Letos začalo jaro podstatně dříve, změna je spojená s výkyvy teplot a lidský organismus jim musí čelit. S oteplením začaly kvést stromy a naše imunita je vystavena alergenům. Imunolog a alergolog Radek Klubal v podcastu Jak být lepší radí, jak o sebe pečovat, jakým mýtům se vyhnout a jak využívat technologie v monitorování našeho organismu.
Podle lékaře se náš organismus na jaře zásadně mění. Například v zažívacím traktu se „odlupuje“ sliznice a roste nová. Jsme choulostivější, naše kůže je zranitelná, a proto trpíme na různé vyrážky.
Alergie se navíc mohou projevit až postupně. Dokonce i koně se mohou časem stát alergičtí na seno. Nemění se příroda okolo nás. Měníme se my a náš životní styl.
U Klubala samotného se asi před dvaceti lety projevila alergie na břízu. Tehdy prý lékař svůj imunitní systém „přetáhl“.
Díky zdravotní nauce a péči o zdraví se však už Češi běžně dožívají osmdesáti až pětaosmdesáti let. Muži „dohnali“ ženy, které v dlouhověkosti předtím vedly.
„Dříve se bralo jako ostuda, když muži šli k lékaři a měli brát nějaké léky. Dnes už to tak není a preventivní péče umožňuje dlouhověkost,“ říká lékař, kterého imunologie zaujala již na vysoké škole.
Postupně se z dříve nenápadné specializace stal obor významný, komplexní a progresivní. V posledních letech šla imunologie tak dopředu, že lze například imunitní buňky aktivovat proti nádorové tkáni a pak je „vyškolené“ vrátit zpátky.
V podcastu lékař Klubal hodnotí i moderní technologie, které pomáhají sledovat naše zdraví – ať už náramek, prstýnek, či hodinky. „Testuji na sobě různá zařízení, abych viděl, jaké veličiny jsme schopni sledovat,“ přiznává.
Vnímá posun ve společnosti z hlediska přístupu k informacím. Přebíráme podle něj individuálně zodpovědnost za to, co děláme a jak žijeme.
„Nebojte se dohledat si informace, lékař je partnerem pro člověka a ne nepřítelem. Je třeba zabývat se vlastním organismem, poslouchat svoje tělo,“ říká.
V budoucnu podle alergologa a imunologa Radka Klubala bude přibývat vyšetření, která pomohou rozpoznat, jaké máme zdravotní konstituce. Díky genetickým testů budeme vědět dopředu, že je v rodině genetická dispozice k vážnějšímu onemocnění, a budeme moci přistoupit k informaci seriózně.
Jak se o sebe lépe starat? Je jarní detox jen módní výstřelek a ohraná fráze? Jak být lepší? O tom více v novém díle podcastu z naší stejnojmenné série.