České Krkonoše zná snad každý. Ale ty polské? V posledních letech tam rostou luxusní hotely, zajímavé gastronomické podniky a doprovodné atrakce, třeba pro rodiny s dětmi. Z Prahy tam přitom dojedete za dvě hodiny.
Tohle je perfektní základna uprostřed přírody. Ať se z ní zadíváte kamkoli, bude to pohled do ráje: do lesů, na horské štíty, na kouzelnou lagunu Sosnówka. Hotel Seidorf, který vznikl v roce 1899 a postupně se stal vyhledávaným cílem pro bohatší vrstvy či vládní úředníky, zůstal magnetem dodnes.
Můžete zůstat v něm, užívat si „nekonečný“ bazén, venkovní vířivku, vyrazit na tenisový kurt, do wellness nebo do luxusní restaurace Szyszka, která je jeho součástí. Nejspíš by vám to na uspokojivou dovolenou i stačilo.
Ale kdyby ne, můžete se vydat poznávat okolí, možností je spoustu. Polské Krkonoše působí majestátněji než ty české a projíždět nebo procházet se mezi strmými vrcholky hor je zážitkem samo o sobě. Kromě toho tady ale najdete i spoustu malebných vodopádů, lesů, muzeí, hradů a zámků.
A zejména v oblasti služeb tady můžete narazit na luxus, který je srovnatelný třeba s vyhlášenými resorty v Rakousku. Kromě zmíněného hotelu Seidorf poblíž města Karpacz stojí za vyzkoušení třeba Bergo Resort & Spa v oblíbeném středisku Szklarska Poręba.
Dospělí si v něm užijí oddych ve vířivce umístěné mezi stromy, děti zase nadchne nová a designovými hračkami nabitá hernička. A všichni ocení umění šéfkuchaře Andrzeje Sawky, který si hraje s lokálními surovinami a regionálními tradičními jídly a dává jim moderní twist.
Další zajímavé alternativy najdete třeba na Amazing Places, které už do Polska pronikly rovněž, zkusit můžete například Lawenda Apartamenty Boutique ve vile z roku 1898 nebo Palac Kamieniec, přestavěný barokní palác z osmnáctého století.
A co v polských Krkonoších navštívit? Určitě vyrazte za některým vodopádem, nebo hned za několika. Jednak je na ně hezké pokoukání samo o sobě, ale zároveň platí, že i cesta je cíl, neboť za nimi obvykle půjdete hezkou procházkou lesem. Zkuste si na mapách najít třeba vodopád Kamieńczyka nebo vodopád Sklarky.
Nebo zkuste nejstarší polský kostel s exotickým názvem Wang. Pochází totiž z norského města Vang, kde vznikl už ve dvanáctém století. V devatenáctém už ale začal být tamním obyvatelům malý a vyžadoval opravy.
Shodou okolností se o něm doslechl pruský král Fridrich Vilém IV., který ho chtěl darovat královskému muzeu v Berlíně. Dřevěný kostel tak rozebrali na části, zabalili do krabic a putoval do Pruska. Ale panovník si nakonec své plány rozmyslel – chtěl, aby stavba dál sloužila náboženským účelům, a tak ji nechal umístit do města Karpacz.
Pozoruhodná je také mohutná zřícenina kamenného hradu Chojnik nad městečkem Sobieszów. Má kořeny v třináctém století, a pokud se na něj do prudkého kopce vyškrábete, dostanete jako odměnu úžasné výhledy do okolní krajiny.
Pokud vás pohledy do dáli baví, můžete vyrazit na Zlatou vyhlídku. Poblíž najdete i Krakonošův hrob a skalní skupinu zvanou Chybotek. Hezké procházky jsou i na Sněžné jámy nebo Velký a malý rybník.
V obci Przesiece poblíž Karpacze pak najdete kuriozitu: japonskou zahradu Siruwia umístěnou v nadmořské výšce šest set metrů. Je rozlehlá jeden a půl hektaru, je pečlivě upravená v japonském stylu a nachází se v ní i výstava o japonských samurajích.
S dětmi můžete vyrazit buď do muzea hraček a panenek ve městě Karpacz, které se nachází v bývalé železniční stanici. Anebo do Zwierzaczkowo Mini Zoo, kde vás milá paní majitelka provede svou farmou s mývaly, gekony, kozami, koňmi či kachnami.
A ač byste to tady možná nečekali, najdete v regionu i spoustu možností, kam vyrazit za skvělou gastronomií. Kromě mnoha vyhlášených hotelových restaurací si tady dovolíme zmínit ještě dvě.
Pokud budete poblíž Karpacze, rozhodně nevynechte restauraci Pawilon Norweski. Má skvělou kuchyni a je zasazená přímo do parku, takže se najíte v hezkém prostředí a můžete navázat příjemnou procházkou.
Ve Szklarske Porębe zajděte do Bistorante 654 m n.p.m., kde se umně mísí tradiční interiér s moderním. Tradičnějším podnikem je pak Gościniec Łojewski, který má sice z jedné strany frekventovanou silnici, ale z druhé rozlehlou zahradu a výhled daleko do krajiny až na Sněžku.
A tak pokud už znáte české Krkonoše až příliš dobře, nezastavujte při příští cestě v Harrachově nebo ve Špindlu, ale popojeďte o kousek dál a prozkoumejte tohle pohoří trochu jinak. V místech, kde mu říkají Karkonosze.