Ta situace není v chorvatském Dubrovníku vůbec výjimečná. Turisté se shromáždí kolem barokního schodiště ve staré části města a začnou volat: „Shame! Shame! Shame!“
Reprodukují tak scénu z nejpopulárnějšího seriálu současnosti, Hry o trůny, v níž prochází Cersei Lannister uličkou Králova přístaviště nahá jako trest za cizoložství.
Reálným předobrazem hlavního města Západozemí je právě Dubrovník – a popularita seriálu z něj udělala vděčnou destinaci pro nájezdy fanoušků, stejně jako u řady dalších míst po celé Evropě.
Podle výzkumu Balkánského institutu navštívilo mezi roky 2012 a 2015 Dubrovník 240 tisíc turistů právě kvůli tomu, aby si prohlédli seriálovou lokaci na vlastní oči. Ve městě utratili 125,9 milionu eur (přes 3,2 miliardy korun).
Neustále roste také množství turistických prohlídek, které jsou zasvěceny místům spojeným se seriálem. V roce 2015 jich bylo 300, nyní už přes čtyři a půl tisíce.
Má to ale i odvrácenou stránku: z města mizí původní obyvatelé, jimž naopak náhlý nárůst turismu vadí. Z pěti tisíc obyvatel, kteří žili ve Starém Dubrovníku v 90. letech, jich zbylo pouze 1500.
Navíc turisté nejčastěji pátrají po filmových lokacích a stranou už zůstávají reálné dějiny i kultura. Návštěvníky nezajímá Dubrovník, ale Královo přístaviště.
Historické město s působivým opevněním se stalo pro filmaře jednou z nejvýznamnějších lokací. V seriálu si zahrály známé městské kamenné hradby, scény z trhů v Králově přístavišti se natáčely v ulici Sv. Dominika, točilo se u Pilské brány, v pevnosti Lovrijenac, pevnosti Bokar…
Opuštěný hotel Belvedere sloužil jako lokace pro bitvu Oberyna Martella a Gregora Clegana. Ve městě se točily i scény, které se neodehrávaly v Králově přístavišti – třeba věž Minčeta v seriálovém světě stála ve městě Qarth.
„Když jsme poprvé viděli Dubrovník, byl jsem v šoku. Celé město vypadalo přesně tak, jak jsme si Královo přístaviště představovali,“ řekl jeden z tvůrců seriálu David Benioff.
Chorvatsko využili filmaři i v mnoha dalších případech: točilo se v Diokleciánově paláci ve Splitu (podzemní pasáže v Meereenu), ve městě Kaštel Gomilica nebo v Šibeniku (exteriéry Braavosu).
Hlavní základnou pro natáčení se však stal Belfast – a i metropole Severního Irska zažívá díky tomu turistický boom. Do roku 2016 tam kvůli Hře o trůny přijelo 120 tisíc návštěvníků, kteří utratili 30 milionů dolarů (skoro 900 milionů korun).
Do Ulsterského muzea nechali kvůli turistům vyrobit osmdesátimetrovou tapiserii, která znázorňuje důležité momenty ze seriálu: korunovace, popravy, vraždy… V roce 2020 vznikne ve městě i interaktivní výstava.
V Belfastu také vyrostlo obří studio Paint Hall, kde se chystaly dekorace k mnoha interiérovým scénám: třeba Zimohradu, trůnnímu sálu Daenerys v Meereenu, skalnímu vězení v Eyrii…
Zároveň se však Severní Irsko samotné ukázalo jako ideální kulisa k mnoha seriálovým výjevům.
„Většina míst byla maximálně hodinu a čtvrt od Belfastu, takže to byla ideální lokace. Je tam hodně různých druhů terénu a vegetačně různorodých míst – moře, vřesoviště, vápencové útesy…,“ prohlásil Robbie Boake, seriálový manažer pro lokace.
K nejvyužívanějším místům patřily třeba hluboké lesy Tollymore Forest Park, kde se natáčely scény v okolí Zimohradu. Vesnice Ballintoy byla předobrazem domova Greyjoyů a hrad Ward se stal proslulým Zimohradem. Jeskyně Cushendun byla místem, kde Melisandre porodila velký černý stín. A Královskou cestu představovala buková alej Dark Hedges.
Mnoho scén se točilo také ve Španělsku. Pokud zavítáte do Sevilly, můžete se vydat po stopách rodu Martellů. Seriálovým Dorne byl totiž ve skutečnosti královský palác Alcázar (vidíte ho na úvodní fotce).
Ring pro býčí souboje v městečku Osuna se změnil v soubojovou arénu z Meereenu. Hrad Dračí kámen – sídlo seriálové Daenerys – je ve skutečnosti malým ostrůvkem Gaztelugatxe v Baskicku.
Dlouhý most z Volantisu je v reálu římským mostem z Córdoby, na hradě Almódovar del Rio se natáčely scény z Vysoké zahrady a Girona zafungovala jako kulisa pro některé lokace z Braavosu.
A kde jinde hledat předobraz ledových krajin u Zdi a za ní než na mrazivém Islandu. Ledovce Snæfellsjökull a Svínafellsjökull se proměnily v Pěst prvních lidí, okolí vesnice Vik v Mrazokly a drsná krajina u jezera Mývatn zase v kemp Manceho Nájezdníka a armády divokých, který se stavěl několik měsíců a kde se natáčelo v minus 11 stupních Celsia.
A milostná scéna mezi Jonem Sněhem a Ygritte se odehrála v lávové jeskyni Grjótagjá. Seriál způsobil na ostrově turistický boom, z 566 tisíc návštěvníků v roce 2011 jich bylo v roce 2015 už přes milion.
Štáb se však nacestoval i do řady dalších míst. Astapor, v němž se odehrála slavná scéna, v níž si Daenerys Targaryen vykoupila otrockou armádu, je ve skutečnosti marocké město Essaouira.
Slunná Malta s mnoha památkami byla natáčecím místem pro řadu scén z první série, třeba v pevnosti Manoel proběhla poprava Neda Starka. Natáčelo se i v bulharském Chervenu, pár záběrů vznikalo i v Los Angeles a Calgary.
Z turismu po lokacích Hry o trůny se tak stal velmi dobrý byznys. A vzhledem k aktuální premiéře poslední řady se mu bude dařit i nadále. Aby ne: kdo by se nechtěl projít ve stopách Bílých chodců, navštívit Královo přístaviště nebo mrazivý Zimohrad?