Máte plné zuby předvánočního shonu, rodinných návštěv, mrazivého počasí a respiračních problémů? Na Štědrý den sice Český hydrometeorologický ústav předpovídá pro střední Čechy příjemných deset stupňů, kam se ale taková teplota hrabe na krásných čtyřiadvacet stupňů na nejjižnější výspě Spojených států.
Zbývá tak už jen najít nejbližší let do Miami, nezapomenout na mezinárodní řidičák, protože na rozdíl od Miami to na ostrovech není s veřejnou dopravou tak slavné, a vyrazit.
Jo a samozřejmě se neobejdete bez potápěčské masky a šnorchlu. Mějte totiž pořád na paměti, že ať se na Keys hnete kamkoli, jen pár mil od vás se v oceánu líně rozvaluje jediný živý korálový bariérový útes v kontinentální části Spojených států a třetí největší korálový systém na světě.
Také mangrovové háje, jejichž objetí chrání ostrovy před dorážejícími vlnami Atlantiku a Mexického zálivu, vypadají o poznání lépe při pohledu pod hladinou, kde spletitý systém kořenů vytváří útočiště pro ryby, „upside down“ medúzy Cassiopeidae a mladé korály.
Pokud si netroufáte na jejich průzkum sami, nemusíte zoufat, jste přece v zemi, která je kolébkou kapitalismu. All inclusive dobrodružství na kajaku v mangovníkových tunelech je záležitostí dvou kliknutí a asi sedmdesáti dolarů.
Kouzelná věc na floridských ostrovech v zimě je to, že zde není sníh. No dobře, to v Česku poslední roky sice také moc ne, ale není tam ani mráz a počasí se nevychyluje do extrémních poloh ani na jednu stranu. To je výborná zpráva, pokud vás neláká kombinace extrémního horka, pětaosmdesátiprocentní vlhkosti a tropické bouře, což byla naše zkušenost ze začátku listopadu.
Ačkoli se jedná o souostroví, nejen s pevninou, ale i samotné ostrovy navzájem propojuje rychlostní silnice. První, co budete potřebovat na Keys vyřešit, je důstojné ubytování. Na Keys naleznete samozřejmě i ve Státech všudypřítomné kempy pro karavany, není jich ale zase tak moc a bývají rezervované na rok i déle dopředu.
Na kempování zdarma na některé zapadlejší pláži raději rovnou zapomeňte. Oproti tomu o útulné hotely v koloniálním stylu na ostrovech není nouze. My vsadili na klasiku – The Hampton Inn z Hilton sítě nacházející se na Key Largo, což je první větší výspa civilizace na Keys.
Nenápadný přízemní hotel obklopený bujnou tropickou florou se nachází na 95. kilometru od miamského letiště a, což je důležitější, necelých 500 metrů od korálového útesu Johna Pennekampa. Ten představuje vedle podvodní části národního parku Dry Tortugas asi nejpopulárnější podmořský turistický cíl a také nejstarší podvodní park ve Státech.
Nese jméno po místním novináři z Miami Herald, který se významným způsobem zasadil o ochranu floridských korálových útesů. Park je s návštěvností přesahující milion lidí ročně nejoblíbenějším státním parkem na Floridě, a zastiňuje tak i těsně sousedící bažiny Everglades.
Nedaleko od hotelu se nalézá také nenápadná veteránská rybárna Fish house. Zde jsem uprostřed prkenných stěn a osvětlení, za které by se nemusela stydět žádná tradiční česká nádražka, zažil kulinářské satori. Možná za to mohl prostý fakt, že všechny ryby jsou zde čerstvě vylovené, možná pověstná matacumbe úprava. Pečený chňapal žlutoocasý spolehlivě přemazal i ty nejlepší chuťové vjemy z předchozího pobytu v Fontainebleau hotelu na Miami Beach.
Pokud na potápění nebo šnorchlování nejste, nebo se prostě jen bojíte žraloků, kterými je celá oblast pověstná, můžete si alespoň půjčit kánoi nebo kajak a pozorovat zázraky podmořského života pěkně v suchu a relativním bezpečí.
A až vás přestane bavit se plácat okolo korálového útesu Johna Pennekampa, můžete to vzít po populárním kajakovém trailu až na nejjižnější bod kontinentální části Spojených států – Key West. Protože, co si budeme nalhávat, většina života, nepočítáme li všudypřítomné ptáky ibisy, delfíny, žraloky a blíže Miami také aligátory, se na Keys soustředí právě tam.
Pokaždé, když už budete pádlováním unavení, můžete navštívit některou z plážových restaurací a barů, kterých byste si při cestě autem nevšimli.
