To nejlepší, co v Kodani můžete udělat, je pozorovat. Všechno ostatní už je jen příjemný doplněk. Sledujte, jak se tu žije, jak to tu funguje, jak se místní chovají. Kodaň je totiž dokonalým příkladem, jak žít městský život.
Dokládá to fakt, že se dánská metropole letos znovu stala městem, v němž se ze všech na světě žije nejlépe. Vítězem svého žebříčku Quality of Life jej už popáté vyhlásil prestižní mezinárodní magazín Monocle.
Hodnotili přitom dlouhou řadu faktorů, které život ve městě výrazně usnadňují i zpříjemňují. Jde o klasické ukazatele (bezpečnost, dopravní situaci, dostupnost bydlení či lékařské péče) nebo ty novější (například jak se město umí přizpůsobit novému životnímu stylu, jak se tu daří malým podnikům nebo jestli je tu příjemné jezdit na kole).
A to všechno v Kodani zvládají nejlépe.
Dokonalé ticho
Roli v hodnocení žebříčku samozřejmě hraje třeba i to, jak snadné je dostat se na letiště – v Kodani jste tu z centra metrem asi za deset minut. Metro a místní vlaky jsou čisté, systém je přehledný. Tady vidíte v praxi, co znamená, když urbanisté říkají, že moderní město se pozná tak, že i bohatí lidé rádi jezdí městskou dopravou.
Metro se navíc neustále rozrůstá a nedávno přibyla kruhová linka, která dopravu ve městě ještě výrazně zjednodušila. Přesto tu hlavní roli hraje kolo. Jak se dočtete v perfektní expozici Dánského centra architektury (zajděte si sem, je to krásná stavba, s úžasnou terasou a výhledem na moře, a při odchodu se svezete skluzavkou), devadesát procent Dánů vlastní kolo a denně na něm ujedou v průměru 1,6 kilometru. Přímo v Kodani jsou to dokonce tři kilometry.
Dopravní zácpy tu jsou výjimečné, protože do práce tu na kole dojíždí 62 procent obyvatel. Po chvíli pozorování si také všimnete, že v Kodani je i v samém centru mnohem větší ticho než v jiných velkoměstech.
Aut je tu opravdu minimum, a většina z toho mála navíc jezdí velmi tiše – jsou totiž elektrická. Takže i kdybyste přece jen potřebovali využít auto, pravděpodobně bude mít ekologický pohon. Jako taxi tu celkem běžně jezdí vodíková Toyota Mirai, jejíž jedinou emisí je čistá voda.
Kolo si v každém případě vyzkoušejte – ta, která si jednoduše půjčíte přes aplikaci v mobilu, jsou na každém rohu a jezdit tu je díky všudypřítomným stezkám velmi jednoduché. Jen se ve stezkách moc nezastavujte – pokud vám někdy Dánsko ukáže svoji nepříjemnou tvář, je to právě když překážíte ostatním cyklistům.
Hlavní město architektury
Rozhodně musíte vidět budovu Black Diamond, v níž je knihovna. Klasikou je místní opera, novinkou naopak například most pro cyklisty příznačně nazvaný Cykelslangen (Cyklistický most) nebo třeba neobvyklý bytový dům Gemini Residence postavený z nebo spíš na bývalém silu.
Významným archi kouskem je ovšem v tomhle městě třeba i místní čistička vod, jejímž autorem je studio Bjarke Ingels Group, v Česku aktuálně hojně skloňované v souvislosti se stavbou Vltavské filharmonie.
V Kodani si od nich však prohlédněte i jejich řešení veřejného prostoru, kterým je velmi speciální náměstí Superkilen, kde si užijete houpačky, zajezdíte si na skejtu nebo si jen odpočinete ve stínu stromů. A určitě neodejdete, aniž byste nezkusili najít ten nejfotogeničtější úhel.
Jak už jsme naznačili, Kodaň vyniká ve způsobu, jak z funkčních a technických míst udělat skvost a staré průmyslové čtvrti přeměnit v nové, které zase přitáhnou mladý život. Jednou z takových čtvrtí je rozhodně Carlsberg, kde se nachází stejnojmenný pivovar.
Stará industriální zóna se tu elegantně mění v novou cool čtvrť pro bydlení, práci i setkávání. Už teď tu najdete pár skvělých restaurací, barů i hotelů. Jedním z nich je třeba Ottilia ze sítě Brochners, která má několik hotelů po celé Kodani a jeden krásnější než druhý.
Relax u vody
Přestože léto tady trvá asi tři týdny, Dánové milují trávit čas u vody. Důmyslně využívají břehy moře, které městem protéká jako velká řeka, a tak se tu můžete koupat nejen na plážích na kraji města (oblíbené jsou hlavně pláž Bellevue se strážními věžemi Arne Jacobsena nebo Amager kousek od letiště), ale i v mnoha stylových dřevěných městských lázních.
Pokud se neodvážíte do ledové vody, přijďte sem spočinout na chvíli třeba s knížkou. Díky specifickému dánskému počasí není nic divného, když tu vedle sebe odpočívají lidé v plavkách i ti ve vlněných svetrech.
Na samostatnou příručku by jistě vydal seznam míst, kde se nejlépe najíst a napít. Pokud plánujete gastro výlet, sledujte další milovníky Kodaně Taste of Prague či tipy od Báry Karpíškové alias Bjukitchen. Nevynechejte však restauraci Barabba z michelinského průvodce, na ryby a mořské plody si zajděte do Kødbyens Fiskebar v hipsterské čtvrti Vesterbro. V okolí, kde dříve bývala jatka, zůstaňte i na večerní drink – možností je tu spousta.
Ochutnejte i vyhlášené dánské pečivo, nejlépe v Bageriet Brød. Pokud si potrpíte na tradice, na místní smørrebrød (obložený krajíc chleba) si zajděte do tržnice Torvehallerne. Skvělou kávu si dáte skoro všude, včetně krásných kaváren, které jsou běžnou součástí muzeí a galerií. Tipy, kam na kávu a kam za uměním, tedy splývají – zajděte do SMK muzea, v Glyptoteket se pokochejte klasickým i moderním uměním, krásným interiérem a na střešní terase mívají v létě brunch.
Kousek za městem, na pobřeží a uprostřed přírody, je galerie Louisiana nebo Ordrupgaard, v jehož zahradě najdete pavilon od Zahy Hadid, ale i překrásně vybavený dům dánského architekta a designéra Finna Juhla.
A mnoho dalšího se v Kodani teprve staví a chystá. Navzdory tomu, že to zdaleka není tak velká metropole jako třeba Londýn, nikdy se tu nudit nebudete. Zážitky a inspirace tu čekají na každém kroku.