Podle analýzy jednoho z největších prodejců s luxusní módou z druhé ruky RealReal vzrostla poptávka po poškozených kabelkách od Hermès o 33 procent. Důvod není jen ekonomický, i když zatímco model Birkin v dobrém stavu vás z druhé ruky vyjde na zhruba 300 tisíc korun, řádně obnošený exemplář klidně seženete už za sedmdesát tisíc korun.
Trendy je totiž znovu estetika nazvaná „indie sleaze“. Jedná se o módu okolo roku 2010, kdy modelka Alexa Chung ve svých značkových outfitech vymetala rockové koncerty a nejzapadlejší londýnské kluby.
Sociální sítě teď obletěla fotka někdejší dětské hvězdy a nyní spolumajitelky luxusní módní značky The Row, Mary-Kate Olsen. Na zhruba dvanáct let starém snímku je kabelka Kelly od Hermès narvaná k prasknutí, přitom má značně ošoupané rohy a působí tak trochu jako kabela, kterou byste nechtěli věnovat ani na charitu. Je až k nevíře, co s doplňkem za zhruba 400 tisíc korun dokázala Mary-Kate udělat.
Herečka Julia Fox, která se díky románu s Kanyem Westem dostala do předních řad světových fashion weeků i na obálky módních časopisů, zveřejnila na TikToku video o tom, že její „birkinka“ je pořádně nošená, protože dostala také údery mačetou.
Podle Noelle Sciaccy z RealReal je za prodejem poškozených kabelek od Hermès obrovská byznys příležitost. Dříve by resale platformy doplňky, které nejsou v dobrém stavu, odmítly. Nyní jsou v hledáčku zájmů těch klientů, které motivuje nejen jejich nižší cena, ale také patina.
Zájem ovšem není jen o poškrábané Hermès kabelky, ale také o ty od Dior, Chanel, mezi jedním z nejžádanějších modelů je též Multipli-Cité Tote od Louis Vuitton. Cena poničené luxusní kabelky tak může být až o 33 procent nižší než u modelu z druhé ruky v dobrém stavu.
Dostat se k novému modelu kabelky Birkin nebo Kelly je přitom poměrně složité. Novinářka Amy Odell na svém instagramovém účtu vysvětluje, co dělat, abyste se k tomuto „svatému grálu módy“ dostali, i když je vaše jméno už dávno zaneseno v pořadníku v butiku.
Například máte utratit za zboží Hermès stejnou hodnotu, jako stojí vaše vysněná kabelka. Na pořadník se zapište až poté. Odell dokonce navrhuje, abyste zaměstnance butiku „pozvali na večeři nebo jim donesli cupcaky“. Trochu to evokuje vztah obyvatel socialistických zemí k jejich zelinářům a řezníkům.
Pokud se vám rady novinářky Amy Odell vyplatí, nebo seženete výhodně modely Hermès z druhé ruky, dopadnete třeba jako utajený sběratel z aukce Christie’s ze září loňského roku. Tehdy se prodávalo 250 doplňků modelů Birkin a Kelly, a to včetně náramků či šperků. Nejdráže prodaná kabelka v aukci byla ovšem Kelly Hermès z krokodýlí kůže s diamanty, která se vydražila v Hong Kongu za 9 619 720 korun.