Do detailu domyšlený design, dokonalý servis a perfektní gastronomie. Ty nejlepší hotely už dávno excelují ve všech těchto kategoriích. Ale v 21. století už ani to nestačí. Důležitá je i ekologická stránka.
Nově nastupující generace byznysmenů i influencerů si moc dobře uvědomuje zátěž, kterou cestování pro planetu znamená. A proto hledá nové alternativy, které k původním třem požadavkům dokážou přidat další – udržitelnost, ekologie a včlenění do okolní přírody.
Uvědomělá ekoturistika má několik hlavních kritérií, která by mělo dané místo dodržovat. Jedněmi z hlavních klíčů jsou transparentnost – sledujte ocenění a certifikáty udržitelnosti –, podpora komunity a ochrana přírody a volně žijících zvířat.
Udržitelné ubytování na cestách je zároveň investice do místní komunity a ekonomiky. Proto se ubytujte v takových hotelových řetězcích a resortech, které místní ekonomiku podporují, či ji dokonce budují.
Díky nové poptávce začíná po celé planetě růst nový typ hotelů, jejichž hlavním cílem je naplnit všechna tato očekávání. Pro všechny, kteří touží cestovat zodpovědněji, přinášíme výběr těch nejkrásnějších hotelů, které jsou pionýry nového stylu cestování.
Hotel Svart, Norsko
Představte si plně soběstačný hotel na jezeře, které se rozlévá na úpatí ledovce Svartisen. Kolem vás bude jen příroda, jezero a polární zář. Široko daleko kolem něj bude jen panenská příroda a hotel sám ji bude nulově zatěžovat. Dokonce nebude produkovat žádný odpadový materiál. A ještě k tomu vás dostane svým designem.
Přesně tak má vypadat první energeticky pozitivní hotel na světě, který bude provozovat síť pětihvězdičkových hotelů Six Senses. Prvního hosta by měl ubytovat v roce 2024. Je tedy rozhodně na co se těšit.
Hotel Soneva Kiri, Thajsko
Tento thajský resort ukrytý mezi korunami deštného pralesa a obklopený nádhernými plážemi je ideální kombinací ekologie a luxusu.
Společnost Soneva se zavázala k udržitelnosti ve všech svých střediscích, ale pro thajskou pobočku šla ještě o jeden krok dál – vyvinula speciální kalkulačku, aby mohla detailně sledovat svou uhlíkovou stopu: spotřebu energie, dopravu, pěstování potravin i množství odpadu.
Hotel má vlastní zahradu, ze které kuchyně denně hostům připravuje skvělé jídlo. Soneva tak minimalizuje zátěž na životní prostředí tím, že nedováží produkty na velké vzdálenosti.
Hotel Soneva Fushi, Maledivy
U řetězce Soneva ještě chvilku zůstaňme. Za zmínku totiž stojí i jejich resort na Maledivách. Právě na malých ostrovech a ostrůvcích, které pomalu mizí v Indickém oceánu, je totiž udržitelnost ještě důležitější – bohužel málokterý turista ví, že vedle ostrovů s bílým pískem vznikají ostrovy plné odpadků.
Pětihvězdičkový hotel Soneva Fushi proto začal recyklovat devadesát procent pevného odpadu. Středisko je také součástí globální iniciativy Precious Plastic a má se stát první společností na Maledivách, která bude recyklovat plasty a přetvářet je do nových produktů.
Můžete si tak odvézt suvenýr ve formě náramku z recyklovaného plastu nebo z plastu vyloveného z oceánu. Ze skleněných lahví se pak staví domy či vznikají skleničky.
Navíc v minulém roce uvedla společnost Soneva vůbec první plně udržitelný surfovací program na světě, který využívá ekologicky šetrné vybavení vyrobené výhradně z recyklovaného odpadu.
