V nové rubrice Forbes Art Latte vás každý měsíc provede Anna Pulkertová, expertka na umění a zakladatelka Art Part Clubu, nejzajímavějšími novinkami z umělecké scény. Tentokrát máme české naděje na newyorském tažení, obrazy na jachtách i tajnou privátní aukci. Dobře se bavte!
Lidé z uměleckého trhu v Německu nazývají srpen das Sommerloch (letní díra), anglicky hovořící svět umění pak tento měsíc označuje za silly season (hloupá sezona). Ani letošní prázdninový měsíc v tomto nebyl úplnou výjimkou, i když pár zajímavostí se přece jen událo. U nás i v zahraničí. A pomalejší srpen naopak vyvažuje zrychlené září. Přečtěte si, co by vám z oblasti umění nemělo uniknout.
Bacon na tajné misi
Začátkem srpna vody světového trhu s uměním rozvířila zpráva, že se jedno z důležitých děl Francise Bacona dostává na trh. Při prodeji jej zastupovala komerční galerie Lévy Gorvy Dayan, která sídlí v New Yorku, Hongkongu a v Londýně.
Na tom všem by ještě nebylo nic tak neobvyklého, netradiční však byl způsob prodeje. Obchodníci totiž zvolili pečlivě střeženou privátní aukci, na kterou byli pozvaní jen ti vyvolení.
Tento způsob dražeb není ve světě umění zcela obvyklý. Lze však předpokládat, že bude přicházet na trh čím dále tím více podobných nových formátů nákupu umění. I když výsledek aukce není znám, podobné počiny budí FOMO, které trhu jen prospívá.
Umění v podpalubí
Letní měsíce vybízejí strávit čas na moři. Na své jachty v tuto dobu vyráží i mnoho sběratelů a milovníků umění, kteří však o pohled na své milované umělecké kousky nechtějí ani na vlnách přijít. Mořský vzduch či nebezpečí vniknutí slané vody do podpalubí však umístění vzácných uměleckých děl není nakloněno.
Speciální pojistky a péče o umění na jachtách není nic neobvyklého pro společnosti v Monaku či na Azurovém pobřeží. Už před lety jsem toto téma zažila v rámci diskusního panelu na konferenci v Monte Carlu. Nyní se s velkou slávou otevírá podobná služba i v USA.
Jmenuje se Art Aboard a patří do rodiny Atelieru 4. Věřím, že po těchto službách bude stále rostoucí poptávka a dočkáme se brzy vzniku dalších podobných projektů.
Štýrského Trauma zrození v Praze
V prosinci loňského roku nejen český trh s uměním se zatajeným dechem sledoval Sotheby’s pařížskou aukci, do které se dostalo z pozice jasné jedničky fascinující dílo Jindřicha Štýrského s názvem Trauma zrození.
Katalogový odhad byl tři a půl až pět milionů eur. Předkladatelem byl sběratel Jean-Claude Binoche, který dílo pořídil v osmdesátých letech z pozůstalosti Toyen, která si dílo odvezla do Francie po Štýrského smrti. Prosincové vyvolávání se však dostalo jen na 3,15 milionu eur, což neodpovídalo dohodnutému limitu mezi prodávajícím a aukční síní, a obraz tak zůstal nevydražen.
V srpnu však všechny české milovníky surrealismu potěšila zpráva, že se bývalému řediteli TV Nova a sběrateli Vladimíru Železnému dílo podařilo privátně zakoupit a přivézt do České republiky, kde je až do 15. září k vidění na výstavě v Museu Kampa.
V září za uměním
V září je uměleckých akcí spousta. Galerie Rudolfinum otevřela výstavu Antony Gormley / Pavla Melková (z ní pochází i úvodní fotografie), která silně působí na smysly prostřednictvím působivých velkoformátových instalací i poetických textů.
Začátek září patřil také Prague Art Weeku, který odstartoval vernisáží výstavy tvorby Josefa Bolfa s názvem Melancholie vnějších mezí v DOXu. Uskutečnil se i Czech Design Week, který kromě designu letos v Clam-Gallasově paláci představí i výstavu děl mladé generace současného umění.
Art Week Liberec představuje tvorbu Krištofa Brůhy. Téměř v polovině září zase začíná v Trafo Gallery výstava The Red Pill, která vznikla ve spolupráci se Signal Festivalem, a do konce září je pak k vidění v kostele Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích výstava Patrika Hábla Depositum. Vyrazte v září vstříc umění.
Čeští umělci a designéři zamířili do New Yorku
Mladé umělkyně a absolventky ateliéru skla Ronyho Plesla na pražské UMPRUM Annu Jožovou a Elišku Monsportovou jste mohli, respektive jejich tvorbu, potkat první zářijový víkend na veletrhu Collectible v New Yorku.
Jeden z našich nejznámějších umělců věnující se oblasti takzvaného art designu Tadeáš Podracký zase své dílo představuje v rámci sólové výstavy v Galerie56.
Obrazy Ester Paraskové se díky australské FIN Gallery objevily na veletrhu Volta a pražská galerie Hunt Kastner přivezla dílo Anny Hulačové, Evy Koťátkové, Jaromíra Novotného a Jiřího Skály na The Armory Show.