Vít Musílek už dva roky nežije v Česku. Ale patriotismus ho neopustil. Obnovuje život na hvězdárně ve svém rodném kraji a nechal vyrobit a poté vydražit speciální model hodinek Prim, který poletí do stratosféry.
Musílka vždycky zajímal vesmír a také měl rád hodinky. A tak si „vesmírné hodinky“ vysnil: původně v nich chtěl mít kousek kamene z ústecké hvězdárny, nakonec na nich zachytil polohu hvězd z roku 1949, kdy vznikla značka Prim, která za nimi stojí.
A pak přemítal, jak jejich příběh ještě zatraktivnit. Vyťukal do Googlu, jestli už nějaké české hodinky byly ve vesmíru. Pak pro jistotu kontaktoval i několik astronomů a astronautů.
Když si potvrdil, že nebyly, rozhodl se, že jedny nechá vesmíru přiblížit. „Přemýšlel jsem, jakým způsobem cenu dostat ještě výš a z hodinek udělat hodinky jedinečné a unikátní. Napadlo mě je poslat do stratosféry,“ řekl.
Zrodil se projekt, v jehož rámci je stratosférický balon vynese zhruba pětatřicet kilometrů vysoko, tedy zhruba do třetiny hranice vesmíru. Za počátky této snahy ale musíme pár let zpátky.
Vít Musílek měl vždycky rád technologie a cestování, už před dvanácti lety začal podnikat v Číně, pak byl byznysově aktivní i v dalších asijských zemích. Pracoval pro Kiwi nebo technologickou společnost Nofluffjobs.com.
A pak si založil vlastní projekt. Jmenuje se Skychatters, jde o mobilní aplikaci, kde si komunita digitálních nomádů a globálních občanů sdílí navzájem své zkušenosti z mezinárodního fungování. Do týmu přibral vývojáře Jaroslava Krajču a dostali se na třinácté místo v žebříčku padesáti nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě podle Deloitte.
Jeho byznys mířil do světa, ale zároveň hledal ještě jiný projekt, nějaký, na který by si mohl sáhnout. „Většina práce, kterou jsem dělal, nebyla po zavření počítače na tomhle světě vidět,“ vysvětluje.
Jelikož pochází z Ústí nad Labem a má rád vesmír, rozhodl se zachránit tamní hvězdárnu. Ta vznikla roku 1929 a do roku 1945 sloužila svému účelu, od sedmdesátých let ale postupně chátrala.
„Při prohlídce investičních nemovitostí jsem dokonce myslel, že kupuju jinou část parcely, protože hvězdárna byla zahrabaná a nešla najít,“ vzpomíná Musílek. Ve spolupráci se starostou pak začali shánět pozůstatky informací a archivní materiály.
„Přestože všichni tvrdili, že po pádu nacistické říše bylo veškeré zařízení ukradeno a nic se nenajde, podařilo se najít také původní astronomický teleskop z roku 1925, který se dnes nachází stále funkční v západní kopuli astronomického ústavu České republiky, i originální architektonický plán podepsaný od architekta z roku 1928,“ líčí Musílek.
Musílek chce hvězdárnu nechat zrekonstruovat do jejího původního stavu z roku 1929, obnovit vývoj vesmírných technologií i astronomická měření a nabídnout ji veřejnosti k pozorování hvězd, výletům i vzdělávání.
„Teď je ve velice špatném stavu,“ podotýká. Na podporu projektu hledá investora, přispět může i veřejnost. „Financuji obnovu zatím ze svých zdrojů, menších dotací od kraje a nově i skrze spolupráci s firmou Elton hodinářská.“
A jsme zpět u hodinek. Musílka totiž napadlo, že by mohl unikátní hodinky nechat vydražit. Skončilo to větším úspěchem, než si sám troufal snít.
Model Prim Tycho Brahe Kosmos LE 00 nakonec překonal rekord galerie Artslimit, vydražil se za úctyhodných 390 tisíc korun, přičemž v aukci za sebou s touto sumou nechal modely od Patek Philippe nebo Rolex.
Foto Elton hodinářská
Foto Elton hodinářská
No a i výtěžek z akce půjde na obnovu hvězdárny. „Je to veliký úspěch. Hvězdárně to pomůže v té nejtěžší fázi, která právě nastala. Dělá se architektonická dokumentace, řeší se rozšíření pozemku hvězdárny z důvodu legislativního omezení a třeba i napojení příjezdové cesty,“ popisuje Musílek.
„Vzhledem k přicházející zimě a pomalému tempu úřadů budeme muset se vším počkat na příští rok. Například potřebná směna pozemku se již s Lesy České republiky táhne dva roky,“ postěžoval si.
Vše je ale nyní na nadějné cestě. A na unikátní cestu se brzy vydají také vydražené hodinky.
Let stratosférickým balonem by se měl uskutečnit v listopadu nebo prosinci a kromě dvou modelů, které si koupil vítěz aukce, budou putovat i Musílkovy hodinky, celkem se tak do stratosféry dostanou rovnou tři. Na akci se kromě podnikatele podílí také Planetum a partnerská firma Spacemanic.
Kuriozitou přitom budiž, že to vše Musílek – spolu se svou ženou – zařizuje z tisíce kilometrů vzdálené Asie, kam před dvěma roky odcestoval. „Z malého Česka se hůř dělá něco velkého a globálního,“ podotýká.
Jako digitální nomád se pohybuje především v Thajsku, Číně a Singapuru. A svým způsobem to sedí: i jeho projekt dalece přesahuje hranice země, kde se narodil.