Přijet sem můžete klidně jen na kávu nebo na večeři. Ale byla by to škoda, novou saunovou zahradu Salori je nejlepší si užít se vším všudy a co nejdéle.
Tohle není místo, které byste si na první dobrou asociovali s nerušeným odpočinkem. Kousek odtud se koná festival Rock for People nebo Hip Hop Kemp, jsou tady zemědělské továrny i závodiště jet surfů.
A přece se Kláře Novotné a jejímu kolektivu povedlo vybudovat na nejnepravděpodobnějším místě oázu relaxu. Nazývá se Salori a je to komplex saunové zahrady, ubytování a špičkové restaurace.
Uzavřený areál oddělují od rušného okolí vysoké zdi, a tak snadno zapomenete na okolí a budete si užívat jen mikrosvět, ve kterém vládne klid a čas plyne sympaticky pomalu.
Když nebudete zrovna v sauně, můžete se jít zchladit do přírodního jezírka, lehnout si do houpací sítě nebo se usadit v některém z pohodlných křesel. A vzhlédnout k nebesům, kde často uvidíte plachtit různá menší letadla, jsme totiž hned vedle královéhradeckého letiště.
Lokace je to možná zvláštní, ale má svoji logiku: sídlí tady totiž rodinná firma ředitelky Novotné, respektive jejího otce, která se několik generací věnuje zemědělství. A právě zámeček z 19. století, který je srdcem Salori, fungoval ve firmě jako showroom.
To už ale více než rok neplatí a rodina přemýšlela, jak by prostor s přilehlou zahradou využila jinak. „Napadala nás všechna možná řešení, jak areál a hlavně potenciál zahrady využít, až jsme dospěli k tomuto. Pracovala jsem v Belgii, kde jsou wellness areály se super restaurací docela běžné,“ říká Novotná.
Předtím totiž působila v Evropském parlamentu, po návratu do Česka jí rodina dala příležitost ujmout se nového projektu. Novotná věděla, že hezkých wellness center je v Česku spousta, a chce-li zaujmout, musí se odlišit.
Rozhodla se proto, že v Salori budou dvě věci jinak. Chtěla, aby jeho návštěvníci měli klid, a tak omezila kapacitu zhruba na sto lidí. Zároveň toužila k luxusnímu relaxu nabídnout i výtečné jídlo.
„V jiných areálech jsou třeba super sauny, ale když máte hlad, můžete si obvykle dát tak panini,“ vysvětluje.
Kuchyni v Salori šéfuje Tomáš Seitl, který prošel špičkovými restauracemi v Evropě a taky soutěží MasterChef. Baví ho skandinávský typ kuchyně a menu vytváří podle sezonních surovin. A tak najdete na menu třeba dort z jehličí, při naší návštěvě zase vládl v nabídce medvědí česnek.
Suroviny chodí tým sbírat ve čtvrtek, kdy je areál uzavřený a personál ho využívá k nabrání sil a utužení kolektivu. Což se zjevně daří, protože tahle parta funguje semknutě.
Ráno se chodí společně koupat do přírodního jezírka, ať je květen jako nyní, nebo prosinec v době loňského otevření, kdy si museli vyřezávat díry v ledu. Suroviny pomáhají šéfkuchaři zpracovávat a přibírají si povinnosti nad rámec hlavního zaměření: někdo fotí na Instagram, další se stará o květiny.
Řada z členů týmu se přímo podílela i na budování areálu, který chtěla Novotná postavit co nejudržitelněji: pracovalo se především s českými materiály a dbá se na recyklaci.
V jiných areálech jsou třeba super sauny, ale když máte hlad, můžete si obvykle dát tak panini.
Zaměstnanců v Salori není mnoho, nastálo o místo pečuje osm lidí, zhruba patnáct pak pomáhá externě. I to přispívá pocitu, že komplex není přelidněný, návštěvníci se v něm navíc rozptýlí.
Ve chvíli, kdy sedíme v restauraci, to totiž působí, že jsme na místě skoro sami. „A přitom máme zrovna asi čtyřicet návštěvníků,“ hlásí Novotná.
I vstupné do areálu volila záměrně vyšší, aby tím regulovala počet lidí, stojí 980 korun.
„Je to hodně, ale máme na to klientelu. Mohla bych sem pustit 600 lidí za 500 korun a naplnilo by se to, ale nechceme, aby se tady někdo mačkal nebo se nedostal do odpočíváren,“ vysvětluje.
Také ubytovací možnosti, které fungují od března, jsou komorní, v zámečku se nabízejí pokoje jen tři, zato však poměrně velkorysé a vkusně zařízené. Poslední možností je takzvaná privátní zahrada, odloučený kousek areálu, který je perfektní pro soukromou akci. Má vlastní bazén, saunu, vířivku, zahradu a terasu.
Tím nejdůležitějším v areálu jsou každopádně sauny, přičemž každá z nich se pojí s jedním smyslem: vůní, sluchem, dotykem a pohledem. V Dotykem si můžete namíchat vlastní peeling, Pohledem zase nabízí výhled do celé perfektně udržované zahrady, Sluchem vás uklidní relaxační hudbou i možností zahrát si v odpočívárně na nástroje, Vůní zase funguje jako aromaterapie.
Poslední smysl, tedy chuť, pak obstará již zmíněná kruhová restaurace uprostřed areálu a kavárna v budově zámečku. V areálu se dělají i různé degustace.
Salori denně navštíví zhruba třicet lidí, což stačí na pokrytí nákladů. Tlak na výdělek ale od startu není, firma stojí především na svých zemědělských kořenech. A provozuje i oblíbený glamping zvaný Písník, ostrov s chatičkou, který na cenách Amazing Places loni vyhrál svoji kategorii.
Tým kolem Salori si uvědomuje i největší slabinu místa, a sice nepříliš vzhledné okolí, a tak chce vedle areálu vybudovat ještě hotel, rovněž v rámci udržitelných trendů.
„Bude to environmentální hydroponní centrum ve tvaru písmene L, které zavře pohled na zemědělský areál,“ vysvětluje Novotná.
A zbydou stromy, perfektně střižený trávník, nové sauny či designová restaurace. Kdo by se díval dál, když všude okolo je krásy až až.