Najdete tu krásnou přírodu, památky i kulturu. Přesto sem turisté často vyrážejí jen na jednodenní výlet z Prahy. Proč si tady naplánovat dovolenou?
Podle statistik Českého statistického úřadu se loni ve středních Čechách ubytovalo přes milion návštěvníků. V porovnání s rokem 2021 to bylo o čtyři sta tisíc víc, a jejich počet se tak vrátil na úroveň v předcovidovém období. Od července do září zaznamenaly střední Čechy dokonce rekordní návštěvnost za posledních jedenáct let.
Právě turisty se do Středočeského kraje snaží nalákat Středočeská centrála cestovního ruchu a její ředitel Jakub Kulhánek má řadu tipů, které vás přesvědčí. Současné trendy v cestování jsou jasné: snaha o únik mimo přelidněné lokality. Cestovatelé hledají autentickou atmosféru a zážitky. „Prim hraje také návrat k přírodě – ale při zachování komfortu. Proto je tak oblíbený glamping. Přenáší nás do klidu přírody v souladu s určitým komfortem,“ vysvětluje Jakub Kulhánek.
Obecně je v Česku silným nastupujícím trendem, v zahraničí už celkem běžným, udržitelný cestovní ruch. Lidé se zajímají o to, jaký dopad má jejich cesta na životní prostředí a životy místních, a snaží se jej minimalizovat. „Trendy je také slow tourism – nespěchání a užívání okamžiku, služeb, gastronomie a jedinečných zážitků,“ dodává.
Právě v tomto duchu se může nést vaše příští dovolená. Ve středních Čechách se totiž nachází několik stylových hotelů a penzionů, kde si užijete kromě klidu a soukromí také nadstandardní služby, skvělou gastronomii a pokocháte se krásným designem.
„Mezi ty nejlepší patří třeba zámecké hotely Chateau Mcely, jež se pravidelně umisťují v žebříčku nejlepšího ubytování v republice a je zde vyhlášená restaurace Piano Nobile, Zámek Ratměřice, Panství Dlouhá Lhota či Chateau Šanov,“ dává tipy Kulhánek.
Ve Vysokém Újezdu sídlí restaurace Papilio – moderní fine diningová restaurace, kde kouzlí šéfkuchař Jan Knedla a jeho tým. Dědeček ho zasvětil do tajů přírody, ukázal mu, kdy se co seje, sází, sklízí a kdy má ovoce a zelenina nejlepší chuť. Babička mu zase vysvětlila, jak se surovinami pracovat a jak je využívat beze zbytku. Bez rezervace zde jen stěží najdete místo.
Střední Čechy jsou také oblíbenou destinací pro pořádání konferencí a svateb. Vybrat si můžete ze zámeckých hotelů, farem či venkovských usedlostí, oblíbené jsou třeba zámek Berchtold či zámek Třebešice, Yard Resort, Penzion Na Kmíně nebo Dvůr Hoffmeister.
„Relax i romantiku můžete zažít i v lázeňských hotelech v Poděbradech – třeba Spa Hotel Chariclea má luxusní wellness. Mezi oblíbená místa patří taky Chateau Kotěra s vyhlášenou restaurací,“ doporučuje Kulhánek. Na milovníky golfu čeká Panorama Golf Resort, který se nachází v nádherné přírodě Posázaví a který kromě opakovaně oceněného golfového hřiště nabízí také rozmanité sportovní vyžití a uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.
Pokud byste zatoužili po kultuře a umění, vyhlášená Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře je sázka na jistotu. „Sídlí v krásném prostoru bývalé jezuitské koleje, z posledních výstav měla velký ohlas výstava sester Válových. Sbírky umění, restaurování, workshopy pro veřejnost, zábava pro děti, konference. Je toho opravdu mnoho,“ doporučuje Kulhánek.
Ve středočeském kraji mají také svůj ateliér osobnosti české umělecké scény. Letní ateliér má ve Svatém Janu malíř Jakub Špaňhel. V Kutné Hoře můžete pořídit designový kousek od Lucie Tvrdíkové, šparkařky a autorky porcelánového nádobí, které dodává do kaváren a restaurací po celé republice.
Na zahradě svého domu v Kutné Hoře pravidelně pořádá mezinárodní sochařské sympozium, na němž hostí umělce z Česka, Maďarska, Polska i Švédska malíř, grafik, designér, keramik a sochař Andrej Németh. „Zahrada je vzniklými artefakty z kamene, dřeva a kovu doslova přeplněna, stala se obrovitou galerií v přírodě. Kutná Hora je jeho domovem, občas se zde koná výstava jeho moderních, a přesto široké vrstvy veřejnosti oslovujících výtvorů, ilustrující jeho celoživotní snahu i vášeň,“ konstatuje Kulhánek.
S dětmi navštivte pohádkový zámek Mníšek pod Brdy nebo adrenalinové a vodní aktivity na Monínci, který se v zimě mění na skiareál. Z výletu si domů nezapomeňte přivézt ani zdejší delikatesy. Pro nejlepší marmelády zajeďte do Čtyřkol do Marmeládovny Šafránka. Bio marmelády, džemy a čatní vaří po malých dávkách v měděných mísách. Domácí kosmetiku, bylinné čaje, sůl a med pořídíte na ekofarmě Myšlín. Pečují tu i o levandulové pole a pěstují tradiční i netradiční druhy zeleniny a původní druhy ovoce.