Vyrábět šperky, na tom není nic pozoruhodného. Anna Baum se ale nespecializuje jenom na prsteny, řetízky či náušnice. Jako jedna z mála žen vyrábí populární dentální šperky zvané grillz. Dělá tak navíc s respektem ke zlatnické profesi, kterou má v rodině.
Cestu k tomuto povolání si ale hledala dlouho. Rozhodnutí vyučit se zlatnicí přišlo až po dostudování gymnázia a pobytu v zahraničí, ve dvaadvaceti letech. Právě práce v Londýně, konkrétně v umělecké čtvrti Soho, Annu ke šperkům přivedla. „Naproti hospodě, kde jsem pracovala, byl obchod The Great Frog. Prodával motorkářské šperky a dveře se tam netrhly,“ vzpomíná Anna. „Tam mi došlo, že když si vytvořím vlastní styl a budu to dělat poctivě, můžu i v tak složitém oboru prorazit a být svým pánem.
Na lokálním trhu si našla také svoji skupinu zákazníků, na které se například kromě designéra Ondřeje Stáry žádný český návrhář šperků příliš nezaměřoval: na rapery, progresivní mladé hudebníky a jejich fanoušky. Extravagantní šperky Anny Baum jste mohli vidět například u jedné z žen letošního výběru Forbes 30 pod 30 – AnnetX.
Zubním šperkům grillz se věnuje dva roky. „Mám blízko k rapové a hiphopové subkultuře, kde jsou grillz běžné už roky. Když jsem začala dělat šperky, říkala jsem si – proč ne i zubní ozdoby? Vím, že nejsem průkopnicí, ale snažím se dělat originální motivy, například iniciály, oči nebo upíří zuby. Zkrátka do toho dát kus sebe, kus Anny Baum.“ Cena grillz se v závislosti na materiálu pohybuje mezi třemi a čtyřmi tisíci korunami za zub.
I přesto, že se šperky od Anny Baum objevují už také na červeném koberci na uších a zápěstích herců té nejmladší generace (naposledy to byla herečka Leona Skleničková na předpremiéře svého nového seriálu na Voyu), drží designérka ceny své práce poměrně nízko. Stříbrné prsteny stojí do pěti tisíc korun, zlaté šperky pak čtyřnásobek.
Svou výhodu oproti konkurenci vidí Baum v tom, že je odbornicí, která dobře ovládá své řemeslo. „Beru jako samozřejmost, že výrobce šperku dokáže zafasovat kámen či prsten zvětšit nebo zmenšit. Nevyučení lidé to často neumějí a zákazníka s opravou pošlou za zlatníkem, jehož práce je samozřejmě placená zvlášť,“ říká Anna a zdůrazňuje, že ona šperky zákazníkům kdykoli zdarma upraví.
Vysvětluje také, že dřív pojem šperkař neexistoval. „Byl to jen zlatník, člověk s výučním listem, který materiál řeže, ohýbá jej kleštěmi a následně ohněm letuje k sobě,“ tvrdí Anna Baum. Její um ocenil například i hudebník Robin Zoot, který zapózoval na svém Instagramu s prstenem „Make Sudety Great Again“ a upoutal fotkou na nové album.
Od šperků pro rapery se ale chce Anna Baum posunout třeba také k výrobě nožů i nábytku. Ačkoli její značka od svého založení v roce 2020 vyrostla na tržbách více než o 300 procent. Nejdřív musí designérka najmout větší tým. Zatím vás ve svém studiu v domě Radost přivítá jen ona a její malý pes Tonda.