Třicítka se nadobro usídlila na teploměru a z klimatizované kanceláře se rázem stalo příjemné útočiště před vedrem. Ještě lépe je ale u vody.
Přinášíme proto přehled pěti míst, kde se můžete ve vodě zchladit – a která nabízí i něco navíc. Třeba zajímavou architekturu!
Koupaliště Dachova u Hořic
Koupání uprostřed lesů a navíc v prostorách kulturní památky? Takovou kombinaci nabízí jedinečné přírodní koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic.
Koupaliště s pozoruhodnou dřevěnou architekturou z dvacátých let minulého století vzniklo podle návrhu architekta Karla Bachury a pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Před třemi lety doběhla jeho citlivá revitalizace, takže má teď o poznání reprezentativnější podobu.
Kromě travnaté a písečné pláže v areálu najdete také dřevěné převlékací kabinky, skokánek, dřevěný ostrůvek, hřiště na volejbal nebo kiosek s občerstvením.
Koupaliště na Kraví hoře
Oblíbené brněnské koupaliště na Kraví hoře nabízí venkovní padesátimetrový bazén s vodními atrakcemi a dráhami pro kondiční plavání, ale i dětský bazén se skluzavkou. K příjemnému slunění slouží venkovní travnaté terasy.
Minulý rok navíc dokončilo studio Architekti D.R.N.H. nový objekt wellness centra vycházející svým pojetím z původní stavby ze sedmdesátých let, která byla v nevyhovujícím stavu.
Podobu venkovního koupaliště navrhl roku 1969 architekt Miloslav Kramoliš v duchu pozdní moderny. Citlivě přitom pracoval se svažitým terénem a areál rozvrhl do teras.
foto: © Barbora Ponešová
Foto Barbora Ponešová
foto: © Barbora Ponešová
Foto Barbora Ponešová
Architekti D.R.N.H. dostali na začátku tohoto tisíciletí na starost celkovou revitalizaci koupaliště. Nejprve došlo na opravy venkovního bazénu i veřejných prostorů a výstavbu nové plavecké haly s prosklenými stěnami chráněnými dřevěnými lamelami.
Dvůr Honětice
Obec Honětice se nachází v okrese Kroměříž. V roce 2021 tu vznikl přírodní koupací biotop v těsné blízkosti penzionu Dvůr Honětice. O čistotu vody se starají tři biologické zóny s bohatým společenstvím rostlin.
Zázemí biotopu navrhli už v roce 2013 Prokš Přikryl architekti. Celý dům se může i se zázemím jednoduše otevřít do všech stran díky velkým vratům vsazeným do modulů sloupů. Příčky jsou vyzděny z recyklovaných, ostře pálených cihel, které zdobily i původní garáže z roku 1962.
Koupaliště má také velké brouzdaliště a neplaveckou zónu.
Městské lázně Mšeno
Když už vás letní cesty zavedou do pískovcových skal a hlubokých lesů Kokořínska, rozhodně nevynechejte zastávku ve Mšeně u Mělníka. Tamní unikátní budova lázní se dvěma křídly byla postavena v roce 1932 ve stylu art deco.
Architekt stavby není zpětně znám, avšak spekuluje se o některém z žáků Jana Kotěry, jako byli František Janda, Čeněk Vořech nebo Jindřich Freiwald.
K zajímavé architektuře si přidejte krásné čisté prostředí a v okolí skály, ze kterých vyvěrá pramen Stříbrník zásobující bazén vodou, která je tak celoročně chladnější a o to více osvěžující.
Plavecká hala v Lounech
I poslední tip je zdařilým architektonickým dílem a zároveň místem pro ty, kteří chtějí spojit koupání s únikem před sluncem. Městská plavecká hala v Lounech z roku 2020 vznikla podle návrhu brněnského studia dkarchitekti.
To pojalo novou budovu jako černý zkosený hranol, odrážející sklon místního terénu.
Městská plavecká hala Louny, dkarchitekti, Foto: BoysPlayNice
Foto BoysPlayNice
Městská plavecká hala Louny, dkarchitekti, Foto: BoysPlayNice
Foto BoysPlayNice
Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, brouzdaliště, venkovní vířivka a dětský bazén. Nad stavbou se tyčí šestnáctimetrová věž, ze které vede dolů osmnáct metrů dlouhý tobogán.
Kromě toho se do objektu vešlo wellness centrum se saunovým světem i vnitřní bar.