Před deseti lety přivedla Trang Nguyen Pražany k vietnamským bagetám. Ty se rychle staly hitem. Teď rozšiřuje povědomí o vietnamském jídle, které zná a miluje z dětství.
Jak se dočtete na instagramovém účtu, Rice Field je mladším bráchou Bánh Mì Makers, bistra zaměřeného na vietnamské bagety. Právě to založila v roce 2014 tehdy 22letá Trang.
„Studovala jsem tehdy ekonomiku a management a ještě chodila do školy, začínala jsem s gastrem s nulovou znalostí a všechno se učila. Byla to ale moje vášeň a nechtěla jsem sedět od devíti do pěti v kanceláři,“ vzpomíná na založení svého byznysu Trang.
S počátečním financováním pomohli rodiče. Od začátku bylo jasné, že chce přinést autentické vietnamské jídlo v co nejlepší kvalitě a skvělou službu zákazníkům tak, aby se vraceli.
S bánh mì bagetami byla před dekádou jedna z prvních a sortiment postupně doplňovala o další oblíbená jídla. Aktuálně po Praze najdete tři pobočky Bánh Mì Makers, díky nimž mohla vzniknout teprve před pár týdny otevřená úplně jiná restaurace, Rice Field na Vinohradech.
Projekt této nové restaurace zrál několik let. Inspirací pro název se stala Sapa, myšleno horská oblast v severozápadním Vietnamu, ne ta pražská.
„Po delší době jsem v roce 2017 jela do Vietnamu a při trekování mezi rýžovými poli v Sapě jsem si vzpomněla na dětství. Měli jsme tehdy taky rýžové pole a já si řekla, že moje další restaurace bude Rice Field,“ vysvětluje Trang, která se ve Vietnamu narodila, ale v Česku žije od svých jedenácti let.
Rice Field je restaurace, která chce víc ukázat tradiční způsob vietnamského stolování. „Hodně vietnamských restaurací je přizpůsobených pro Evropany, ale tady je to tak, jak se opravdu u Vietnamců doma jí,“ dodává ke konceptu Martin Sekerka, který je v Rice Fieldu pravou rukou Trang.
Na otázku, jak to tedy ve Vietnamu chodí, Trang se smíchem popisuje, že se jí hodně a dlouho. „V podstatě každý den máme hostinu, kdy se sejde celá rodina. Na stůl se nosí spousta různých jídel a nejvíc milujeme bůček. Každý dostane misku s rýží a postupně si od všeho nabírá. Tímhle stylem ani jíst rychle nejde,“ vysvětluje.
Rice Field je rodinný podnik, který vznikal poslední tři roky. Bratr Huynh se postaral o veškeré stavební úpravy a tou hlavní osobou je tady maminka. Právě ta stojí za kuchyní a jídlem. Jsou to její speciality, které tady ochutnáte.
„Od začátku bylo jasné, že v Rice Fieldu bude jídlo od ní. Vaří celý život, miluje to a od dětství nám vařila všechny tyto dobroty. Všechno, co od ní milujeme, je v našem menu,“ vysvětluje svou filozofii Trang.
Styl, kterým tady jídlo servírují, se nazývá mâm cơm, což by se dalo přeložit jako tác s rýží. „Ve Vietnamu se tradičně používá měděný tác, na který všechno naskládáme a nosíme ke stolu. Základem je vždycky rýže a polévka,“ dodává Trang.
Obecně uznávají jednoduché zpracování a dochucování různými omáčkami. Polévka doplňující jídlo má specifickou chuť, je osvěžující, nakyslá a funguje jako neutralizátor chuťových buněk. Mâm cơm si můžete dát ve čtyřech variantách, s proslulým křupavým bůčkem, soté z hovězí roštěné se zeleninou, kuřecími stehny s limetovými listy nebo se smaženým tofu.
Bůček byste rozhodně vynechat neměli. Nejde o žádné extrémně mastné maso, ale o tenké plátky s křupavou krustou. A druhou za mě jasnou volbou je tofu. Má perfektní jemnou texturu a je doplněné houbami s citronovou trávou a výraznou omáčkou. Jakmile tohle jídlo zkusíte, maso možná ani potřebovat nebudete.
Nikdy nechybějí čerstvé bylinky, restovaná zelenina, nakyselo nakládaný baklažán a čerstvé ovoce. Navíc si můžete přidat streetfoodové speciality, jako jsou křepelčí vejce s tamarindovou omáčkou, arašídy a kokosem či žebírka ve sladkokyselé omáčce, nebo třeba nem lụi, specialitu ze středního Vietnamu.
Jde o mix vepřového masa s krevetami smažený v citronové trávě, která tomuto jídlu přidává příjemné aroma. Všechna jídla jsou tady chuťově vyladěná tak, že poznáte i spoustu nových chutí. Právě o to tady jde.
„Naším cílem je, aby se lidé v dnešní uspěchané době zastavili. Scházejí se u nás rodiny, jedí spolu, zkoušejí a jídlo společně komentují. Jsou zkrátka šťastné a z jídla se stává zážitek, který spojuje,“ uzavírají Trang s Martinem.
Hlavním principem tohoto stolování je sdílení. Čím víc vás u stolu bude sedět, tím lépe. A nejspíš sem budete muset častěji, abyste ochutnali všechno. Tenhle autentický zážitek za to rozhodně stojí.