Mezi prvními zahraničními státníky, kteří uvítali nového českého prezidenta Petra Pavla ve funkci, byl britský král Karel III. Osobní dopis zaslal do Prahy již ve čtvrtek dopoledne.
Karel III. v něm připomenul blízké vazby Česka a Velké Británie a přidal i osobní vzpomínku na Václava Havla, s nímž měl ještě jako princ z Walesu blízký, přátelský vztah.
Přátelství obou mužů charakterizovalo už od počátku devadesátých let vzájemné porozumění, respekt, ale i podobný smysl pro humor. Česko ostatně současný britský král v minulosti opakovaně navštívil – jak krátce po revoluci ještě v doprovodu své první manželky princezny Diany, tak opakovaně v průběhu devadesátých let, ale i v novém miléniu.
Naposledy tu nejstarší syn Alžběty II. ještě jako následník trůnu pobýval v roce 2010 a nikdy se netajil jistým sentimentem, který vůči České republice cítí. Když při svých prvních procházkách Prahou viděl některé zdevastované pražské památky, zapojil se princ Charles zkraje devadesátých let do systematické obnovy českého kulturního a historického dědictví.
Přispěl na obnovu mnoha pražských i mimopražských památek a podpořil například vznik slavného pomníku československých letců sloužících ve Velké Británii za druhé světové války. Ten dle návrhu sochaře Františka Bělského vznikl počátkem devadesátých let nedaleko pražského Vítězného náměstí.
Není tedy divu, že právě Karel III. dnes patří k prvním hlavám států, které Petra Pavla ve funkci přivítaly – dokonce ještě před jeho oficiální inaugurací a uvedením do funkce.
Oficiální dopis vítající prezidenta v jeho nové funkci české hlavy státu předal hned ve čtvrtek Petru Pavlovi nový britský velvyslanec v Praze Matt Field, který poselství už v jedenáct hodin dopoledne sdílel i na svém twitterovém účtu.
Zprávu britský velvyslanec doprovodil archivním snímkem, zachycujícím prezidenta Václava Havla s princem Charlesem na společné procházce Prahy.
„Vážený pane prezidente, rád bych vám co nejsrdečněji poblahopřál ke jmenování prezidentem České republiky,“ píše v úvodu dopisu britský král novému českému prezidentovi a hned připomíná dlouholeté vztahy obou zemí.
„Úzké partnerství našich zemí má kořeny ve společné historii a společném odhodlání bránit svobodu a demokracii. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži při svých návštěvách vaší krásné země, včetně roku 1992, kdy jsme s prezidentem Havlem založili Prague Heritage Fund,“ vzpomíná Karel III.
„Naše vzájemné vztahy zůstávají pro Velkou Británii nadále velmi důležité. Velmi se těším na jejich prohlubování během vašeho prezidentství,“ uzavírá své poselství, spolu s pozdravem všem obyvatelům České republiky.