Brnu se někdy přezdívá české Silicon Valley. Tamní startupové rojení se ovšem netýká jen studentů a absolventů univerzit, ale i žáků základních a středních škol. A zvláštní pozici v této souvislosti zaujímá spolumajitelka EKO Gymnázia Sylvie Schmiedová – právě ona dovedla už druhý žákovský tým k vítězství v soutěži iKid, kterou pořádají konzultanti z KPMG a která je určena právě podnikavým školákům z celého Česka.
Zatímco loni vyhrál tým s projektem Pocket Shares, který seznamoval děti formou burzovní hry se světem akcií, letos u poroty bodovala sociální služba Helpness. Jde o webovou stránku, která pomáhá propojovat ty, kdo potřebují pomoct, s těmi, kteří pomoct chtějí.
„Cílem je propojovat generace a tvořit komunitu, která si pomáhá. Na provoz získáváme prostředky prodejem DobroBoxů – balíčků s výrobky vyrobenými seniory,“ popisuje myšlenku projektu Sylvie Schmiedová. A s odkazem na loňské laureáty dodává: „Ve škole vidíme, jak velký posun udělali žáci, kteří se do iKidu zapojili.“
Helpness je zaměřený především na starší lidi, gymnázium kvůli tomu už navázalo spolupráci i s místním domovem pro seniory. Zájemci o pomáhání mají na výběr dvě cesty – jednak si mohou koupit za 299 korun balíček DobroBox, ve kterém najdou výrobek od seniorů a pohlednici, aby jim mohli poděkovat, jednak se mohou přihlásit, že chtějí někomu fyzicky pomoct. Nabízí se třeba venčení psa, vyřízení formalit, vycházka…
Jedním z lidí, kteří středoškolákům se službou Helpness pomáhali, byl Vojtěch Krmíček z Jihomoravského inovačního centra: „Překvapilo mě, jak velký kus cesty dokázaly děti za pár měsíců ujít – od vymyšlení nápadu a jeho ověření až po reálné rozjetí projektu a skutečné propojení lidí, kteří potřebují pomoci a chtějí pomáhat, a i několik prodaných DobroBoxů.“
Společenská prospěšnost byla vůbec tento rok v soutěži iKid v kurzu – na druhém místě skončila pražská ZŠ Ohradní s aplikací iDys, která pomáhá dětem se specifickými poruchami učení, jako jsou dyslexie nebo dysgrafie. Každá pomůcka má svého garanta, který odpovídá za správnost. Pomůcky si mohou žáci vytisknout a používat je jako výukové karty. Projekt nyní běží v testovací fázi, od září by se měl spustit naplno.