Peter Požár je hlavním architektem studia Delicode. A také dvorní architekt značky povlečení Lejaan, která má stejného majitele Marcela Gecova. Navrhl pro ni i nový showroom v pražských Nuslích.
Auta, tramvaje, spousta chodců… a hned za dveřmi dokonalý klid. Když vstoupíte do showroomu Lejaan, máte mít pocit, jako byste právě ráno otevřeli oči. Oblíbená značka, která prodává luxusní lůžkoviny, nedávno otevřela kamenný obchod v Praze, který měl sloužit jako kontrast rušné Jaromírově ulici.
„Uvědomil jsem si, že většina firem, které podnikají v oblasti povlečení a postelí, pracuje s myšlenkou spánku. Mně ale přišel mnohem důležitější moment probouzení. Když je člověk ještě zabalený v peřinách, cítí jen bezprostřední dotek hebké látky a svět kolem je zatím příjemně rozmlžený, teprve dostává pevné kontury,“ vysvětlil Peter Požár, architekt místa, pro Forbes.
A tak showroom pojal minimalisticky. Převládá v něm monochromatická béžová, klidné ambientní osvětlení a zaoblené veškeré rohy. Prostoru dominuje postel, kde si můžete lůžkoviny snadno vyzkoušet. V úložných prostorách najdete veškerý sortiment, a tak se dají všechny materiály osahat, porovnat tvrdost polštářů nebo si zblízka prohlédnout barvy.
Kromě toho se v showroomu nachází prezentační pult a prostor pro posezení se zákazníky. „Menší prostor byl výzvou, ale brzy jsem si uvědomil, že pro tak intimní záležitost, jakou je private shopping povlečení, se malý prostor skvěle hodí,“ dodává Požár.
Absolvoval Fakultu architektury a designu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, prošel několika pražskými ateliéry a od roku 2015 působí v roli hlavního architekta studia Delicode.
To založil bývalý fotbalista Marcel Gecov, který po sportovní kariéře úspěšně rozjel řadu byznysových projektů. Dalším z nich je právě Lejaan, který vede spolu s Janem Kmochem a Janem Bartošem.
„Na denní bázi spolupracujeme na všech jeho architektonických realizacích, a tak mě přirozeně přizval i ke vzniku značky povlečení Lejaan. Dostali jsme ho domů, abychom ho otestovali, protože zakladatelům záleželo na ‚recenzích‘ od přátel a známých,“ popisuje Požár.
Lejaan se pro něj navíc stal zajímavým doplňkem, který využívá při zařizování interiérů. „Poměrně často dotahujeme pro klienty jejich nové bydlení do posledního detailu – doslova na klíč, od nádobí až třeba právě po povlečení,“ vysvětluje.
Značka existuje už čtyři roky, má kořeny v Liberci; i s tamním sídlem ve zrekonstruované textilní továrně Požár po interiérové stránce pomáhal.
Zároveň už dlouho plánovala otevřít i pražský obchod. Nakonec se jí příležitost naskytla „sama“. Studio Delicode rekonstruovalo dům z dvacátých let dvacátého století v pražských Nuslích a dva nebytové prostory neměly využití.
„A tak bylo jasné, že v jednom z nich showroom vznikne a ve druhém velmi brzy vykrystalizovala kavárna pojmenovaná po středověkém názvu Nuslí – Neosly,“ vypráví Požár. Kavárna se vyznačuje laděním do ultramarínové a vede ji Marek Štěpař, Gecovův bratranec.
Při rekonstrukci domu se Požár obracel k historii a uměleckým vlivům z doby, kdy dům vznikl, tedy prolínání secese a art deca. „Fascinuje mě, jak v jednom období vře několik stylů pohromadě. Rád na to navazuji s pokorou i špetkou moderního přístupu,“ prohlašuje architekt, který si zároveň rád hraje s detaily.
Foto Delicode
Foto Delicode
Foto Studio Flusser
Nechal proto vyrobit například tvar a barvu obkládaček do všech koupelen, aby respektovaly tehdejší atmosféru, zreplikoval historické dlažby do společných prostor nebo jmenovky na dveře podle zachovaného originálu.
Zároveň ale toužil posunout dům do jednadvacátého století, a tak v prostoru třeba využil svítidla od italské značky Flos. „Chtěl jsem, aby dodala domu jemně moderní eleganci,“ říká.
Tím se vyznačuje i showroom a přilehlá kavárna. A zatím sbírají chválu. Jistě i díky muži, který jim vtiskl tvář.