Název Neosly pochází: 1) z třináctého století, 2) z roku 2024. Obě možnosti jsou správně, ale vás asi bude zajímat spíše ta druhá.
Ještě nedávno byla na tomto místě prodejna donutů. Ale dnes už tady vládne modrá, konkrétně ultramarínová, a dají vám tady kávu a k ní sendviče, quiche, slané šneky nebo lahodné vdolky.
Nová kavárna v pražské ulici Jaromírova se jmenuje Neosly (čtěte Nósly). Otevřela letos v lednu a názvem odkazuje ke stejnojmenné malé osadě, která se na území Nuslí rozkládala právě ve třináctém století.
Teď ho využil Marek Štěpař a jeho tým, kteří místo mají na povel nyní. Dřívější provozovatel obchodu s donuty se znal s Marcelem Gecovem, někdejším fotbalistou a spoluzakladatelem značky Lejaan, která si na adrese Jaromírova 4 nedávno otevřela nový showroom.
A kavárna Neosly je její partnerská. Můžete si tam doplnit zážitek z nákupu a zajít na něco dobrého nebo se stavit jen tak. Mezi místními si rychle získala oblibu a na zahrádce se posedává dlouho do večera, i když oficiálně se zavírá v osm večer.
Gecov ji svěřil právě Štěpařovi, svému bratranci, který dlouho snil o vlastním gastronomickém podniku; v oboru pracovali i oba jeho rodiče. On sám začínal jako číšník, vyzkoušel si roli barmana, vypomáhal v kuchyni. „Až jsem skončil u sebe v kavárně za kávovarem,“ směje se.
Z Neosly původně plánoval mít dle vlastních slov jen „malý espresso bar s pár obloženými chleby a něčím sladkým ke kávě“. Ale zájem předčil jeho očekávání, a tak rozšířil nabídku a kromě základního občerstvení začal dělat i pomazánky, domácí limonády, víkendové brunche.
„A letí úplně všechno,“ říká spokojeně Štěpař. „Jednou jsme nečekaně udělali pomazánku z tuňáka a vajíčkovku a zůstaly v menu dodnes, obě jsou každý den vyprodané.“
Kromě toho si můžete dát i sladké, například banana bread, bábovku nebo obzvlášť oblíbené vdolky, třeba ty se slaným karamelem.
Což o to: podobných kaváren byste ve městě našli celou řadu, tahle ale sbírá body navíc ještě interiérem.
Všechno je tady laděné do ultramarínové modré a broušeného kovu, je tu modrá sedačka, nerezové stolky, osvětlení Flos, židle Hay a na zdi grafická zkratka postavy s kávou. K tomu v Neosly vystavují současní čeští výtvarníci, každé dva měsíce někdo jiný.
Foto Neosly
Architekt Peter Požár ze studia Delicode stojí za interiérem kavárny. | Foto Neosly
Za interiérem stojí architekt Peter Požár ze studia Delicode, který navrhoval i showroom Lejaanu, na kavárně spolupracoval s grafikem Janem Košátkem.
A ještě jedna specialita, která k tomuto konceptu perfektně ladí. Můžete si tady dát i modrou „kávu“, která ale ve skutečnosti kávou není.
„Jde o bylinný extrakt z květu klitorie, který má díky vysokému obsahu barviva antokyan jedinečné modré zbarvení. Můžou si ho dát zákazníci, kteří večer už nechtějí pít kávu nebo nemohou z nějakého důvodu konzumovat kofein. A nám se hodí do konceptu,“ netají Štěpař.
Neosly tak dnes už není malá osada, ale malá kavárna. Minout byste ji každopádně neměli – nejen kvůli netradičnímu názvu.