Mnichov se nerovná jen slavný pivní Oktoberfest. A také to není žádná nudná konzervativní bavorská metropole, jak by se mohlo na první pohled zdát. Předsudky stranou, tohle německé centrum „dirndlů“ a „Lederhosen“ či křupavých preclíků nabízí mnohem víc a je stále oblíbenější i mezi Čechy.
Ročně jich sem zavítá podle statistik kolem třiceti tisíc. Město vyhledávají pro jeho kulturní možnosti nejen milovníci umění, ale i lidé holdující vybrané gastronomii. Tak proč si nezpestřit třeba návrat z lyžovačky domů a nestrávit v Mnichově hezký jarní víkend? Tady je několik tipů, jak si ho užijete co nejlépe.
Procházka po Viktualienmarkt
Když je hezké počasí, tohle místo s kouzelnou atmosférou přímo láká k posezení venku v jednom z mnoha podniků. Jde vlastně o velké otevřené tržiště v centru města, kde najdete hodně prodejců a obchodů, ale také kaváren, vináren či restaurací.
Na skleničku si zajděte třeba do champagnerie. Na místě je také španělský tapas bar, turecké předkrmy mezes, nebo dokonce veganské řeznictví. Prostě vás tu čeká výběr laskomin z celého světa.
Tohle náměstí zdobí i hodně studen, v létě se tady koná dokonce jejich velký festival, kdy bývají slavnostně ozdobené a na trhu pak probíhají různá umělecká představení.
Pinakotéka
Mnichov je městem galerií a muzeí a milovníci výtvarného umění by neměli minout místní Pinakotéku. Tolik klasických mistrů na jednom místě nabízí málokterá světová galerie. Najdete tu originály expresionismu i impresionismu.
Vystavená jsou v Pinakotéce třeba klasická díla Raffaela, Rembrandta, Petra Paula Rubense, Claudea Moneta nebo obrazy Vincenta van Gogha – právě tady se nachází třeba jeho slavný obraz Slunečnice, jedno z nejdražších děl na světě.
Van Gogh, během života neuznaný mistr, maloval slunečnice velmi rád a vytvořil dvě řady takových obrazů: ležících a těch ve váze.
Pinakotéka se dělí na starou a novou. Ve Staré pinakotéce (německy Alte Pinakothek) můžete obdivovat díla mistrů od středověku až do poloviny 18. století.
V Nové pinakotéce si pak na své přijdou milovníci moderního umění. Pinakotéka se řadí k nejvýznamnějším galeriím na světě společně s mnichovskou Kunsthalle, kde až do podzimu probíhá výstava Flower Power.
Sudetoněmecké muzeum
Instituce otevřená teprve nedávno – během pandemie koronaviru – sídlí v moderní architektonické budově a mapuje historii sudetských Němců. Jde o největší muzeum svého druhu na světě.
Sudetští Němci tvoří neoddělitelnou součást historie českých zemí a právě v Bavorsku skončilo největší množství z víc než tří milionů těchto poválečných vysídlenců.
Muzeum na 1200 metrech čtverečních výstavní plochy v pěti patrech představuje stálé expozice pomocí autentických objektů ze soukromých sbírek. A ukazuje dějiny, umění i kulturu sudetských Němců.
Mimochodem, sudetským Němcem byl třeba i slavný německý spisovatel a autor Malé čarodějnice Otfried Preußler. A věděli jste, že třeba i kultura zahradních trpaslíků pochází právě od sudetských Němců?
Veganský buřt a německá klasika moderně
Mnichovská gastronomie se mění a stále víc do ní pronikají moderní trendy, které ovlivňují i klasickou bavorskou kuchyni založenou podobně jako v Čechách na masitých pokrmech podávaných s knedlíky, u kterých nesmí chybět pivo coby doplněk.
Kdo chce ochutnat klasiku i v modernějším pojetí, doporučujeme nově otevřenou restauraci v srdci města s názvem Herschaftszeiten: nabízí třeba skvělý tradiční „kaiserchmarrn“ z palačinkového těsta, tedy císařský trhanec, ale mimo jiné třeba veganské varianty standardních pokrmů.
V Mnichově najdete také vegetariánskou a veganskou restauraci s michelinskou hvězdou. V podniku Green Beetle je vše udržitelné: od způsobu zpracování potravin až po samotné vybavení restaurace, která se pyšní krásnou terasou.
Udržitelnost na prvním místě
Mnichov je považovaný dokonce za německý „hotspot“ udržitelnosti. A to nejen v jídle, ale i třeba v módě.
Populární jsou tady třeba Green Fashion Tours, kdy si můžete projít s výkladem několik butiků s udržitelnou módou z druhé ruky a setkat se přímo s vybranými módními návrháři. Ideální příležitost podpořit místní tvůrce a získat do šatníku originální kousky.
A také přenocovat můžete v Mnichově udržitelně, například v hotelu ze sítě Cocoon nedaleko Sendliger Tor.
Vypadá to v něm jako v rozkvetlé zahradě a vše je v něm z přírodních či udržitelných eko materiálů. Například na pokoji se můžete zachumlat a pohoupat se v proutěné závěsné židli. Neplýtvá se tu jídlem ani dalšími surovinami. Pobyt tady je příjemným zážitkem s minimální ekologickou stopou navíc.