Albánie. Perla Balkánu nebo Maledivy Evropy. Přesně tak ji v poslední době začínají světová média nazývat a influenceři označovat na sociálních sítích. 

Albánské pobřeží mnohdy opravdu dokáže vytvořit iluzi, že se nacházíte kdesi na plážích u Indického oceánu. Ale pozor na počítačové filtry a také na snadné získání falešného pocitu, že takové pláže jsou v zemi s černým dvouhlavým orlem na červené vlajce všude. Musíte totiž vědět, kam přesně za nimi vyrazit. 

Pokud totiž dorazíte na sever země, zklamání bude instantní. Tam jsou pouze až několik kilometrů dlouhé písečné pláže s mírným vstupem do vody a často i s vyplavenými chaluhami, což v kombinaci všeho nevypadá vůbec vábně.

A proto vznikl tento malý průvodce po plážích na albánské riviéře na jihu země. Jde asi o stokilometrový úsek mezi nejjižnějším cípem Albánie, kterému vládne město Ksamil a městečkem Dhërmi.

Tady jsou a pod odkazem naleznete jejich přesnou polohu.

Monastir

info Foto: Jan Strouhal
Foto Jan Strouhal

Pláž Monastir je mezi mezi jihoalbánskými městy Saranda a Ksamil, které často vídáte v katalozích. Je přístupná autem, i když příjezd je na ní dost prudký. Ale zvládnete to i bez pohonu čtyři na čtyři. Na této pláži stál i hotel, který už je ale srovnaný se zemí.

Bohužel si nyní nejsem jistý, jestli už tato pláž není privátní. Svůj resort tam totiž měla stavět hotelová síť Marriott. Harmonogram stavby je pro mě ale bohužel neznámý. V každém případě, díky bohaté mořské fauně ve skalách této zátočiny je i dost vyhledávaná potápěči. A je odsud pěkný výhled na jihoalbánské letovisko Saranda.

Lukovë

info Foto: Jan Strouhal
Foto Jan Strouhal

Pláže pod Lukovë nabízí to, co od dovolené čekáte. Klid, pohodu a tyrkysově zbarvené čisté moře. Je zde i restaurace s barem a „obytkáři” zde za mírný poplatek cca deset eur mohou stát přes noc jen pár metrů od pláže. 

Borsh

info Foto: TripAdvisor
Foto TripAdvisor

Nedaleko ní se nachází i rozsáhlá kamenitá pláž Borsh. Je častým útočištěm karavanistů, protože zde mohou stát zdarma v podstatě až u moře a je dostatečně velká, aby každý měl své soukromí. Ale bacha, kamenitá pláž kombinovaná s pískem je občas zrádná – řidiči zde často zapadávají auty do písku. Navíc, nachází se zde mnoho barů a večer to tu dokážou opravdu roztočit.

Gjipë

info Foto: Forbes US
Foto Forbes US

Pláž Gjipë je tou pláží, kterou často vídáte v katalozích cestovních agentur. Říká se, že jde o jednu z nejkrásnějších pláží v Albánii. Nevím, jestli nejkrásnější, ale krásná rozhodně je. Jen je trochu složitěji přístupná, ale na rozdíl od jiných se tam dostanete i autem.

Porto Palermos

info Foto: Youtube
Foto YouTube

Milovníkům (vojenské) historie by neměly uniknout pláže u pevnosti Porto Palermos. Nepřehlédnete je, jsou hned u silnice pod stejnojmennou pevností. A poblíž je i bývalá armádní základna pro ponorky.

Bunec

Foto Wikimapia

Turisty donedávna často opomíjené, přitom krásné pláže jsou u městečka Bunec.

Dhërmi

info Foto: Albania Visit
Foto Albania Visit

Městečko Dhërmi patří k pomyslné bráně na albánskou riviéru. Bohužel, její genius loci už pomalu umírá kvůli tomu, že se stává čím dál častým cílem turistů a to dnes už z celého světa. Nejlepší je tuto pláž navštívit v květnu před sezónou nebo na konci sezóny v září.

Karaburun

Foto Wikipedia.org

A nakonec to nejlepší. Tady totiž najdete ty pravdu panenské pláže. Poloostrov Karaburun byl dlouho veřejnosti nepřístupný, protože jej využívala a dodnes částečně využívá místní armáda. Na poloostrově je několik doslova panenských pláží, mezi nimiž můžeme jmenovat zátočiny Dafina, Skaloma Beget nebo Gjiri i Grames.

Nevýhodou je, že se na ně dostanete v podstatě jen pěšky nebo ještě lépe – lodí po vodě.