Na 77. ročníku filmového festivalu v Cannes ukazují novinky ze svých dílen i Francis Ford Coppola, Jorgos Lanthimos nebo David Cronenberg.
Co je skutečně filmovou událostí sezony? Záleží na tom, koho se ptáte. Pro celebrity jsou to Oscaři, pro Čechy karlovarský festival, pro mistry cechu filmařského je to určitě Cannes.
Místo, kde mají premiéru ty nejzásadnější snímky daného roku, kde ani všechen ten red carpet bling nemůže zastínit usilovnou práci producentů a režisérů.
Je tu i česká reprezentace, kterou představuje například producent Vratislav Šlajer a jeho společnost Bionaut nebo Aerofilms, kteří zde pravidelně nakupují snímky pro distribuci. Loni odsud přivezli například snímek Karaoke Blues od Akia Kaurismäkiho nebo Zónu zájmu Jonathana Glazera.
Na stranu druhou, Cannes jsou už léta výkladní skříní těch nejluxusnějších francouzských módních domů.
Je tu showroom Dior, kde se hvězdy oblékají do podobných modelů, jako vidíte na fotogaleriích, Louis Vuitton zde předvádí haute couture róby i pret-a-porter modely na svých ambasadorkách-herečkách, jako je třeba Léa Seydoux, Emma Stone nebo Alicia Vikander.
Ambasadorkou Chanelu je například Margaret Qualley, kterou uvidíte v nejnovějším počinu režiséra Jorgose Lanthimose.
Módní dům Saint Laurent se podílel na snímku Davida Cronenberga The Shrouds a pro příležitost festivalu v Cannes obléká protagonistku snímku Diane Kruger. Ta v předchozích letech spolupracovala s Chanelem, ale smlouva zřejmě vypršela.
Cannes je také okamžik, kdy jedna z nejvytíženějších stylistek Hollywoodu Karla Welch téměř nespí. Welch, která obléká například Justina Biebera, Gal Gadot nebo Matta Damona a účtuje si i sto tisíc dolarů za přípravu na tak prestižní událost, jako je festival v Cannes, zde letos obléká režisérku Gretu Gerwig.
Gerwig je letošní předsedkyní poroty a každý den se objevuje na červeném koberci v překvapivých, oku osvěžujících, ale její postavě velmi lichotících modelech. Stylistka Karla Welch si svou královskou odměnu evidentně zaslouží.
O jakých filmech se zde nejvíc mluví?
Megalopolis
Nejnovější počin Francise Forda Coppoly označují mnozí kritici za „extrémní autorskou výpověď“. Coppola je žijící klasik, proto film mohl získat buď plné uznání, nebo pomyslných nula bodů a odsouzení. Jisté je, že nenechal chladným nikoho, kdo se dostal na jeho projekci.
Navíc je Megalopolis ztělesněním (nejen) tiktokového trendu, který rozebírá, zdali a jak často muži myslí na římskou říši. Protagonista filmu, architekt Cesar Catilina, kterého hraje Adam Driver, v retro, ale zároveň futuristickém Novém Římě, sní o o tom, že postaví utopický ráj na Zemi.
Kinds of Kindness
Nejen Chudáčky si Jorgos Lanthimos postavil laťku na posuzování svých filmů velmi vysoko. Navíc jejich premiéra se odehrála teprve loni, Lanthimos je tedy pilný a plodný.
Ingredience jsou v jeho novince ale podobné jako u jeho předchozích počinů: absurdita, oscilace mezi komedií a dramatem, proroctví a duchovní praktiky. A samozřejmě Emma Stone.
The Shrouds
Ve svém nejnovějším filmu řeší mistr existenciálního hororu David Cronenberg způsob, jak se spojit s milovanou bytostí, která zemřela. Vincent Cassel zde hraje Karshe, podnikatele, který vynalezne speciální rubáš.
Díky němu v reálném čase uvidíte rozklad těl vašich nejbližších. Snímek je inspirován skutečnou tragédií, režisér se jeho pomocí smiřuje se ztrátou své ženy Carolyn, která zemřela před sedmi lety.
La plus précieuse des marchandises
Po dlouhých šestnácti letech je to první animovaný film v soutěži cannského festivalu. Oscarem ověnčený Michel Hazanavicius zde vypráví příběh polské dvojice, která v lesích objevila nemluvně.
I přes bídu a hlad se rozhodnou holčičku zachránit a roztočit tím spirálu dalších událostí. Příběh se totiž odehrává během nacistické okupace Polska.
Parthenope
Další vyznání lásky od Paola Sorrentina. Po filmovém milostném dopisu Římu (Velká nádhera) a fotbalu (Boží ruka) přichází óda na Neapol. I z krátkého traileru už víte, že to bude vizuální „grande belezza“.
The Apprentice
Kdo čte Forbes, musí vidět film režiséra Aliho Ali Abbasiho. Název odkazuje k reality show, kde někdejší prezident Spojených států Donald Trump představoval nekompromisního moderátora. Snímek ale ukáže Trumpovy podnikatelské začátky v New Yorku sedmdesátých a osmdesátých let.