Je to rozloučení s populárním zpěvákem, ale vypadá to spíš jako vojenské a policejní manévry. Pokud na poslední rozloučení s Karlem Gottem opravdu dorazí avizovaných 300 tisíc lidí, čeká obyvatele metropole trochu víc problémů než jen jeden uzavřený Slovanský ostrov.

Zavřené celé ulice i nábřeží, zrušené tramvaje, odkloněná doprava, ale i větší vytížení pražského metra a komplikovaná organizace některých dlouho plánovaných sportovních i kulturních akcí. Pokusili jsme se ve Forbesu shrnout, co všechno bude v Praze v pátek jinak než obvykle. Davové rozloučení se zpěvákem totiž není jedinou velkou akcí, která se v Praze na tento den chystá. Paralelně metropoli zřejmě ochromí velký pochod za klima a příjezd několika tisíc anglických rowdies, kteří se v pátek večer chystají do Edenu. A co vy, už jste si vypsali volno?

1. Mnohakilometrová fronta lidí a tučný manuál

Koridor, kterým lidé budou v pátek postupovat na pražský Žofín, aby se rozloučili se zpěvákem Karlem Gottem, bude začínat už na Janáčkově nábřeží na Smíchově. Pokračovat bude podle policie přes most Legií, kde bude omezena a později možná úplně odkloněna doprava. Policisté v mnohastránkovém manuálu, který pro organizaci rozloučení s Karlem Gottem v centru města připravili, doporučují mimopražským nechat auto na kraji metropole a do centra přijet metrem. Veřejnost bude mít na Žofín přístup od osmi do 22 hodin.

2. Omezení dopravy

Omezení započnou již ve čtvrtek o půlnoci a potrvají celých 24 hodin. Řidiči musejí počítat s kompletním uzavřením Masarykova nábřeží, tedy od Jiráskova mostu až k Národnímu divadlu, na mostě Legií bude uzavřen minimálně jeden jízdní pruh ve směru od Smíchova k Národnímu divadlu, kde řidiči budou po mostě obousměrně projíždět zúženými jízdními pruhy v jednom směru zasahujícími do tramvajového pásu. Není vyloučeno, že při velkém zájmu Gottových příznivců bude most uzavřen zcela. Problémy se čekají i ve Zborovské ulici na Smíchově, v oblasti Újezdu, ale příliš si nepomůžete ani objezdem přes Jiráskův most. Pro auta jedoucí od Janáčkova nábřeží přes Jiráskův most bude totiž platit zákaz odbočení doleva. Omezení v dopravě platí i pro MHD, zejména pro některé tramvajové linky.

3. Technické zábrany v centru a větší vytížení metra

Vstup k paláci Žofín bude ohraničen pomocí technického hrazení, které povede od Žofína přes most Legií až po Janáčkovo nábřeží. Vstup ke smutečnímu místu je pro veřejnost podle policie umožněn pouze na konci ohrazeného prostoru, tedy od Janáčkova nábřeží. „Z tohoto důvodu bychom rádi požádali veřejnost, aby na místo rozloučení přijížděla ze směru od Smíchova,“ žádala policie Gottovy příznivce už od středy s tím, aby mimopražští parkovali na záchytných parkovištích na okraji Prahy.

Pro nejrychlejší přesun doporučuje policie Gottovým fanouškům nejčastěji využití metra s výstupem ve stanici Anděl a následně přesun tramvajemi 9, 15 a 20 do zastávky Újezd. Aby při vstupu a výstupu z paláce Žofín nedocházelo ke kolizím, odchod účastníků ze Slovanského ostrova je naplánován přes Výstavní síň Mánes na Masarykovo nábřeží až ke Karlovu náměstí. Pro nejrychlejší přesun z místa policie a Dopravní podnik hlavního města Prahy doporučují využít metro ve stanici Karlovo náměstí, podzemní doprava by měla být posílena, aby zvládla nápor cestujících. Zejména v tramvajové dopravě je naopak třeba obrnit se trpělivostí a počítat se zpožděním pravidelných linek.

