Centrum evropských hipsterů a bohémů, vegetariánů i milovníků gastronomie obecně. To vše je Berlín, německá metropole, kde strávila autorka článku několik let života. A teď vám přináší tipy na ta nejlepší místa a podniky ozkoušené na vlastní kůži.
Na úvod malá rada ohledně cesty: do Berlína se jezdí vlakem. Nejen proto, že architektonicky působivé hlavní nádraží nabízí skvělý start výletu svou polohou v centru města. Přijet ekologickým dopravním prostředkem je prostě berlínské – Berlín je totiž taky jedno z nejvíc eko, bio a fair trade měst světa.
Navíc můžete s gastroturistikou začít už po cestě. V českém mezinárodním vlaku zajděte do jídelního vozu, kde nabízí každé roční období jiné sezonní menu, které uspokojí i ty náročné.
Berlín má ještě jednu důležitou charakteristiku – přitahuje historií. Proč tedy nevyužít cestu vlakem k tomu, abyste si přečetli něco o jeho fascinujících dějinách? Pojďte s námi strávit nejlepší prodloužený podzimní víkend v Berlíně.
Bundestag a restaurace Käfer
Začneme snídaní. Berlín je ideální město pro foodies, jeho pestrá gastronomie si získá každého. A pokud chcete opravdu skvělou snídani spojit s nejnavštěvovanější památkou Německa, nádherným výhledem a zároveň architektonickým skvostem, vypravte se do podniku Käfer. Sídlí přímo vedle moderní skleněné kupole Spolkového sněmu, tedy Bundestagu, kterou navrhl architekt Norman Foster.
Projít si tohle místo je základ, který by vás neměl minout. Dostat se na prohlídku Bundestagu přitom není jednoduché – je potřeba včasná rezervace klidně i týdny dopředu. Pokud si však uděláte rezervaci do Käfer, dostanete se sem bez problémů a bez čekání.
Moderní umění v Hamburger Bahnhof
Spolkový sněm obklopuje moderní vládní čtvrť, která na podzim září barvami. Místní stromy i popínavé rostliny na budovách se totiž každý rok barví do červeno-oranžova. A podzimní procházka je tak zážitkem sama o sobě.
U řeky můžete vzpomenout na oběti bývalého režimu, tedy Berlíňany, kteří se snažili uprchnout z východu na západ tak, že přeplavou Sprévu. Desítky jich tu pohraničníci postříleli a temnou berlínskou historii připomíná památník Weisse Kreuze (Bílé kříže). Každý z křížů symbolizuje jeden lidský život.
Milovníci umění by poté měli přejít na druhý břeh řeky a navštívit vyhlášenou galerii moderního umění Hamburger Bahnhof. Sídlí v budově bývalého nádraží a připomíná pařížské Musée d’Orsay, nabízí stálé expozice a kromě toho tu od září najdete i výstavu soch oceňovaného umělce Camerona Clayborna.
Ve stylu Angely
Další den se můžete vypravit na západ: na náměstí Gendarmenmarkt. Je to možná nejkrásnější berlínské náměstí postavené ve francouzském stylu. Najdete tu vyhlášené luxusní obchodní centrum Galeries Lafayettes a taky vyhlášenou koncertní síň Konzerthaus Berlin. V ní pravidelně vystupují hvězdy světové klasiky a od září se zde pořádají zkrácené koncerty bez přestávky, začínající vždy v půl sedmé večer.
Chodívá sem ráda i bývalá kancléřka Angela Merkelová, která bydlí nedaleko a prý si pochutnává na klasickém německém menu v restauraci Borchardt hned za rohem. Na Gendarmenmarkt sídlí taky čokoládová restaurace a kavárna Rausch, kde budou v rauši všichni čokoholici. Večer můžete zakončit v jednom z nejznámějších berlínských barů, který je kousek od Rausche: Newton Bar Berlin je věnovaný odkazu fotografa Helmuta Newtona.
Bar s výhledem na opice
Podle mnoha anket je však nejlepším barem nejen v Berlíně, ale dokonce i v Evropě Monkey bar v západní části města, který je umístěný na střeše hotelu 25h. Od sklenky tu vidíte přímo do pavilonů opic slavné berlínské zoo. Monkey bar je propojený s izraelskou restaurací Neni.
Jídlo nabízí stejně úchvatné jako výhled na město, rezervace nutná. Oba podniky sídlí vedle moderního nákupního centra Bikini Berlin, kde seženete i extravagantní kousky od návrhářů, stejně jako oblečení zavedených značek. Kdo by chtěl i tenhle zážitek propojit s kulturou, nabízí se Muzeum fotografie přímo u slavné stanice metra ZOO nedaleko odtud.
Punkový východ
Pokud chcete poznat méně naleštěnou stránku města s typickou punkovou berlínskou duší, musíte na východ: ideálně do Kreuzbergu nebo Prenzlauerbergu. Najdete tu živoucí směs všech kuchyní z celého světa, včetně třeba vyhlášené korejské restaurace Kimchi Princess.
A kdo má pevné nervy, může zkusit štěstí v nejslavnějším technoklubu světa. Vstupu do Berghainu ovšem předchází i mnohahodinové čekání ve frontě, na jejímž konci může být rázné ne. Dveřníci velkou část návštěvníků odmítají kvůli jejich outfitu, kritéria se přitom mění. Existují dokonce speciální aplikace, které radí, jak proklouznout. Hodně štěstí!
Nejslavnější hotel Německa a tajná restaurace
Pokud vás do Berghainu nevzali nebo snad kluby nevyhledáváte a máte radši opravdu exkluzivní kulinářské zážitky, navštivte podnik Crackers. Leží v centru nedaleko věhlasné Unter den Linden, je umístěný v prostorách bývalého slavného nočního klubu a je tak trochu utajený – vědí o něm jen zasvěcení gastro nadšenci.
Zvenku najdete jen nenápadný nápis na železných dveřích. Jídlo je tady možná vůbec nejlepší v Berlíně, prostředí neopakovatelné. Připlatíte si tu, ale tenhle zážitek doporučuji. K večeři vám tady hrají vybraní dýdžejové a ke každému předkrmu dostanete exkluzivní domácí briošky.
V centru nevynechejte symbol Berlína, tedy Braniborskou bránu. A zastavte se taky na kávu a zákusek ve slavném a stylovém hotelu Adlon, kde ráda spávala třeba britská královna. Hned za rohem je památník obětem holokaustu, kde najdete velké šedé kvádry, které někomu připomínají zástupy vězňů při apelech v koncentračních táborech.
Vidět tohle místo je zážitek. Jen si tu prosím nefoťte rozesmátá dehonestuící selfies a neskákejte po kvádrech jako někteří turisté. To vám Berlíňané neodpustí.