Albánie v posledních letech neláká jen čím dál více českých turistů, ale přitahuje i byznysovou sféru a umělce. Posledním takovým příkladem je česko-slovenské architektonické duo Chybik + Kristof, kteří se budou podílet na zbrusu nové tváři albánské metropole Tirana.
Jejich kaskádová multifunkční věž z červeného betonu se totiž stane jednou z dalších dominant hlavního města Albánie.
„Uspěli jsme v mezinárodní architektonické soutěži, která se uskutečnila v rámci plánů největšího současného developmentu v Albánii,“ říká pro Forbes jeden z hlavních strůjců úspěchu Michal Krištof.
„Byla to v podstatě soutěž na lokální dominantu, která vznikne jako součást nového bulváru hned naproti plánované národní opeře,“ dodává k tomu Krištof s tím, že česko-slovenské studio zvítězilo v ostré konkurenci.
Mezi soutěžícími byla belgická studia Xaveer De Geyter Architects a Bovenbouw Architectuur, rakouský Coop Himmelblau nebo Atalier Martel z Francie.
Hlavní město Albánie stejně tak jako celá země zažívá v dnešní době prudký rozvoj. Pro architekty a developery je zajímavé v tom, že se na rozdíl od řady západoevropských metropolí neroztahuje do šířky, ale dochází v něm k zahušťování zástavby v centru.
„Děje se tam strašně moc zajímavých projektů, od proměn veřejných prostranství až po stavbu mrakodrapů a nových veřejných staveb, škol, divadel, kulturních center,“ dodává Krištof.
V Tiraně kromě jiného v současnosti vzniká nový bulvár, který povede od hlavního Skanderbegova náměstí směrem na sever a přirozeně tak roztáhne prozatím nepříliš velké centrum. A právě tohoto bulváru bude multifunkční budova součástí.
Věž od dvojice Ondřej Chybík a Michal Krištof o výšce 83 metrů bude v přízemních podlažích disponovat restauracemi a obchody, další podlaží budou patřit kancelářím a v nejvyšších patrech budou byty.
Stavba bude nepřehlédnutelná nejen díky své výšce, ale už jen díky své barvě. Je totiž navržena z červeně pigmentovaného betonu.
„Jde o seismicky aktivní oblast, takže ke stavbám se používá nejvíce beton. Stavba je specifická i kvůli teplému podnebí. V létě v Tiraně bývá obrovské vedro, takže naše řešení má i klimatickou linku. Je tam co nejvíce pasivních prvků, aby v bytech bylo příjemně a nepřehřívaly se,“ dodává k tomu Krištof.
Cesta k vítězství ale nebyla přímočará. Architektonické duo se dříve pokoušelo v Tiraně uspět se dvěma předchozími projekty, které ale v úspěch nakonec neproměnilo. Albánie je ale pro ně čím dál zajímavější zemí.
„Jde o velmi dynamickou zemi, nejen z pohledu architektury se tam toho nyní děje strašně moc. A to nejen v Tiraně, ale i na pobřeží, kde probíhá také obrovský rozvoj. A navíc se tam nyní střetává zajímavá mezinárodní konkurence,“ dodává k tomu Krištof.
Albánské hlavní město se po desetiletích stagnace v posledních letech hodně změnilo. Že se situace pomalu obrací k lepšímu, potvrzuje i letošní otevření rekonstruovaného Mezinárodního kulturního centra Pjetër Arbnori, kterému nikdo místní neřekne jinak než Pyramida.
Jde o bývalé muzeum odkazu komunistického vládce Envera Hodži, které ale svému původnímu účelu sloužilo jen několik let do pádu komunistického režimu. Od té doby stavba v podstatě chátrala, nakonec se proměnila na důležitý IT, startupový i vědecký hub na návrh od nizozemského studia MVRDV. Stavba je ale přístupná i veřejnosti.
Čeští fotbaloví fanoušci pak mohli nedávno sledovat zápas Česko proti Albánii přímo na národním Air Albania Stadionu, který je už čtvrtým rokem také jednou z dominant Tirany. A to i díky přilehlé věži, ve které sídlí pětihvězdičkový hotel Marriott.