Jaké je natáčet nejdražší seriál všech dob podle slavné licence? Forbes.cz exkluzivně mluvil s dvěma herci ze seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, který měl koncem srpna premiéru.
Pán prstenů má silný rok. V květnu bylo oznámeno, že za rok přijde nový film s podtitulem Hon na Gluma, ještě letos se chystá uvedení animovaného celovečerního filmu Válka rohirů a už teď si můžete pustit tři díly druhé řady Prstenů moci.
Tenhle seriál si Jeff Bezos, šéf Amazonu a velký fanoušek tvorby knižní předlohy J. R. R. Tolkiena, vysnil. Za první řadu zaplatil včetně práv astronomických 700 milionů dolarů, tedy přes šestnáct miliard korun! Zajímá-li vás streamovací tvorba, musí vás zajímat i Prsteny moci, jelikož podobně drahý titul tu ještě nebyl.
Sází přitom na neokoukané herecké tváře. Dvě z nich teď sedí naproti mně, virtuálně se totiž účastním berlínského junketu, kde všude okolo svítí německý název seriálu Der Herr der Ringe: Die Ringe der Macht.
Těmi tvářemi jsou rozvážný Američan Benjamin Walker, jenž ztvárnil velekrále elfského národa Gil-galada, a o něco upovídanější Brit Trystan Gravelle, který hraje v seriálu zasazeném tisíce let před knižního Pána prstenů Pharazôna z ostrovního království Númenor.
„Na konci první série bylo zlo oživeno. A druhá řada je především o tom: Co s tím budeme dělat?“ přibližuje Walker v rozhovoru s Forbes.cz.
Jak název napovídá, seriál vypráví o stvoření mocných i zrádných prstenů, stejně jako o vzestupu temného pána Saurona. Co ušetřil na absenci hereckých celebrit, utratil za výpravu, kterou se snaží přiblížit megalomanské Jacksonově trilogii.
„Když jsem dorazil na první zkoušky oblečení, tak se mě návrhář zeptal: Chceš se seznámit s naší partou? Odvětil jsem, že jistě. A oni otevřeli dveře a tam byla dílna o velikosti tělocvičny. Stovky lidí vyšívaly látky, tvarovaly kov nebo dělaly návrhy na počítači. Bylo to působivé,“ vzpomíná Walker.
A jeho kolega přitakává: „Je to úplně jiná úroveň. Tolik různých světů a každý je propracovaný, magický. Když sleduji scény ostatních herců, baví mě se na to koukat jako fanouška.“
Prsteny moci mají ambici vychovat novou generaci fanoušků Tolkienova díla. Od filmové trilogie Petera Jacksona už uplynulo přes dvacet let a přece jen – byť důstojně – stárne.
Peníze ale automaticky neručí za kvalitu a přijetí první série Prstenů moci bylo lehce rozpačité. Nešlo o tak ohromující a suverénní podívanou, jakou ve filmech přinesl Jackson. Leckoho nepotěšil casting, vizuální pojetí nebo rozvážnější tempo. Kvalita seriálu ale s každým dílem rostla a na konci řady měl slibně rozehráno pro další pokračování.
„Je ošidné řídit se názory zvenku. To je podobné, jako kdyby se kuchař ptal farmáře, jak má vařit,“ tvrdí Walker. „Lidé z týmu vědí, jak ten příběh bude odvyprávěný. Když fanoušci vidí jenom část, tak ne každý bude na vaší straně,“ dodává Gravelle.
Zároveň si celý štáb uvědomuje, že pracují na díle, které je pod mimořádným drobnohledem. Má ohromnou základnu diváků uctívajících Tolkienovo dílo a přísně hodnotících každý aspekt seriálu. „V mnoha případech o tom vědí více než my,“ podotýká Walker. „Ale ti největší znalci, které jsem potkal, tak byli velmi spokojení.“
Walker i Gravelle jsou rovněž fanoušci Tolkienových knih. Gravelle však podotkl, že se nechtěl stát jejich otrokem. „Mám výhodu, že hraju člověka, nikoli elfa. Můžu se soustředit na jeho osobnost, která je typicky lidská, dělá chyby, je impulzivní, občas ho ovládne ego,“ vypráví Gravelle.
Oba se každopádně shodli, že natáčení bylo dobrou příležitostí se ke knižnímu Pánovi prstenů vrátit: „To je jedna z výhod téhle práce: zaplatí vám za to, abyste si znova přečetli (Tolkienovy) knihy,“ usmívá se Walker.
Jejich znalost pomůže i divákům, není ale nutná. Naopak: díky seriálu máte šanci poznat Tolkienův svět lépe, než ho stihly prokreslit filmy. Zajímá-li vás, je teď ten nejlepší čas se do něj pustit.