Každý rok je to napjatě vyhlížená událost léta: hollywoodské hvězdy v Karlových Varech. Dostat je sem je přitom alchymie, v níž hrají roli jejich kalendáře, pověst festivalu i absolutní drobnosti. Pohlédli jsme za oponu se šéfy festivalu.
Před začátkem tiskové konference s oznámením hlavních jmen letošního ročníku krčil výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha rameny: „Pro někoho budou zajímavější než loni, pro někoho méně, jak to tak bývá.“ Přitom nemusel mít obavy: jména Viggo Mortensen, Clive Owen, Daniel Brühl a Steven Soderbergh vzbudila oprávněný zájem.
A rozšířila tak početnou základnu hollywoodských celebrit, které na festival dorazily v minulosti. Loni třeba Russell Crowe či Ewan McGregor, předtím Jude Law, Leonardo DiCaprio, Scarlett Johansson nebo Morgan Freeman.
I díky takovým jménům si karlovarský festival drží svůj lesk, i díky nim láká každoročně desítky tisíc návštěvníků. Platí přitom, že čím více (spokojených) hostů, tím snáze se lákají ti další. Tím spíš, že hvězdám festival za účast neplatí, důležitá je čistě jejich vůle.
Důležitá v tomto ohledu byla třeba návštěva Judea Lawa v roce 2010, který si Vary zamiloval, zůstal s vedením festivalu v čilém kontaktu a dělá mu mezi svými kolegy dobrou reklamu. „Nevím to jistě, ale myslím si, že to mohlo hrát roli i u Ewana McGregora, jsou dobří kamarádi,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.
Ani dobré vztahy ale nemusejí stačit. Trefit se do nabitých kalendářů je složité a festivalová konkurence bohatá. „Navíc loni byla herecká stávka a letos někteří točí klidně tři filmy během léta, takže tím je to složitější,“ přibližuje Och.
Letos bylo patrně nejsložitější nalákat mimořádně činného amerického režiséra Stevena Soderbergha, který takřka každý rok uvádí nový film, do toho natáčí i seriály. „Je to velká postava a měli jsme štěstí, že je v létě v Evropě,“ popisuje Mucha.
O návštěvě karlovarského festivalu přitom prý Soderbergh mluvil už dávno. „Natočil tady v devadesátých letech film Kafka. Říkal, že ho chce trochu upravit a až to udělá, že s ním do Varů přijede,“ vypráví Mucha.
Letos se tak stalo a na festivalu kromě původní verze z roku 1991 uvede v rámci sekce věnované Kafkovi i nový sestřih nazvaný Mr. Kneff. „Říkal nám, že bude v Londýně a dokončil svůj film. Odpadla potenciální cesta přes moře a naplnilo se naše mnohaleté úsilí,“ dodává Mucha.
Několik roků festival usiloval i o Vigga Mortensena. Americký herec, který se nejvíce proslavil před dvaceti lety ve fantasy trilogii Pán prstenů, zůstává pořád velmi aktivní, ač letos oslaví šestašedesáté narozeniny.
Před třemi lety uvedl svůj režisérský debut Ještě máme čas, letos uvede ve Varech jednu z prvních evropských projekcí novinky Až na konec světa, kterou režíroval, složil k ní hudbu, napsal scénář a hraje hlavní roli.
„S agentkou Vigga Mortensena jsme v kontaktu už několik let. Ale tím, že i režíruje, je teď velmi zaneprázdněný. Zároveň patří mezi tvůrce, kteří velmi intenzivně a chvályhodně doprovázejí premiéru filmu na různých kontinentech,“ přibližuje Och.
I proto to letos vyšlo. A zrovna v době, kdy se mluví o možné účasti Mortensena v chystaném filmovém pokračování Pána prstenů. „Já jsem jeho fanoušek od Pána prstenů, ale pochopil jsem, že Viggo už takový fanoušek toho filmu není,“ říká Mucha.
„Každopádně je to bezvadný režisér, je neokázalý a hrozně se na něj těším. Doufám, že to bude fajn člověk, protože pověst ho předchází,“ dodává.
Britského herce Clivea Owena proslavily filmy jako Na dotek, který ve Varech uvede, nebo Potomci lidí, v posledních letech je ale aktivní především v seriálech. Se Soderberghem se potkal v Knick: Doktoři bez hranic, loni se objevil v detektivce Vražda na samém konci světa, letošní novinka se jmenuje Monsieur Spade.
„Já jsem velký fanoušek seriálu Knick,“ netají Mucha. „Clive má velmi vřelý vztah k Česku, má tady spoustu přátel.“
Relativně jednodušší pak bylo nalákat španělsko-německého herce Daniela Brühla, jelikož ten má v Evropě domov. Zároveň má ale rovněž nabitý program, aktuálně září v novém seriálu Becoming Karl Lagerfeld, bude také hrát v hvězdami nabitém filmu Eden od Rona Howarda.
„A když jsme byli v Cannes, tak tam se představoval spolu s Kirsten Dunst jako jedna z hvězd nového projektu Rubena Östlunda nazvaného Entertainment System is Down,“ přibližuje Mucha.
V tomto případě do sebe ale kalendáře zapadly, a tak Brühl dorazí a ve festivalovém programu nechybí jeho film Soused. „Má obrovsky rozjetou kariéru, je to jeden z největších evropských herců současnosti,“ láká Mucha.
Vyrazíte-li letos do Karlových Varů, máte šanci uvidět nejen jeho.