Barvířka je: a) označení modrých odrůd vinné révy s vysokým obsahem pigmentu, b) nové kouzelné stavení na Moravě, které si můžete pronajmout? Obojí je správně!
Jiří Rokoský dlouho jezdil do Valtic jen na návštěvy za rodiči své přítelkyně. Vinařské město s příznivým klimatem si ale rychle oblíbil. Začal se zajímat, co se v oblasti děje, a sledoval i inzeráty domů na prodej.
A jednoho dne objevil chalupu, která je kousek od vinic, na cyklostezce z Mikulova, ale přitom na opravdu klidném místě.
„Ideální prostor pro rodinné výlety!“ pomyslel si podnikatel ze skupiny Rocksky, která už se na mapu pozoruhodných českých rekreačních domů zapsala sázavským glampingem Rocksky House a přestavěnou transformační stanicí Trafajda. Obě se zařadily mezi to nejzajímavější i v silné konkurenci na webu Amazing Places.
A na počátku července přibyl třetí objekt: Barvířka. Ta je přitom jen kousek od Valtic, v malé vesnici Úvaly v jejich blízkosti. Přejeli byste ji snadno, jelikož na existenci neobyčejného stavení upozorňují jen pomalovaná vrata u silnice.
Jakmile se ale za ně dostanete, otevře se před vámi kouzelný prostor. Dvůr a zahrada obehnané zdí, které poskytují soukromí. Posezení pod pergolou u grilu s lednicí plnou vín od vinařství Skoupil. Houpací křeslo. A k tomu vkusně zrekonstruovaná chalupa, teď už spíš moderní dům, s velkorysou prosklenou stěnou.
„Manželka původního majitele měla uvnitř malířský ateliér, proto je jedna část domu prosklená,“ vysvětluje Rokoský.
„Takhle jsme to už koupili. I s malým domečkem pro děti na zahradě,“ zmiňuje skluzavku a pískoviště, na kterém můžou dovádět děti, zatímco vy se budete oddávat degustaci.
Rokoský od prvního seznámení s domkem přesně věděl, jak by si ho přál upravit. Za den u počítače navrhl svou představu. „Celou Barvířku jsem chtěl mít v bílé barvě, doplněnou kontrastní světle modrou na oknech a následně pak překližkou a černými detaily,“ přibližuje.
Letos v únoru se s partnerkou a teprve čtyřměsíční dcerkou přestěhovali do Valtic. A v hlavě si stanovil jako deadline 1. červenec, svoje narozeniny, do té doby chtěl mít vše hotové.
„Byla to výzva se vším všudy. Kompletně předělané rozvody, podlahy, odhalené stropy, aby se ukázal původní záklop, předělaná pergola, která byla předtím taková malá tmavá rozpadající se minidílna, položené venkovní kameny, vyčištěná střecha a celá zahrada,“ ohlíží se.
Všechnu práci přitom zvládli bez externí pomoci. „Design, materiály, vybavení, barvy. To jsme si vše vymysleli a udělali sami,“ popisuje. „Původně jsme si ji chtěli udělat pro sebe, ale pak nám přišlo škoda to nenabídnout všem.“
Název Barvířka, který odkazuje i pro označení druhu odrůd, se pak pro stavení ve vinařské oblasti a s malířskou historií nabízel. „Měli jsme ho hned, co jsme podepsali rezervační smlouvu. Listoval jsem vinařským slovníkem a najednou jsem na to narazil,“ vypráví Rokoský.
V Barvířce jsou dvě obytné části rozdělené chodbou, každá se svoji kuchyňkou i koupelnou. Ložnice jsou v objektu celkem tři, další dvě manželské postele jsou v podkroví ateliéru.
Ateliér zároveň slouží jako hlavní potkávací prostor, kde se v zimě můžete sesednout u kamen, nejlépe s otevřeným vínem, pochopitelně – lahví je i tady dostatek, stačí jen zaplatit přes QR kód. Když naopak vyjde počasí, dá se jedna ze zdí proměnit v obří promítací plátno a udělat si letní kino.
Okolí pochopitelně přeje i procházkám ve vinicích, návštěvě lednicko-valtického areálu nebo cyklovýletům do sklípků, ale je dost možné, že se vám celý víkend nebude chtít Barvířku vůbec opustit.
„Pronajmete si celý objekt a takových na jižní Moravě moc není. Návštěvníci nejsou nikým a ničím rušeni a mohou ve stínu zídek užívat skvělé víno a místní atmosféru,“ líčí Rokoský. A tak chcete-li vyrazit s rodinou či partou kamarádů, zamlouvejte termín raději rychle: třeba srpen už je takřka plný…