věcí veřejných zanechávají pocit úzkosti, 21 lekcí vám nabídne užitečný rámec ke zpracovávání zpráv, které se odevšud valí, a hlubší přemýšlení o výzvách, které nás čekají,“ dodává Gates.
Headspace Guide to Meditation and Mindfulness, Andy Puddicombe
Tohle je podle Gatese perfektní úvod do meditace. Částečně jde o autobiografii, částečně o manuál, který popisuje autorovu vlastní životní cestu. Puddicombe se stal z vysokoškoláka buddhistickým mnichem a následně autorem veleúspěšné meditační aplikace Headspace. Jednoduché meditační techniky, které popisuje, vám pomůžou zlepšit duševní kondici i zmírnit stres.
„Jsem si jistý, že moje 25leté já by se tomuhle vysmálo, ale s Melindou si poslední dobou v meditaci docela jedeme,“ svěřuje se spoluzakladatel Microsoftu a teď filantrop na plný úvazek.