Mluvilo se o tom roky, nejen mezi fanoušky britského kytarového popu. V úterý však spekulace skončí. Liam a Noel Gallagherovi pravděpodobně oznámí velký comeback skupiny Oasis.
Nebude to jen velká kulturní událost, ale také pořádně drahá záležitost. V létě 2025 by podle zdrojů z branže měla kapela ovládnout město Manchester, odkud bratři pocházejí. Zároveň se mluví i o deseti rezervovaných večerech ve Wembley a festivalu v Glastonbury. Za to všechno odměna padesát milionů liber (1,48 miliardy korun).
Pokud by se spekulace ukázaly jako pravdivé, znamenalo by to rekord, taková šňůra na londýnském ikonickém stadionu ještě nebyla. Prvenství nyní drží americká zpěvačka Taylor Swift a jejích letošních osm odehraných koncertů v řadě.
Na účtech obou bratrů na sociálních sítích se v neděli objevil krátký klip ve stejném fontu a stylu jako slavné logo kapely Oasis. Vznikla také oficiální stránka skupiny. Na desetivteřinovém videu se zobrazuje datum „27.08.24“, které bliká a následně se změní na „8am“.
Zatímco fanoušci šílí a zažívají euforii možného znovusjednocení, Liam strávil většinu neděle reakcemi na účtě X, kde neúnavně odepisoval na komentáře příznivců. „Nikdy jsem neměl rád to slovo FORMER,“ napsal. Jinak řečeno: Už nechceme být bývalá kapela.
Později večer na festivalu v Readingu věnoval svému bratrovi skladbu Half The World Away a prohlásil: „Chci tuhle písničku věnovat Noelu Gallagherovi.“ Největší překvapení ale fanoušky teprve čekalo. Na konci koncertu se hlavní obrazovky proměnily v upoutávkový klip ukazující úterní datum.
Deník The Times o tom neprodleně informoval a Noel, druhý z bratrů, jednomu uživateli na dotaz o plánovém turné reagoval na síti X: „Uvidíme se na pódiu.“
V roce 2009 se kapela, která byla známá mnoha vnitřními spory, rozpadla. V pařížském zákulisí Liam během hádky poškodil jednu z kytar bratra a přiměl Noela k odchodu. Tím skončila éra osmnáctiletého působení britské skupiny.
„Je to s určitým smutkem a velkou úlevou… Dnes večer jsem odešel z Oasis,“ uvedl tehdy Noel v prohlášení a dodal: „Lidé si budou psát a říkat, co chtějí, ale já jsem prostě nemohl s Liamem pracovat ani o den déle.“ Zbývající členové kapely pokračovali pět let pod novým názvem Beady Eye.
Přitom nejspíš právě peníze dokázaly znepřátelené bratry přesvědčit o zakopání válečné sekery. Staršímu bratrovi, který loni za rozvod s bývalou manželkou zaplatil dvacet milionů liber (590 milionů korun), by tato odměna mohla pomoci.
Kapela patřila ve Velké Británii ke špičce a dosáhla hromady ocenění. Sedmkrát vyhráli NME Awards, šestkrát Q Awards, čtyřikrát MTV Europe Music a další.
Necelý rok po rozpadu byla kapela zapsána do Guinnessovy knihy rekordů za to, že měla 22 singlů v řadě v top 10 britského hudebního žebříčku mezi kapelami. To jí zajistilo nejen slávu a bohatství, ale především věrnou fanouškovskou základnu, která pevně věří v její velký návrat.
A ten podle všeho právě přichází.