Měla to být kulturní událost dekády, na níž bohatí mladí Američané zapaří se supermodelkami. Jenže pak se z festivalu Fyre vyklubal podvod jednoho chorobného lháře, který chtěl patřit ke smetánce. Dokument Netflixu vypráví strhující příběh o nejvtipnější habaďúře poslední doby.
Ta zpráva předloni oběhla i česká média. Na jednom z bahamských ostrovů se měl konat velkolepý hudební festival jménem Fyre. Organizátoři zvali na luxusní víkend na „ztraceném ostrově Pabla Escobara“, kde účastníky za tisíce dolarů čeká neopakovatelný hudební, ale třeba i kulinářský zážitek.
Jenže pak na místo festivalu, který měl být novou Coachellou, přiletěla první várka bohatých teenagerů a zažila šok. Místo luxusních vil je čekalo ubytování v promočených stanech pro oběti hurikánů, místo Blink-182 a tria Migos dunělo z nedostavěné stage generické elektro a místo francouzských lahůdek se servíroval toastový chléb se dvěma plátky sýra. Z místa, které vypadalo jako po apokalypse, se navíc nemohli dostat domů.
Tragikomickou událost, která existovala vlastně jen na sociálních sítích, nyní pitvá nový dokument FYRE: The Greatest Party That Never Happened na Netflixu. A je to absurdní, fascinující podívaná.
Festival měl původně zafungovat jako promo pro stejnojmennou aplikaci pro bookování (patrně poněkud druhořadých) celebrit na soukromé akce. S nápadem přišel mladý muž jménem Billy McFarland, newyorská postavička, která vždycky lačnila po statusových symbolech a chtěla patřit mezi městskou elitu. McFarland dokázal působit zapáleně i přesvědčivě, s pár spolupracovníky tedy začal připravovat festival, který měl dát podobný pocit exkluzivity všem ostatním (nebo alespoň těm, kdo si jej budou moci pořádně zaplatit).
Když ale dorazil na Bahamy, nezačal budovat rozsáhlou infrastrukturu. Natočil místo toho festivalový spot pro sociální sítě, do něhož obsadil supermodelky jako Bellu Hadid nebo Emily Ratajkowski, ale i prase plavající v průzračném moři.
Klip, který působil jako Instagram v reálném světě, poté podpořila masivní akce několika set světových influencerů. Ti ve stejný moment uveřejnili oranžový čtverec navigující zájemce k nabídce vstupenek. Ty nejlevnější začínaly na 1500 dolarech (cca 34 tisících korun), VIP lístky s jachtami, vilami a osobními kuchaři byly násobně dražší. Vyprodalo se všechno.
Z dokumentu je přitom patrné, že se McFarland musel na Bahamách složitě dostávat na internet, aby se podíval, jestli Kendall Jenner opravdu uveřejnila propagační post, za který jí zaplatil čtvrt milionu dolarů. Modelky ale podle všeho vůbec neplánovaly, že by se festivalu skutečně účastnily, koneckonců si ani nezjišťovaly, jaké amatéry svým jménem zaštítily.
Informace ale neproudily ani k marketingovému týmu v New Yorku, na který se začaly valit praktické dotazy od účastníků. Dokument vzpomínky bývalých pracovníků prostříhává neuvěřitelným děním na ostrově směřujícím k nevyhnutelné pohromě. McFarland musel lokaci přestěhovat z panenského ostrova na betonové staveniště, kde mělo všechno vyrůst za pouhých osm týdnů. Z investorů sice vylákal miliony, peníze mu ale stejně chyběly. Naivní, nepochopitelně oddaný tým však přesto příslušné autority nezburcoval. A na ostrov dosedlo letadlo s prvními účastníky.
Pokud pohled na přípravy festivalu vzbuzoval v divákovi jisté nepříjemné rozpaky, záběry ze střetu účastníků s realitou bez instagramového filmu ale způsobují až provinilé potěšení. „Každý, kdo zaplatí tisíce dolarů, aby viděl Blink-182, si výsměch zaslouží,“ říká jeden z hlasů v dokumentu.
Úsměv ale tuhne, když se ukáže, že kvůli McFarlandově podvodu přišli místní o úspory nebo že za těžkou fyzickou práci nedostali zaplaceno. Jeho blízcí spolupracovníci také mluví o „posttraumatickém syndromu“, přesto se nelze ubránit pocitu, že o nafouknuté bublině nemuseli tak vehementně mlčet. „Prodáváme chiméru obyčejným loserům,“ zazní tak v dokumentu o akci, která vlastně vystihla toxickou povahu sociálních sítí. Pod nablýskaným promem, které šířili zaplacení panáci, se neskrýval žádný reálný obsah.
Billy McFarland skončil nakonec na šest let za mřížemi, ještě předtím ale po „akci Fyre“ stihnul další podvod, a to s prodejem fiktivních lístků na Met Gala nebo předávání cen Grammy.
Tvůrcům z Netflixu se nepodařilo pořídit s ním aktuální rozhovor, vzbudili nicméně kontroverzi, protože mezi producenty jsou i bývalí McFarlandovi kolegové. Interview s ním naopak obsahuje konkurenční dokument Fyre Fraud z produkce streamovací služby Hulu, zveřejněný o několik dní dříve. Billy si za rozhovor podle všeho nechal tučně zaplatit, takže za svůj neexistující festival vlastně zkasíroval další peníze. A v Hollywoodu už o něm určitě připravují celovečerní film…