Hotel Singita, Jihoafrická republika
Na dovolenou v divočině jen tak nezapomenete. Z Johannesburgu si objednejte malé soukromé letadlo a během několika desítek minut přistanete v srdci Krugerova národního parku uprostřed stád slonů, žiraf i lvů a taky kolem vás bude poletovat 227 druhů motýlů.
Komplex Singita udělal vše pro to, aby jeho stavba tuto nádhernou přírodu narušila co nejméně.
Pokud se v něm ubytujete, zaplatíte sice téměř sto tisíc za noc, ale v ceně je i příspěvek na školení skautů, kteří bojují proti pytlákům, a šestitýdenní náklady na provoz místního centra, které vzdělává zájemce v oblasti životního prostředí.
Takže si koupíte výlet na safari, ale taky jízdenku první třídou přímo do nebe.
Ostrov North Island, Seychely
Jestli se chcete stát novodobým Robinsonem Crusoem a celé dny strávit o samotě na bílé pláži, pak je tento malý ostrov, jen patnáct minut helikoptérou od letiště v Mahé, váš vysněný ráj.
Jen místo Pátka občas zahlédnete osobního asistenta, který splní každé vaše přání – třeba půlnoční večeři od michelinského kuchaře, potápění v korálové zahradě nebo masáž za zvuku příboje.
Všechno to zní krásně, ale kde je ta ekologie? Ještě před nedávnem byl celý ostrov pustý a zničený stoletým pěstováním palem, které zde vysadili britští kolonizátoři pro vývoz palmového oleje. Z ostrova tak zmizel veškerý život.
Právě ten se sem díky pečlivé práci ekologů, kteří na ostrově bydlí s vámi, vrací. Na North Island tak můžete pomoct zasadit vlastní strom, podpořit tvorbu okolních korálů a život želv. Mimochodem, líbánky zde trávili George a Amal Clooney.
Lemala Wildwaters Lodge, Uganda
Už jste si někdy dávali večerní koupel ve vaně s výhledem přímo na řeku Nil? Že jste do dneška ani netušili, že něco takového chcete zažít?
Hotel Lemala se už podle svého celého jména nachází přímo na divokých peřejích řeky Nil. Na žulových skalách tyčících z ní stojí pouze deset samostatných bungalovů, které díky své architektuře téměř nepoškozují okolní krajinu.
Divoká řeka pak může znamenat jen jednu věc – rafting. Pokud chcete držet adrenalin na uzdě, můžete si v řece zaplavat i ve speciálním přírodním bazénu vyhloubeném přímo do jedné ze skal.
Hotel Bisate, Rwanda
Ve Rwandě vyrostl – doslova – i další výjimečný hotel. Všechny bungalovy stojí v kopci na pilotech, proto v momentě, kdy by z nějakého důvodu měl hotel skončit, po něm v místní přírodě nezůstane prakticky ani stopa. Prostě zmizí.
Všechny bungalovy vypadají spíš jako malá hnízda, která ze dřeva stvořila příroda. Svou architekturou navazují na tradiční stavění chýší a pro jejich stavbu se použily primárně lokální přírodní materiály.
Clayoquot Wilderness Resort, Britská Kolumbie
Tenhle all-inclusive eko-safari resort na okraji Britské Kolumbie obklopuje bujná divočina, a právě proto funguje tak udržitelně, jak je to jen možné. Navíc usiluje o nápravu škod způsobených těžbou a komerčním rybolovem v okolí.
Nedávno se jeho šéfkuchař rozhodl vyškrtnout z menu lososa a zvýšit tak povědomí o snižujících se přirozených populacích lososů, které se v oblasti vyskytují.
Program Coastal Ambassador, který odstartoval v roce 2018, nabízí hostům možnost zapojit se do obnovení lososí populace. Hosté tak mohou nastoupit do helikoptéry, která je na den nebo několik dní odnese na vzdálené ostrovy, kde svou prací mohou přispět k obnově fauny a flóry. Piknik je v ceně.
Výtěžek samozřejmě ihned putuje organizaci na záchranu lososů.