Co se stane, když se spojí výhody typového domu a možnosti moderních technologií? Architektonické studio Cake Houses na letošním Designbloku zabodovalo s projektem, díky kterému si můžete v podstatě sami navrhnout dům.
Když si můžete v e-shopech s módou vybrat velikost, barvu či materiál, proč byste si podobným způsobem nemohli sami navrhnout i dům? Tři architekti se rozhodli nabídnout veřejnosti svou představu univerzálního rodinného bydlení 21. století. A uspěli.
Za koncept domu, který je možné individualizovat podle specifických potřeb budoucích obyvatel, získali Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek na letošním Designbloku Cenu za mimořádný počin (Grand Prix).
Zákazník si skrze online konfigurátor vyzkouší velikost a rozložení domu, s dalšími výběry a variantami pak pomůžou už přímo architekti.
Cílem jejich účasti na letošním ročníku festivalu designu však výhra hlavní ceny rozhodně nebyla.
„Já jsem upřímně ani nevěděl, že se něco takového vyhlašuje,“ směje se Pavel Špringl, když začínáme rozhovor. „Chtěli jsme především dostat naši myšlenku více k lidem, ukázat jim, co děláme, a něco jim k tomu říct,“ dodává.
Studio má za sebou tři důležité milníky – postavit první dům, najít spolehlivého dodavatele a naučit se srozumitelně a poutavě popsat lidem, co vlastně tvoří. A tak se v duchu „příběh prodává“ snažili zaujmout právě i na Designbloku.
„Všude jinde s tím spíš bojujeme, ale tady to zafungovalo. I když je příběh k celému projektu docela dlouhý, lidi nás poslouchali a bavilo je to. Přišla za námi i paní učitelka, která chtěla skrze naši expozici vysvětlovat žákům, jak funguje provoz rodinného domu,“ doplňuje kolegu Matyáš Švejdík.
Značka Cake Houses vznikla v lednu 2022 po letech plánování, navrhování a vývoje. „Stálo nás to spoustu úsilí i úspor. Ale nedokážeme to vyčíslit přesně, dlouhé roky to byl náš koníček, do kterého jsme investovali hlavně hodně času,“ říká Špringl.
Na úplném začátku stál právě on, to když chodil s kočárkem na procházky po předměstské zástavbě.
„A říkal jsem si, kam se ta zástavba skrz vkus, peníze a rychlost posouvá,“ vypráví. A tak si položil další otázku: Lze při stejných časových a finančních podmínkách vytvořit něco kvalitnějšího, moderního a zároveň univerzálního?
„V Česku se staví spousta typových domů, což je logické. Je to rychlé, cenově dostupné, není to tak technicky náročné. Ale tyhle přednosti jdou často na úkor kvalitní architektuře,“ konstatuje.
Jedním dechem však dodává, že stavba architektonicky zajímavého domu je pak chtě nechtě nevyzkoušeným prototypem.
Vzniká pak těžko řešitelné dilema: kvalitní bydlení za více času a peněz, nebo kompromis v podobě domu z katalogu? „Myslíme si, že by se daly propojit výhody obou řešení, a proto vznikly Cake Houses,“ doplňuje Šimon Marek.
Cake Houses fungují na zcela jednoduchém principu. Skrze webový konfigurátor si v omezených možnostech můžete navrhnout vlastní dům snů. A jelikož se Matyáš věnuje programování, byl právě tohle jeho nápad. Programování projektu mu trvalo několik let.
„Konfigurátor zjednoduší výběr velikosti domu, ale umožňuje vytvořit si vlastní uspořádání. Navíc můžete ihned kontrolovat základní rozměry a cenu stavby. A cena, která se zobrazuje, už se v rámci následujících fází nemění,“ popisuje výhody Špringl.
S dalšími požadavky a úpravami vám pak pomůžou v Cake Houses na osobní schůzce.
Návrhy vám představí ve virtuální realitě a vy tak hned uvidíte, co jste si navrhli a co byste rádi změnili.
„Náš systém obsahuje stovky variant nad rámec webového konfigurátoru, proto dokážeme najít ideální dispoziční i estetické řešení pro každého. Individuální péči samozřejmě věnujeme umístění domu na pozemku, tam jde typovost stranou,“ konstatuje Matyáš.
Konstrukční stránku projektu si pak přebírá společnost Nema Dřevostavby.
„Uvědomujeme si, že současný stavební průmysl značně zatěžuje životní prostředí. Navržené domy proto využívají co nejšetrnější materiály i stavební postupy – jsou to dřevostavby, čerpají energii z přírodních zdrojů a splňují aktuální přísné energetické standardy,“ říkají architekti.
Domy mají vždy stejný konstrukční základ, ale vznikají různá dispoziční řešení od 2 + kk až po 6 + kk i více. Ceny za typový dům v režii Cake Houses se pohybují zhruba od tří do deseti milionů korun.
Architektonickou studii jsou schopni dodat klientovi za tři týdny od odsouhlasení všech náležitostí, stavební dokumentaci za dalších osm a sami ji projednají s úřady, přičemž tato služba se navíc neplatí.
Po sestavení ve výrobní hale se dům v dílech převeze a za několik dní přesně smontuje na pozemku.
Právě čas je velkým benefitem typových domů, ale samozřejmě i ty mají své nevýhody. Zákazník si nemůže bezhlavě diktovat, co by chtěl – možnosti stavby jsou do jisté míry omezené. Cake House se dokáže měnit pouze v podélném směru, a proto nejsou některé dispoziční změny možné.
Cake Houses mají za sebou první dokončený projekt v Okrouhlé u Nového Boru. Jde o dřevostavbu se sedlovou střechou a pláštěm z lazurovaného modřínového dřeva.
Dalším plánem je celý projekt co nejlépe rozvíjet. Třeba najít developera, který by chtěl postavit více domů najednou. Celý projekt popisují architekti jako systém, plánují proto možnosti konfigurátoru dále rozšiřovat.
„Nenavrhujeme plány, ale principy. Je to vlastně takový alternativní způsob uvažování o architektuře. Za stavbou je pak programátorské know-how a možnost, jak věci kombinovat. A tímto způsobem pak nemusíme stavět jen rodinné domy, ale třeba autobusové zastávky, vesmírné stanice nebo uprchlické tábory,“ popisuje Švejdík.
„Když si představíme, kolik obcí má volné pozemky, kde by mohly stát zajímavé rodinné domy, můžeme tuto poptávku uspokojit. A nemusíme stavět jen desítky stejných domů – každý může být jiný, architektonicky zajímavý a za přijatelnou cenu,“ doplňuje ho Špringl.
Zároveň si ale všichni tři uvědomují, že prostory mezi domy naopak typizované být nesmí a mají být řešeny individuálně s ohledem na architekturu i urbanismus.
Jako součást ocenění na Designbloku získali architekti také možnost účastnit se příštího ročníku zcela zdarma.
„Ale ten zatím moc neřešíme. Možná se vrhneme na design produktu, nebo si prostor rozdělíme na třetiny a každý uděláme něco jiného,“ smějí se architekti.