4. Informace na světelných tabulích po Praze

Pražský magistrát ve čtvrtek potvrdil dopravní omezení, která ve středu zveřejnila policie. O uzavírkách budou řidiči informováni na hlavních komunikacích v centru a také na světelných dopravních informačních tabulích, které jsou umístěny na nejdůležitějších komunikacích mimo centrum.

5. Další klimatická stávka s pochodem a blokováním dopravy

Pokud se vám povede zcela vyhnout oblasti Žofína, počítejte ještě s jednou akcí – na pátek se chystá pochod za klima, tentokrát i s blokováním dopravy a sérií protestů ekologických aktivistů na různých místech Prahy. Organizátoři dali jasně najevo, že své plány měnit nehodlají: „Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Víme, že mnoho lidí nese jeho odchod těžce. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion, které se v pátek a v sobotu chystá v Praze formou blokování dopravy upozornit na klimatickou krizi.

Protesty se podle dosavadních informací mají konat okolo náměstí Republiky, na Kavčích horách, v oblasti Duhové ulice, kde sídlí ČEZ, happening se chystá i v oblasti Staroměstského náměstí. Druhou částí bude blokáda některé z vytížených pražských silnic. O kterou půjde, ale zatím organizátoři neupřesnili.

6. Světelná zácpa

Asi 50 metrů od Žofína se taky od čtvrtka nachází největší atrakce Signal Festivalu, každoroční přehlídky světelných instalací v centru Prahy, na kterou se rok co rok scházejí do ulic desetitisíce lidí. Rok dopředu pečlivě plánovaná akce ale nepočítala s jedním zádrhelem – že Úřad vlády, který o záboru Signal Festivalu na Smetanově nábřeží věděl, naplánuje rozloučení s Gottem hned kousek vedle. Celá věc je o to kurióznější, že se jedná o laserovou show v doprovodu elektronické hudby, tedy něco, co mnozí Gottovi fanoušci, zvlášť při tak smutné chvíli, nedocení. Signal Festival se tedy s městem dohodl, že po dobu piety hudbu ztiší.

7. Pátek v Praze „oslaví“ i angličtí rowdies

A jako by to všechno nestačilo: už tak zjitřenou atmosféru páteční Prahy ještě dokreslí, a že to umějí, angličtí fotbaloví fanoušci, kteří dorazí na kvalifikační zápas s českým národním týmem v Edenu. Klání začíná na vršovickém stadionu ve 20:45 a pro anglické fandy je tu vyblokováno přesně 3731 míst. Očekává se však, že jich v Praze bude zhruba dvakrát tolik. Jak bude jejich předzápasová příprava vypadat, je tak nějak každému jasné, protože Praha je svým levným pivem k hospodským radovánkám přímo vybízí. I proto se britská policie snažila termín utkání změnit, protože kombinace rowdies, Praha, alkohol a pátek už jí přišla příliš riziková.

info policie, Srbové, Srb, fotbal, fanoušek, Můstek, zásah, Praha, 20.08.09, Image: 213461278, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia., Model Release: no, Credit line: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia

Britové zkrátka nechtěli, aby vše dopadlo jako loni v Amsterodamu, kde bylo kvůli výtržnostem zadrženo přes 100 anglických fandů. Hrálo se tehdy také v pátek a fandové se porvali, i když se jednalo o přátelské přípravné utkání, kde o nic nešlo. Pražská policie už mobilizuje, do terénu nasadí obvyklé těžkooděnce, jízdní policii, dopravní policisty a veškeré manévry budou z výšky monitorovat vrtulníky. Aby byla komunikace s fandy snazší, vybralo pražské policejní ředitelství do prvních řad 200 policistů, kteří umějí dobře anglicky.

Podpoří je ještě 11 britských policistů, kteří se na podobná riziková utkání specializují. Policisté se snaží už několik dní Angličany od násilností a rvaček odradit a vyhlašují jim i skrze britská média nulovou toleranci. „Angličtí fanoušci jsou u nás víc než vítáni, ale pokud se situace vyhrotí, jsme připraveni jednat. Doporučuji postupovat podle pokynů policie, abychom se vyhnuli zbytečným potížím, jakými jsou pokuty nebo zatčení,“ uvedl pro list The Guardian Jakub Schoř, jenž má na policejním prezidiu divácké násilí na stadionech na starosti.