Nenápadné Vinařství Jabloňka se stává čím dál oblíbenějším nejen kvůli vínu samotnému, ale také místu, kde se nachází. Tady na vinicích v pražské Troji můžete dokonale odstínit ruch velkoměsta a oddávat se labužnickým zážitkům.
Před dvaceti lety vybojovala první a pořád jedinou olympijskou medaili pro český jachting. Lenka Šmídová po stříbrných hrách v Athénách zpopularizovala svůj sport, účastnila se ještě těch dalších v Pekingu a pak odešla na mateřskou dovolenou.
Dnes má dvě dcery, přibylo jí prostřední jméno Vydra po svatbě s podnikatelem Markem Vydrou a společně se starají o Vinařství Jabloňka a přilehlý zámeček nacházející se na Černém kopci. Po mnohaleté rekonstrukci místo dostalo nové kouzlo a k návštěvě vybízí zejména degustační pavilon Fibonacci.
Do něj se dostanete, když sejdete po schodech po vinici dolů. Kamenná zeď tady dokonale odstíní ruch velkoměsta a můžete degustovat s výhledem na vinice a zámeček. Vinohrad navrhl portugalský architekt Marco Maio, stavba zvítězila v architektonické soutěži BIG SEE Architecture Grand Prix Award 2023 a má nominaci na Českou cenu za architekturu 2023.
„Hledali jsme s manželem krásné místo k bydlení a někdy kolem roku 2007 jsme objevili zpustošený zámeček Jabloňku, který byl na prodej, ale po několikaletém obývání squattery a bezdomovci byl v opravdu zuboženém stavu,“ ohlíží se Vydra Šmídová.
Zarostlý pozemek měl tehdy daleko k dnešní uhlazenosti. Už tehdy ale nabízel kouzelný výhled na celou Prahu a sliboval velký potenciál. Rekonstrukce probíhala dlouze a pod dohledem památkářů, až po čtyřech letech bylo místo připravené k nastěhování. „Potom jsme začali s čištěním zahrady a okolí,“ líčí Lenka Vydra Šmídová.
Před jedenácti lety znovu zpevnili kamenné terasy a osázeli je vinnou révou, konkrétně ryzlinkem rýnským a tramínem červeným. Pak dokončili i budovu vinařství.
„Z panenské úrody v roce 2017 jsme vyprodukovali velmi slušné víno a to nám dodalo chuť a vizi o vybudování rodinného boutique vinařství, které by mohlo být jednou ikonou pražského vinařství,“ sní Vydra Šmídová.
Tím spíš, že má místo za sebou jedinečný příběh, vždyť v těchto končinách kdysi pěstoval révu i Karel IV. Nyní se vinařství rozprostírá na zhruba hektarovém pozemku, má osázeno 7500 hlav, přičemž maximální kapacita je deset tisíc.
V již zmíněném pavilonu Fibonacci probíhají řízené degustace návštěvníků vinařství, exkurze, ale i soukromá posezení manželů s přáteli. Od okolního světa dělí svět kamenná zeď, v níž jsou zabudované cortenové dveře.
„A je jen na návštěvníkovi, jak moc otevřený prostor chce vnímat. Může mít klid, užívat si degustaci na terase a ocitnout se v takovém obývacím pokoji v exteriéru vinice. Anebo k sobě pustí ruch města otevřením dveří,“ líčí architekt Maio.
Oba manželé jsou perfekcionisté a snaží se k dokonalosti dotáhnout i víno, které postupně nabývá na oblibě. Zatím je to pro ně ale především drahý koníček. „Dává nám však smysl a těší nás navracet Černému kopci jeho krásu a šarm,“ dodává Vydra Šmídová. Soutěživost se zkrátka nezapomíná, i když už je disciplína jiná.