Parodie na obraz Leonarda da Vinciho „Poslední večeře“ seskládaná z drag queens během pátečního zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži vyvolala rozruch. Obula se do ní i řada osobností včetně Elona Muska.
V pátek večer se kamery při zahajovacím ceremoniálu letních olympijských her v Paříži zaměřily na dlouhý stůl s výhledem na Seinu, který zaplnily drag hvězdy zpodobňující Ježíše a dvanáct apoštolů v noci před jeho ukřižováním, jak je znázornil da Vinci na své mistrovské fresce „Poslední večeře“.
Krátce poté se na sociálních sítích objevily příspěvky, které se podivovaly, proč byla scéna zařazena do zahajovacího ceremoniálu. Například bývalý moderátor CNN Piers Morgan napsal: „Zesměšnili by takhle nějaké jiné náboženství? Otřesný nápad.“
Donald Trump mladší opětovně zveřejnil fotografii živého obrazu se slovy: „Už se ani nepřetvařují.“ Miliardář Elon Musk, majitel společností SpaceX, Tesla a X, ve svém příspěvku na sociální síti označil parodii za „mimořádně neuctivou vůči křesťanům“.
Bývalá Trumpova právnička Jenna Ellis tento počin také kritizovala jako „pohanskou a satanistickou symboliku“ a útočník Kansas City Chiefs Harrison Butker, který vyvolal kontroverzi svými výroky, že by se ženy měly soustředit na mateřství, označil parodii ve svém příběhu na Instagramu za „šílenou“.
Někteří křesťanští biskupové si nad parodií rovněž zoufají: Biskup z Minnesoty a významný americký katolický představitel Robert Barron ji označil za „hrubý výsměch“ a symbol „hluboce sekularizované postmoderní společnosti“.
Biskup z Wisconsinu Donald Hying mezitím vystoupení odsoudil jako „rouhačství“ a texaský biskup Daniel Flores napsal: „Agendy sportovce jen využívají, zasloužili by si více úcty. Stejně tak lidé křesťanského vyznání.“
Parodie si také vysloužila reakce konzervativních kritiků, z nichž jeden tvrdil, že scéna je vzkazem pro křesťany, že zde „NEJSOU VÍTÁNI“.
Další prohlásil, že se olympijské hry „staly naprostou woke dystopií“, a zároveň argumentoval, že vyobrazení bílého koně nesoucího olympijskou vlajku je odkazem na bledého koně, který představuje znamení smrti v knize Zjevení, poslední části Bible.
Pravicově smýšlející filmař Dinesh D’Souza, který v roce 2022 natočil konspirační dokument „2000 mul“, v němž předložil krajně pravicové tvrzení, že volby v roce 2020 byly ukradeny bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, označil parodii na „poslední večeři“ za „rouhačskou“ a dodal: „Nehorázné a neuctivé jsou ještě slabá slova.“
Řada lidí na sociálních sítích však pohotově poukázala na to, že olympijské ztvárnění „poslední večeře“ není zdaleka první parodií Da Vinciho obrazu, který bývá častým terčem satiry. Nedávno se objevil například v seriálech Simpsonovi, Miliardy nebo Rodina Sopránů a Ježíše ztvárnily i takové celebrity jako Freddie Mercury nebo Marilyn Monroe.
Umělecký šéf ceremoniálu Thomas Jolly však popřel, že by scéna měla být paralelou k Poslední večeři. „Mým přáním není zpochybňovat ani zesměšňovat nebo šokovat,“ řekl Jolly agentuře AP. „Nejvíce ze všeho jsem chtěl vyslat poselství lásky, poselství inkluze, ne rozdělovat,“ dodal.