Herec Johnny Depp dal na pouhých třináct dní k prodeji pětici svých autoportrétů ve formě serigrafií a pigmentových tisků prostřednictvím londýnské galerie Castle Fine Art. Cena se pohybovala okolo 1 950 dolarů za kus.
Každý z portrétů byl vedle Deppova vlastnoručního podpisu opatřen také reliéfním razítkem, stvrzujícím jejich autentičnost. Dvě stě dolarů z každého prodeje věnoval americký herec neziskové organizaci Mental Health America.
Že si Depp pro svou charitativní činnost zvolil právě tuto organizaci, je upomínkou těžkých časů, kterými si musel projít v posledních letech během soudního sporu se svou bývalou manželkou Amber Heard. Třináctidenní lhůta pak představuje jeho oblíbené číslo, které Depp nosí vytetované na předloktí.
Depp dlouho umění tvořil mlčky v soukromí. Skicoval se před zrcadlem ostatně ještě dříve, než se stal hercem. Vystoupit s portréty i autoportréty na světlo se nakonec rozhodl ve snaze inspirovat ostatní.
Práci na tomto konkrétním projektu začal Depp v roce 2021 jako součást autoterapie. Jménem „Five“ tuto kolekci ale překřtil až roku 2023. Má symbolizovat pět let po vydání článku Amber Heard, ve kterém ho nařkla z domácího násilí a který jeho život obrátil naruby. V rozhovoru pro výstavu ono období jednoduše nazývá „šílenstvím“.
Hrubé rysy projektu „Five“ Depp poprvé načrtnul ve studiu svého přítele a umělce Ralpha Steadmana, který herce podnítil, aby své trauma kreativně zpracoval jako součást psychohygieny.
Na plátně si slavný herec pohrává s přechodem od fotografie k malbě, od popularity k intimitě. Předlohou díla samotného se stala Deppova reklamní fotografie pro módní řetězec Christian Dior z kampaně na kolínskou Dior Sauvage z roku 2015.
Focení tehdy proběhlo pod taktovkou francouzského kreativního režiséra Jeana-Baptisty Mondina, jehož smysl pro tajuplnost a rafinovanost Deppa inspiroval.
Během tiskové konference se Depp nechal slyšet, že „to nejlepší na focení s Jeanem-Baptistou Mondinem je, že mezi jeho fotografiemi nenajdete jedinou, kde by oči neprozrazovaly něco o člověku před objektivem“.
A podobně teď mluví i galeristé o jeho autoportrétech. „Myslím, že to je nejosobnější kus umění, který Depp kdy vytvořil. Je to krásný portrét, ale podívejte se na ty oči. Za nimi se skrývá něco neobyčejně významného, ale také obrovský smutek,“ říká o autoportrétech Ian Weatherby-Blythe, ředitel galerie Castle Fine Art.
Není to první Deppova výstava. Na první veřejné exhibici svého umění pod názvem Friends & Heroes (Přátelé a hrdinové) představil Depp sérii warholovských portrétů pro něj inspirativních osobností jako Boba Dylana, Elizabeth Taylor, Al Pacina či Keith Richards.
Vernisáž proběhla v roce 2022, v únoru 2023 pak do kolekce přibyly obrazy Boba Marleyho, Heatha Ledgera, Rivera Phoenixe a Huntera S. Thompsona. I v tomto případě se jednalo o limitovanou edici pro Castle Fine Art, která ve svých sedmatřiceti galeriích a na webovém portálu castlefineart.com nabízí mimo jiné v podobném formátu i práce Boba Dylana.
Společně s Deppovým podpisem nesou díla i speciální značku nazvanou „Králičí muž“ (The Bunny Man), inspirovanou noční můrou, která trápila jeho syna Jacka v pěti letech.
Deppova umělecká organizace NFT (Never Fear Truth) vysvětluje postavu následovně: „Králičího muže lze chápat jako hrůzostrašný přelud. Při bližším pohledu v něm ale můžeme nečekaně rozeznat přítele, nebo dokonce šamanského válečníka na pomezí reality a fantazie. Johnny v Králičím muži spatřuje mocného nositele meče pravdy a strážce srdcí, který odolává všem protivenstvím a v nepřízni osudu se především stává tím, kým se musí stát.“
Depp postavu nejprve zachytil na velkém plátně, později se stala jeho osobním symbolem a maskotem jeho umělecké práce. Proto si ji také nechal zaregistrovat jako mezinárodní ochrannou známku.