Vinařský a lihovarnický průmysl se musí mít na pozoru. Mladší spotřebitelé zjevně chtějí měnit svůj životní styl a konzumují méně alkoholu než dříve. Nejde jen o střídmost, ale snahu žít celkově zdravěji.

Zatímco dříve se mělo za to, že generace Z pouze přechází na alternativy, jako jsou RTD (ready to drink) a míchané nápoje z tvrdého alkoholu a perlivé limonády, nové údaje společnosti OPUS ukazují, že celková spotřeba alkoholu mezi spotřebiteli generace Z ve Spojeném království výrazně klesá.

U osob do čtyřiadvaceti let, které mohou legálně pít alkohol, jsou statistiky zarážející: třicet procent z nich uvádí, že pije méně než v loňském roce, a třináct procent se alkoholu zcela vzdalo. Vyplynulo to z nedávných údajů společnosti CGA by NIQ.

Hlavním faktorem je zdraví – 74 procent respondentů uvedlo, že se snaží o zdravější životní styl. Toto zaměření na zdraví není jen o vyhýbání se alkoholu, ale odráží širší kulturní posun směrem k celostnímu přístupu ke zdraví.

Mladší spotřebitelé také stále více upřednostňují duševní a fyzickou pohodu, což přirozeně ovlivňuje jejich volbu v baru i mimo něj.

Stránky a komunity na sociálních sítích, které se zabývají konzumací nápojů bez alkoholu, tento trend také posílily. Platformy jako Instagram a TikTok jsou plné influencerů propagujících nealkoholické alternativy a obecně „čistý“ přístup k životu, přičemž alkohol je považován za jednu z největších, ne-li největší překážku.

Tyto platformy nejen odrážejí preference spotřebitelů, ale také je řídí.

Ačkoli tato zpráva nemusí nápojový průmysl nadchnout, výsledky pro něj nejsou samozřejmě nijak zdrcující – zhruba šedesát procent této věkové skupiny stále týdně navštěvuje bary a restaurace, přičemž podle údajů si mladší spotřebitelé o šest procent častěji v barech objednávají nealkoholické nápoje. 

To představuje pro nápojový sektor jedinečnou příležitost k tomu, inovovat a nabízet atraktivní nealkoholické varianty, které by uspokojily poptávku dnešních spotřebitelů, kteří dbají na své zdraví. A s největší pravděpodobností i extrémnější nabídku pro případné pijácké příslušníky generace pod nimi.

Vydání Forbesu American Dream!

Violetta Njunina, ředitelka pro klienty společnosti CGA, uvedla: „Vzhledem k tomu, že se střídmost stává klíčovým trendem, zejména u mladších spotřebitelů, je nabídka atraktivních, kvalitních a zdraví prospěšných nealkoholických nápojů nezbytná. Dodavatelé, kteří se přizpůsobí těmto měnícím se preferencím, budou v této nové éře konzumace nápojů prosperovat.“

Na tomto vyvíjejícím se trhu bude pro značky alkoholických nápojů výzvou pochopit a využít tyto měnící se preference a proměnit je ve strategické příležitosti pro růst a inovace, a ne ve smrtící ránu, za kterou jsou často považovány.