Milovníci architektury, zpozorněte. Na konec září letos připadají dvě akce, z nichž byste si ani jednu neměli nechat ujít.
Tou první je oblíbený Den architektury, který začíná 29. září. Po roce se díky němu budete opět smět podívat do běžně nepřístupných budov, za nejmodernější architekturou i zapomenutými stavbami, do paláců i bývalých továren, za sportovními stadiony, mosty i bankovními domy, do věží, klášterů, kostelů nebo výstavních pavilonů.
Letošní ročník s mottem ‚Objev konstrukce!‘ se zaměří převážně na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.
Vydat se můžete také po stopách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil přesně před sto lety a dodnes nepřestává milovníky architektury rozdělovat v názoru na jeho odkaz.
Festivalové akce jsou stejně jako každý rok zdarma, ale v některých případech je potřeba registrace předem. Nezapomeňte, že hlavní část registrací se otevírá již toto pondělí v 9.00 hodin.
Aby toho ale nebylo málo, Den architektury navíc letos proběhne souběžně s další neméně zajímavou akcí – a sice s mezinárodním festivalem Film a architektura.
Od 29. září a celý následující týden se v Praze, Brně a v dalších sedmadvaceti městech bude promítat na čtyřicet dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, tvorby měst, designu a výtvarného umění.
Festivalové projekce zavítají kromě zavedených kin i na opravdu jedinečná místa. Na krátkou dobu se totiž v promítací sály promění i několik architektonicky hodnotných staveb.
Filmy si tak budete moci užít třeba v nově zrekonstruované Volmanově vile v Čelákovicích nebo v Gočárových Automatických mlýnech v Pardubicích. Promítat se bude také v interiérech brněnské vily Tugendhat, v plzeňském bytě Krausových od klasika moderní architektury Adolfa Loose nebo v kulturním domě v Březnici od Karla Pragera.
„Oproti minulému ročníku se bude festival odehrávat ve více městech. Necílíme tedy jen na velká města a věříme, že tuto nabídku ocení i diváci v regionech,“ říká Marcela Steinbachová, ředitelka festivalu.
Role kurátora tradiční festivalové sekce Inspirace se letos zhostil teoretik architektury a designu a publicista Adam Štěch. V této sekci festivalu se můžete těšit například na přednášku o Jacquesovi Tatim, francouzském režisérovi, scenáristovi a komikovi, jehož filmová poetika inspirovala tak rozličné tvůrce, jakými jsou David Lynch a Wes Anderson.
Jacques Tati ve svých poválečných snímcích reflektoval na základě fiktivní i reálné architektury a designu komickou stránku tehdejší francouzské modernity. Přednáška a následující promítání zasadí Tatiho do kontextu vývoje poválečné architektury a designu ve Francii a odhalí i reálné domy i produkty, které se staly předlohou pro architektonicky skvostnou scénografii jeho snímků.
Netradiční pohledy nabídne také autorský výběr scén z temného, ovšem leckdy i komického filmového žánru giallo.
Typickým hrdinou tohoto fascinujícího subžánru bývá nic netušící zmatený umělec, jenž se nachomýtne k vraždě, a tak se dostane do hledáčku sériového vraha, záhadného fantoma v černém plášti, klobouku a kožených rukavicích.
Postavu vraha divák ve většině případů vůbec nespatří a ani na jeho motivy se skoro nikdy nepřijde. Zbývá se tedy kochat, třeba právě výjimečnými realizacemi italského interiérového designu 60. a 70. let.
Po loňském úspěchu se na festival vrací také Aleš Stuchlý a Vít Schmarc, filmově-kritické duo známé z pořadu Čelisti, kteří budou diskutovat o severském dokumentu Podnikatelský sen. Ten pojednává o rezidenčním startupu pro zapálené mladé podnikatele, který maže hranice mezi volným časem a prací.