Ostrov a stejnojmenné městečko Key West, na který se dá také mimo špičku dostat za tři hodiny autem, představuje jakousi hlavní metropoli celé soustavy ostrovů. Vedle známé letecké vojenské základny a jednoho ze sídel Ernesta Hemingwaye se zde nalézá největší koncentrace obchodů na ostrovech.
V prosinci zde na vás navíc čeká sváteční světelný průvod a také druhá tradiční událost, kvůli které se sem pravidelně sjíždějí zástupy – naprosto psychedelická přehlídka osvětlených lodí.
Co dalšího dělat, když už jste dorazili až na Key West? V prvé řadě je zde Duval Street, ulice táhnoucí se od Atlantského oceánu až na opačnou stranu ostrova k Mexickému zálivu, epicentrum party života a obchodu ostrova.
Jindy koloniální bělobou zářící domy budou zářit vánoční světelnou výzdobou. Američané barevná světla milují, takže pokud chcete někde zapomenout na evropskou energetickou krizi a netrpíte epilepsií, tak určitě zde. Ulice je doslova napěchovaná drobnými bary, kavárnami, galeriemi a obchůdky. Barů je zde prý neuvěřitelných 43, dávat si panáka v každém tedy není úplně ten nejlepší nápad.
Na Key Westu také naleznete řadu podniků, které připomínají jeho historii, na kterou by někteří místní nejraději zapomněli. Dříve se mu totiž říkalo Zátoka kostí. Nemůže za to ale ani tolik španělská a pirátská historie, jako spíš to, že nejprve sloužil coby místní komunitní hřbitov.
Ostrov má navíc ještě jednu zajímavou hřbitovní anabázi. Původně zde totiž fungoval tradiční hřbitov, který byl vystaven přízni a nepřízni Atlantského oceánu. Nalézal se v blízkosti dnešní pláže Higgs Beach. To zprvu nevypadalo jako až takový problém, v roce 1846 ale vyplavil hurikán všechny lidské pozůstatky z jejich předchozího umístění a rozesel je po okolních plážích, po stromech a mezi kořeny mangrovových hájů. Lidské kosti se tak po ostrově a jeho okolí nacházely ještě léta.
Koho party duch moc nebere, má pořád ještě dost možností, co podniknout místo toho. Pokud na vás není teplota okolo dvaceti stupňů příliš chladná na koupání, určitě byste si neměli nechat ujít příležitost vykoupat se na pravděpodobně nejjižnější veřejné pláži kontinentální části Států, která se nachází v historickém státním parku pevnosti Zachary Taylor.
Kdo dorazil na ostrov relativně brzy ráno, může také zvážit návštěvu národního parku na souostroví Dry Tortugas se zbytky pevnosti Fort Jefferson, suchou nohou se tam ovšem nedostanete.
Oddych od vánočního ruchu za pouhých dvanáct dolarů poskytne i Motýlí konzervatoř dostupná přímo z Duval Street, nebo za dvojnásobnou cenu návštěva vyhlášeného podmořského akvária dostupného z Mallory Square. Ideální, pokud dáváte přednost situaci, kdy je mezi vámi a pověstnými karibskými žraloky stěna z tlustého skla.
Co se týče historie Key Westu, za vidění stojí také dnes již nefunkční maják z devatenáctého století, na který ze svého nedalekého koloniálního sídla shlížel i Ernest Hemingway. A pokud vás láká literární historie a netrpíte alergií na kočky, které mají v muzeu útulek, pak určitě navštivte samotné Hemingwayovo muzeum.
Když pro nic jiného, tak abyste na vlastní oči viděli, jak si uměl slavný spisovatel užívat život. Pokud raději dáváte přednost politické historii, k vidění je o trochu dál na jih také bývalé zimní sídlo prezidenta Harryho S. Trumana.
Vy jste ale přece nepřijeli trávit Vánoce na nejjižnější výspu Floridy chozením pro muzeích, takže si spravte chuť v dekadentní zákuskové restauraci Better Than Sex, pozor, budete potřebovat rezervaci, a vyrazte objevovat, jak místní food kulturu ovlivňují karibské a kubánské vlivy.
Pokud budete na Key Westu do setmění, určitě si nenechte ujít západ slunce za hladinu oceánu z Mallory Square. Je to trochu turistická atrakce, ale stojí za to. Obzvlášť, když si můžete čekání zkrátit některou z místních pouličních show nebo či v některé z místních vyhlášených restaurací. Tak hurá do vody a zase někdy příště.