Uhodnete město? V roce 1265 ho založil král Přemysl Otakar II. na soutoku dvou řek. Téměř okamžitě se stalo hospodářskou i mocenskou metropolí jižních Čech. Říká se mu různě a jako město, ve kterém by chtěl žít každý, ho ve své hře Záskok zmínil i geniální Jára Cimrman. Ale hlavně – už v šestnáctém století v něm začali vařit pivo a budovat rybníky.
Jasně! České Budějovice, Budějce, Budějky. Mají za sebou více než 750 let dlouhou historii a při svých toulkách Českou republikou byste je rozhodně neměli minout. Nabízí totiž mnohem víc, než si umíte představit.
Náměstí s bludným kamenem
Čemu se rozhodně nemůžete ve městě, ve kterém se potkávají Vltava s Malší, vyhnout, je náměstí Přemysla Otakara II. Slavné je hlavně svým půdorysem pravidelného čtverce o rozloze větší než jeden hektar. Po jeho obvodu stojí 48 barokních a renesančních domů a už od svého založení sloužilo jako základní orientační bod i jako místo pro konání trhů, slavností, ale také poprav.
A jestli chcete vědět, kde přesně přicházeli zločinci o život, hledejte bludný kámen – jediný pozůstatek původní dlažby najdete pár kroků od Samsonovy kašny. Ale pozor, říká se, že kdo ho nevědomky překročí po desáté hodině večerní, nenajde už cestu domů a bude bloudit ulicemi města celou noc.
Barokní radnice
Na náměstí si určitě najděte čas na prohlídku radnice, o jejíž barokní vzhled se postaral schwarzenberský stavitel Antonín E. Martinelli. Její chloubou jsou čtyři alegorické sochy představující Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost. Nejhonosnější místností je pak obřadní síň se stropní freskou znázorňující Šalamounův soud.
Výhled z Černé věže
Jen kousek od hlavního náměstí si rozhodně nenechte ujít Černou věž. Když už pro nic jiného, tak ten výhled, který se vám naskytne po vystoupání 225 převážně dřevěných schodů, za to skutečně stojí.
Dominanta města, která vyrostla do výšky více než 72 metrů, sloužila původně jako zvonice a hláska a strážný, který v ní bydlel, dával bedlivý pozor na případný požár. Z ochozu, který je 46 metrů nad zemí, uvidíte Šumavu i Alpy.
Náměstí, kde odpočívali mrtví
Další známé náměstí, kde se konají oblíbené trhy, je Piaristické. Najdete ho v západní části města sevřené mezi Českou a Hroznovou ulicí a své jméno získalo po řádu piaristů.
Už ve třináctém století na tomto místě vznikl jeden z městských hřbitovů, kde byl později vztyčen sloup Nejsvatější Trojice. Když se hřbitov zrušil, přemístil se i sloup, dnes ho najdete u vstupní branky z České ulice proti sousoší Kalvárie.
V roce 1995 nechala radnice náměstí předláždit, a aby lidé věděli, že tu dříve odpočívali mrtví, je v nové dlažbě vyskládaný kříž a hřbitov připomínají i symbolické náhrobní kameny s motivem růžence.
Tekutý poklad
Až si budete chtít od historie trochu odpočinout a pozorovat, jak se přímo před vašima očima vyrábí pivo, tak zamiřte do ulice Karolíny Světlé, do Pivovaru Budějovického Budvaru. Založen byl roku 1895 a pokračuje v tradici více než 750 let staré.
Průvodce vás zavede do výrobních prostor a těm zletilým dá ochutnat nepasterovaný a nefiltrovaný ležák Budweiser Budvar z tanku v ležáckém sklepě. Zážitkem je i moderní expozice, díky níž se v kleci těžebního výtahu virtuálně přenesete do hloubky tři sta metrů, kde můžete sledovat historii města i pivovaru.
České Budějovice jsou největším městem Jihočeského kraje. A pro svých pětadevadesát tisíc obyvatel nabízejí úžasné možnosti, jak a kde trávit volný čas. A tak nepřijde zkrátka ani turista.
Můžete se třeba vydat pěšky kolem hradeb nebo procházkou na Sokolský ostrov, kde najdete kromě letní plovárny také funkcionalistickou budovu sokolovny. Po proudu Vltavy zase můžete doplout na výletní lodi třeba až do Hluboké nad Vltavou a prohlédnout si tamní zámek i přilehlou zoologickou zahradu.
A
až vám
cestou vyhládne,
máme
pro vás
pár
tipů, kde doplnit energii.
