Jedna ze seriálových událostí podzimu je tady. V pátek měl na platformě Max premiéru Tučňák, osmidílný spin-off k dosud poslednímu batmanovskému filmu s Colinem Farrellem v hlavní roli. Hollywoodskou hvězdu byste v něm ale nepoznali.
Každé ráno se vypravoval do karavanu za make-up týmem. Strávil tam tři hodiny – a opouštěl jej jako jiný člověk.
Vcházel jako Colin Farrell, uhlazený elegán s věčně mladistvou tváří.
Odcházel jako Oz Cobb neboli Tučňák, gangster z batmanovských komiksů, s vrásčitým obličejem poznamenaným jizvami, v němž se zrcadlí život, který byl vše, jen ne jednoduchý. A oblečený do takzvaného fat suitu, který z vysportovaného herce udělal kolébajícího se mafiána.
Když přišel první den na natáčecí plac, kolegové ho nepoznávali. Tak dokonalá byla proměna, kterou měl na svědomí make-up tým v čele s Mikem Marinem. Poprvé tak mohli diváci vidět Farrella v předloňském velmi dobře hodnoceném filmu The Batman, kde se ale na obrazovce objevil relativně krátce. A cítil potenciál na víc.
„Zhruba dva nebo tři týdny po začátku natáčení jsem poslal Dylanovi (producent Dylan Clark) zprávu: Pojďme udělat seriál pro HBO. Věděl jsem, že občas dělají drsné věci,“ popisuje osmačtyřicetiletý herec. Jako možný vzor zmínil Zjizvenou tvář, legendární gangsterku o vzestupu a pádu Tonyho Montany.
„Říkal jsem si, že mám ve filmu jen šest scén, což mi přišlo jako škoda, i když samozřejmě nebyla. Jen jsem si říkal, že by se s tou postavou dalo dělat mnohem více. Dotočili jsme film a zapomněl jsem na to. A pak mi jednoho dne zavolal Dylan,“ přibližuje Farrell.
A tak se zrodil Tučňák. Jako showrunnerka je pod ním podepsaná Lauren LeFranc, producenti jsou kromě Clarka také Farrell nebo Matt Reeves, režisér posledního batmanovského filmu, který nyní chystá také jeho pokračování. Seriál ovšem můžete bez větších obtíží sledovat i samostatně, aniž byste znali další díla z komiksového vesmíru DC.
Platforma Max, na níž se vysílá, na něj sází jako na jeden z hlavních podzimních hitů. A právem: Tučňák ukazuje vypravěčský um, který je pro seriály z produkce HBO typický. Pomalu buduje napětí a stupňuje tempo v temném příběhu, který se nebojí násilí, ale dokáže zůstat civilní i vyprávění odlehčit.
Což ocenil i Farrell, když mu LeFranc poprvé vylíčila plány pro seriál: „Přišlo mi, že se to odklání od fantaskních a dalších archetypálních žánrových prvků. Prostě to působilo velmi lidsky. Byl jsem z toho nadšený.“
Seriál se odehrává týden po událostech z filmu The Batman a vypráví o vzestupu Tučňáka v rámci podsvětí ve městě Gotham, kde o nadvládu bojují rodiny Falcone a Maroni. Komiksová metropole připomíná skutečný New York, jen je temnější, špinavější, nebezpečnější a rozdělený podle třídních nerovností.
A také se sbírá z následků ničivé povodně, kterou ve filmovém Batmanovi způsobil sériový vrah Riddler. Složité vyrůstání ve složitém městě se odráží i na Tučňákově tváři.
Farrell si doteď dobře vybavuje chvíli, kdy návrh make-up týmu poprvé uviděl. Bylo pár měsíců před natáčením filmu, seděl v kanceláři v Londýně a režisér Reeves mu říkal: „Mluvil jsi s Marinem (šéf make-up týmu, pozn. red.)? Viděl jsi, co udělal? Viděl jsi, jak budeš vypadat?“
Pak otevřel svůj Macbook a ukázal mu trojrozměrný model. „V tu chvíli jsem se zasekl. Říkal jsem: Počkej chvilku, to budu vypadat takhle?!“ vzpomíná Farrell. Reeves se ho zeptal, co si o tom myslí, a herec odvětil: „Je to zatraceně dobré.“
Hned ocenil, že tvář odráží celý Tučňákův život. „Jizva, pozůstatky pubertálního akné. Drsnost a pocit tragédie. Ohromilo mě to.“
Tři hodiny, které trvalo nanášení masky v prvních případech, se později povedlo zkrátit na polovinu. Ve speciálním obleku a make-upu pak trávil herec celý den, celkem čtrnáct hodin, během nichž odbíhal do chladicího stanu.
„Bodysuit byl horký, makeup byl horký a museli jsme ho chránit, aby se zachoval. A tak jsem strávil asi 300 až 500 hodin v tom chladicím stanu, jen jsem koukal do vesmíru,“ líčí Farrell.
Kromě toho ještě irský herec pracoval na specifickém přízvuku, aby zněl více jako drsný newyorský gangster.
„Spolupracuji s dialektovou koučkou Jessicou Drake, se kterou jsem dělal na osmi nebo devíti projektech, a pracovali jsme na konkrétních newyorských zvucích. Pak už šlo jen o to najít, kde je výška hlasu, a pokusit se hlas trochu ztišit,“ líčí.
Pracovali na tom dva měsíce, seděli spolu několikrát denně. „Ladili jsme to a hráli si s různými přízvuky, dokud jsem to nedotáhl do stavu, kdy jsem měl pocit, že je všechno v pořádku,“ vypráví Farrell.
Nejen on ale v seriálu exceluje. Bravurní výkon podává i Cristin Milioti, známá například ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku, coby nevypočitatelná a rovněž poznamenaná Sofia Falcone, která se na scénu vrací po deseti letech strávených v gothamském blázinci Arkhamu.
S postavami navíc strávíte dost času, poznáte je dokonale jako nečernobílé charaktery a jejich osud vás vtáhne. Místy by seriál mohl ještě trochu zrychlit, ale kdo zůstane trpělivý, dočká se zážitku. Co na tom, zdali fandí Batmanovi, komiksům, nebo dokonalým hereckým proměnám.