Uvaříme vám fantasticky. Kdekoli. Claim, který Ze Mě projekt vystihuje dokonale. Z malého pop-upového dobrodružství se stala dobře fungující firma a dál roste závratnou rychlostí.
Na začátku bylo jen pár lidí, kteří měli nápad, a v jejich čele Vojtěch Nemrava, člen našeho loňského výběru 30 pod 30. Nebavilo ho vařit ve velké kuchyni a chtěl dělat věci po svém. „Baví nás být spolu, jsme kámoši, je to sranda a vlastně je jedno, co zrovna děláme,“ tak ve zkratce Ze Mě projekt sám popisuje.
Těch aktivit se ale za pár let fungování nastřádalo mnoho. „Začíná vznikat tolik odnoží, že z toho mám trochu strach,“ uvědomuje si i Nemrava.
Hlavním byznysem je catering, který tvoří devadesát procent příjmů. Nadále dělají pop-upy, vaří na svatbách či jiných akcích, dokonce už i v zahraničí.
Pod značkou Ateliér Ze Mě se ale věnují třeba i vlastní keramice, kterou už dostali do michelinské restaurace ve Švédsku, další by měl následovat tříhvězdičkový dánský podnik Jordnær.
Do dvou měsíců by měl vzniknout e-shop, na kterém se právě keramika a další produkty, ať už vlastní, nebo ve spolupráci s někým dalším, mají objevit.
„E-shop nemá hranice, to se mi na tom líbí. U eventů to neplatí, není jich nekonečně moc. Vždycky tam chceme být my osobně a klidně ve dvě ráno někomu servírovat zmrzlinu na louce. Jdeme do extrému,“ vysvětluje Nemrava.
Neustále zkoušejí nové kombinace, místa, postupy. „Musíme se snažit, abychom to nepokazili, je potřeba makat a nezaspat,“ uvědomuje si Nemrava.
Jednou z cest je právě i zahraniční catering, který postupně rozjíždějí. Nemají žádné zázemí a všechno vymýšlejí na místě. „Trochu to bolí, ale je to mega výzva a strašně mě to baví, je to opravdu o nás jako lidech. To jsem vždycky chtěl,“ dodává s tím, že by jednou chtěli uspořádat třeba i Rave festival na pláži.
Jejich akce rozhodně nepatří mezi nejlevnější, ale podle Nemravy nejsou ceny přepálené a jsou úměrné tomu, co za ně dostanete.
„Exponenciálně rosteme, každý rok tak dvoj- až trojnásobně. Děláme akce a svatby za pár desítek tisíc, ale i třeba kolem milionu,“ popisuje. Jejich obrat se v loňském roce zdvojnásobil a přesáhl devět milionů. Letos bude pravděpodobně ještě větší.
Jádro týmu tvoří Nemrava, který se o chod projektu stará, pekař Tomáš Urban, myslivec Jiří Voráč a kreativec Adam Helma. Další lidé se přidávají na jednotlivé akce, občas až do počtu patnácti lidí u těch větších.
Jednou z akcí, kterou letos pořádají potřetí, je Me Ze festival, který kdysi vznikl ze spontánního brainstormingu. „Pop-upy jsme uměli, tak jsme si řekli: Proč je neprotáhnout?“ popisuje Nemrava. „Z nuly jsme vytvářeli něco, co jsme ani nevěděli, jak se vyvine. Druhý ročník už se zdvojnásobil a tento rok je zase větší a chceme ho zlepšit.“
Me Ze je hlavně food festival o jídle, právě za to se platí a všechno ostatní včetně hudebního lineupu a řady workshopů je vlastně navíc.
„Představte si degustační večeři ve Fieldu nebo v La Degu, která probíhá od startu v poledne a pokračuje až do druhého rána do snídaně. Je na místě, kde není elektřina, voda, ale má to tam neskutečné kouzlo,“ přibližuje atmosféru Nemrava.
Me Ze je způsob, jak za Ze Mě projektem přijít a jejich jídlo ochutnat. Na pop-upech se na mnohé nedostane a svatbu nebo catering taky neřeší každý.
„Žádný z ročníků nebyl výdělečný, děláme to spíš pro sebe a jako příležitost se potkat s různými lidmi. Je to vlastně takový den strávený uprostřed ničeho se skvělou atmosférou. Není to úplně malá akce, ale taky nechceme, aby se lidi tlačili, ale aby si to užili,“ dodává Nemrava.
Pokud milujete jídlo a chcete zažít něco naprosto unikátního, pak byste 10. a 11. srpna na Me Ze festivalu na samotě uprostřed lesa neměli chybět.