Po různých koutech Prahy provozují tři asijské restaurace. A letos se chystají další dvě otevřít a jednu, finediningové Taro, přestěhovat. Bratři Giang a Khanh Ta mají ambice ovlivnit pražskou gastroscénu ještě víc než dřív a touží i po michelinské hvězdě.
Začali nenápadně, když na kraji Prahy ve Stodůlkách otevřeli v roce 2014 asijskou restauraci Gao Den. V gastronomicky nepříliš silné lokalitě brzy vynikla, získala dobrou reputaci a rychle se začala pravidelně plnit.
To samé dnes platí i o dvou dalších adresách, kde bratři Giang Ta Binh a Khanh Ta Quoc, potomci vietnamských rodičů narození v Česku, nyní podnikají: finediningovém Taru na Smíchově a prostorném Dianu na Brumlovce.
Už tak ambiciózní gastrojízda má ale letos nabrat ještě o dost větší grády. Bratři chystají hned tři nové otevíračky, byť jedna bude „jen“ jakýmsi restartem, ale o nic méně ambiciózním.
„Taro se bude stěhovat. Zaslouží si lepší místo. Chceme ho posunout o level výš a udělat nejlepší zážitkovou restauraci v Praze,“ říká Giang Ta, který se u restaurací stará o provoz, zatímco jeho bratr šéfuje kuchyni.
Ujistím se: Nejlepší asijskou zážitkovou, nebo zážitkovou obecně? „Obecně,“ potvrdí Giang Ta rozhodně. „Chceme každý detail vyladit na sto procent.“
Koncem května se tak Taro zavře, jeho personál se rozjede na stáže do světových restaurací a začnou přípravy na nový start. K němu dojde v Paláci Dunaj na Národní třídě, kde se má znovuotevřít nejpozději 1. prosince.
„Zachováme otevřenou kuchyň a sezení kolem ní, ale chceme kompletnější zážitek. Obrátíme se na lidi se zkušenostmi z michelinských restaurací, kteří nám budou pomáhat. Budeme si hrát třeba se světly, zrovna jsem měl schůzku s Lasvitem,“ přibližuje Giang Ta.
O michelinských podnicích se zmíní během řeči relativně často. A sám přiznává: „Nebudu lhát, že hvězda není naším cílem. Nejde nám jen o to, abychom si mohli říct, že ji máme, ale tomu průvodci věříme a míníme, že to je objektivní hodnocení odvedené práce.“
Solidně ambiciózní plán sám o sobě, ale to zdaleka není všechno. Hned vedle nového Tara bude pekárna. Jak Khanh Ta, tak Michal Černý, šéfkuchař Tara, totiž během covidu propadli zálibě v pečení a chtějí ji zužitkovat. A další profesionální pekaři už v týmu nyní jsou.
„Všechny naše koncepty jsou směrem do Asie, tak bychom chtěli udělat takovou francouzsko-vietnamskou fúzi. Vietnamské bagety na slano, sladké věci jako šneky… Nebudeme se úplně specializovat na kváskový chléb, chceme mít spíš sortiment, který tady běžně v nabídce není,“ říká Giang Ta.
I pekárna se má otevřít letos. Že by to už stačilo? Kdepak, tady je projekt číslo tři: v prostoru nynějšího Tara rozjet asijské bistro.
Koncept bistra se teprve ladí, mělo by se ale specializovat na nudle a pokrmy z nich jako pho nebo bun bo nam bo. Bratři si objednali z Vietnamu výrobník domácích nudlí. „Což tu ještě nikdo nedělá,“ upozorňuje manažer.
Podniky, které s bratrem řídí, skvěle šlapou, i to mu dává prostor expandovat. Nejvýdělečnější je velkokapacitní Dian, pak Taro, pak Gao Den. Ale ať zamíříte kamkoli, všude bude patrně rušno.
Giang Ta nicméně tvrdí, že prostředky týdnů bývají slabší, a věří, že prostor na Národní třídě v tomto pomůže, jelikož bude lákat i turisty.
V celé skupině nyní pracuje zhruba padesát lidí, každá z restaurace má své vedoucí i zástupce, přesto si Giang Ta uvědomuje, že ho nečekají odpočinkové měsíce. „Moje žena se podzimu trochu obává…,“ utrousí.
Dosavadní zkušenosti ale ukazují, že jemu a jeho bratrovi asijská gastronomická odysea v Praze vychází výborně.