Vyzkoušejte Pokoj
Potřebujete-li dodat tělu kofein, pak Kavárna Pokoj kousek od hlavního náměstí je ta pravá volba. Kromě klidu v duši vám připraví kávu v originálním hrníčku.
Otestujte Plachý Café
Maličký vzrůstem, veliký duchem! Přesně tak se prezentuje Espresso & Brew bar s výběrovou kávou od legendárních berlínských The Barn v historickém centru města, jen pár kroků od Samsonovy kašny. Jeho název Plachý Café nemůžete přehlédnout.
Ve dne kavárna, v noci bar
Originálně pojmenovali majitelé i kavárnu Datel na Piaristické ulici, která se přes noc mění v bar. Ráno tu začínají s dobrou snídaní, přes den pokračují vlastními dorty a večer vám nalijí whisky nebo gin. Jeden speciální, Hvod, pro ně vydestiloval Martin Žufánek.
Pivní výběr v Singeru
A u alkoholu ještě chvíli zůstaneme. Být v Budějicích a nezajít na pivo, to je jako projít pařížským Louvrem a nepodlehnout úsměvu Mony Lisy. Nejvíce točených piv, celkem devět druhů, nabízí ve městě Bar Singer. A stejně jako šicí stroj stejného jména, klape to i tady. Těšit se můžete třeba na čerstvě natočeného Beránka, Plzeň, Svijany nebo Guinnes či Hoegaarden.
Vlastní pivo pod nejstarším krovem v zemi
Jestli má pivo říz i v jiných podnicích ve městě, zjistíte třeba v Restauraci Solnice na Piaristickém náměstí. Současní majitelé chátrající historické budově s nejstarším krovem svého druhu v zemi vdechli před lety nový život.
Za povedenou rekonstrukci si vysloužila v roce 2019 dokonce titul Stavba roku. A kromě vlastního piva Solnice, které do restaurace dopravují unikátním podzemním pivovodem pod Piaristickým náměstím, tu mají i skvělou kuchyni.
Do Žíznivé gumovky!
Březí koza na čepu nebo Kynšperský zajíc. Tak to vám zase nabídnou v Žíznivé gumovce. Pivo tady prostě milují a vy budete taky. A jako chuťovku si k němu dejte třeba chleba se sádlem a škvarky.
Poetická ponorka s dřevěným barem
A až budete mít piva dost a dostanete chuť na koktejly, tak vzhůru do Žluté ponorky. Poetický bar sídlí v klasicistní dvoupatrové budově. Na první pohled zaujme třináct metrů dlouhý dřevěný bar, kam se vejde dvacet hostů.
Ti další se mohou posadit do ručně pomalovaných křesílek, z nichž některé zdobí portréty slavných spisovatelů, třeba Williama Shakespeara nebo Charlese Bukowského. Kromě bohatého výběru koktejlů osvěží i jídelní menu inspirované skandinávskou, asijskou a indickou kuchyní.
Chuť Londýna
Víte, že i v Budějkách můžete okusit kus Londýna? Jeho atmosféru pojďte nasát do bistra Born in London. Vyzkoušet musíte hlavně zdejší báječné Fish and Chips nebo hummus s anglickou nakládanou zeleninou piccalilli. A v centru města otevřelo nedávno bistro svou pobočku Little Sister. Stavte se tam třeba na cupcakes nebo výhled na slepé rameno řeky Malše.
Vítejte na Palubě
Na originálně zařízený a se spoustou světla a prosklenými stěnami zase láká interiér nově zrekonstruované restaurace Paluba. Situovaná je nad Mlýnskou stokou v městském parku a kromě vizuálního zážitku nabízí i ten gastronomický.
Magdalene, Klika i nudle jen tak do ruky
Jednoduchá a skvělá jídla bez dlouhého čekání zas dostanete v Bistru Magdalene, moderní budějovickou restauraci zase hledejte pod jménem Klika. Rodinný podnik sází na kvalitní suroviny od lokálních malých farmářů a hostům nabízí i ubytování v hotelu. A chcete-li jídlo jen tak do ruky, určitě vyzkoušejte Nudle Bistro.
Relax ve hvězdárně i v parku
S plným žaludkem a posilněni dobrou kávou pak můžete už jen odpočívat. Kde? Třeba v druhé nejstarší veřejnosti přístupné hvězdárně v Čechách při pozorování hvězdného nebe. Anebo rozjímat v parku Stromovka na západním břehu Vltavy.
Ať tak či tak, Karel Infeld Prácheňský ze slavné cimrmanovské hry by měl možná svůj názor na život v Budějicích přehodnotit.