Přiznejte si to. Občas vás napadne, že dáte výpověď v práci, vyberete úspory, vše hodíte za hlavu a odstěhujete se do ráje s modrým mořem a bílými plážemi nebo do historického farmářského statku ve Francii. Tento sen se může stát realitou.
Agentura International Living vydala svůj každoroční Annual Global Retirement Index, což není nic jiného než seznam států, kde je vzhledem k nákladům na život v dané zemi nejlepší strávit důchod. A tento seznam není jen pro dříve narozené. Je pro všechny, kteří chtějí žít v jiné zemi s co nejnižšími náklady.
International Living žebříček sestavuje nejen dle nákladů, hodnotí i dalších 12 kritérií, mezi nimiž jsou například dlouhodobé klima či úroveň zdravotní péče. A loni se rozrostla o jednu zcela novou kategorii: příležitosti. Ta zahrnuje například dostupnost internetového připojení nebo míru podpory malého podnikání od místních samospráv.
Tady je tedy desítka zemí, kam se vám vyplatí přestěhovat. A neovlivní to vaše připojení na Netflix.
1. Portugalsko
Portugalsko je známé svým klidným a pomalým životem, milými a přívětivými obyvateli a zdravotní péčí na dobré úrovni. Navíc na poměry evropského kontinentu má asi nejlepší celoroční počasí.
International Living doporučuje pobývat v městečku Mafra asi 20 kilometrů severozápadně od Lisabonu nedaleko světoznámé surfařské oblasti Ericeira. Mafra je kromě mnoha kaváren a barů známá rozsáhlým komplexem paláce a kláštera s kostelem. Krásně se ale bude žít všude, v hlavním městě, blízko pláže nebo v odlehlých horských oblastech. Navíc je Portugalsko druhou nejlevnější zemí pro život v Evropě, hned za Bulharskem.
2. Panama
International Living Panamu do svého žebříčku zařadila nejen díky přívětivému klimatu, který neohrožují hurikány, jež často trápí Severní i Střední Ameriku. Panama má levnou zdravotní péči v dobré kvalitě, domluvíte se zde bez problému anglicky a předností je dobré internetové připojení a také napojení na mnoho mezinárodních leteckých linek. Panamská vláda je navíc stabilní a podporuje podnikání. Cizinci zde nadto nemusejí danit příjmy pocházející ze zahraničí.
Náklady na život jsou tu nízké. Kadeřník vás vyjde v přepočtu na stovku, stejně tolik dáte za menu s dezertem a pitím v místních restauracích. Ceny za bydlení se přibližují těm v Česku, pokud byste si zde chtěli koupit nemovitost, čtyřpokojový rodinný domek vás vyjde na necelé čtyři miliony korun. Ovšem vláda dává daňové úlevy na nákup nemovitosti až na 20 let.
3. Kostarika
Třetí příčka patří zemi, která je pro všechny, kdo žijí život hlavně venku. Typickými aktivitami jsou zde rybaření, golf, jízda na kole, surfování, potápění, horolezectví nebo cvičení jógy. Teplé a slunné počasí zásobuje tržnice čerstvým lokálním ovocem a zeleninou.
To přináší i jeden benefit. Lidé, kteří zde začali žít, si pochvalují samovolné hubnutí jen díky změně životního stylu. Dlouhotrvající a stabilní demokracie v této zemi láká expaty ze všech koutů světa od nepaměti. Pokud jde o náklady, ty jsou obecně zhruba o pětinu nižší než v Panamě.
4. Mexiko
Lidé mají Mexiko často spojené jen s dovolenou na pláži, což je charakteristické zejména pro Američany, kteří mají tuto zemi, co by kamenem dohodil. Nabízí ale i bohaté kulturní vyžití s dlouholetou tradicí, jež na vás dýchne v pestrobarevných uličkách, které jsou plné divadel, galerií či pouličních umělců.
Itnernational Living doporučuje zejména oblast kolem riviéry Maya, což je pás pobřeží s běloskvoucím pískem jižně od Cancúnu. Zejména Playa del Carmen v poslední době láká digitální nomády, kteří se zdrží na sezonu dvě a pak jdou zase jinam.
5. Kolumbie
V Jižní Americe ještě chvíli zůstaneme. Kolumbie se v novém tisíciletí stala doslova rájem pro expaty ze všech zemí. Čím to? Je zde cenově dostupná, přitom kvalitní zdravotní péče, vřelí a přívětiví obyvatelé a v neposlední řadě i levné žití.
K nejoblíbenějším oblastem patří město Medellín, které je sice druhou největší aglomerací hned po Bogotě s rozvinutým průmyslem, ale na druhou stranu je plné divadel a restaurací, a okolí města navíc nabízí nádhernou přírodu.
Další oblastí je tzv. kávový trojúhelník mezi městy Pereira, Armenia a Manizales, jež obklopují hory a náklady na živobytí jsou zde nižší než ve velkých aglomeracích. Čechy jistě potěší, že tamní pivo Club Colombia se prodává za v přepočtu méně než osm korun za půllitr.
6. Ekvádor
Čistota, přátelští obyvatelé, služby na skvělé úrovni a moderní města jako Quito nebo Cuenca. To vše vyneslo tuto jihoamerickou zemi na šestou příčku letošního žebříčku. Navíc Ekvádor nabídne útočiště jak pro milovníky moře a pláží rozpálených od horkého slunce, tak chladného horského vzduchu.
7. Malajsie
Malajsie je plná překvapení, na což v posledních letech přichází čím dál více Čechů. Jde o bývalou britskou kolonii, proto je zde oficiálním jazykem angličtina. Náklady na živobytí jsou zde daleko nižší než u nás, zdravotní péče na skvělé úrovni. Navíc jde o perfektní výchozí bod pro objevování zbytku Asie, jako je Thajsko, Bali, Kambodža nebo Vietnam.
International Living doporučuje zejména oblast Penang, kde to hýří kulturou, uměním, historií, ale také džunglí a naproti tomu plážemi.
8. Španělsko
Pro Čechy nejbližší destinace z žebříčku, kam se dnes letecky dostanete za stovky, maximálně nižší tisíce korun. Španělsko patří k nejoblíbenějším evropským zemím nejen v době letních dovolených. Je to samozřejmě díky příznivému teplému počasí, rozvinutým službám a nižším nákladům.
Na tom se podílí i velká potravinová soběstačnost, která stlačuje ceny dolů. Navíc podle Světové zdravotnické organizace má Španělsko jeden z nejlepších zdravotních systémů na světě. Znáte například městečko Jerez na jihu země? Podle International Living vás chytne za srdce.
9. Francie
La vie Française. Představte si léto na Riviéře, podzim na vinicích, zimu na sjezdovkách a jaro v Paříži. K tomu čerstvé croissanty, výborný sýr a sklenka vychlazeného Chablis. Francie má prostě všechno: krásnou zemi, dobré jídlo a pulzující kulturu.
Navíc je finančně přístupnější, než si myslíte. Život v páru ve Francii průměrně vyjde na dva tisíce dolarů, což se rovná zhruba 45 tisícům měsíčně, v částce je ale zahrnutá i zdravotní péče. Navíc ještě před stěhováním stojí za to nastudovat, jestli vám město či stát na život něco nepřidá. Například fáma o strádajícím umělci v Paříži neplatí. Město jim vyplácí měsíční gáži. Takže přibalte kytaru.
10. Vietnam
Velká moderní a progresivní města, historické památky, pláže bez živáčka a nádherné hory a příroda. Také jedna z nejstabilnějších a nejsilnějších ekonomik v Asii, díky které je na skvělé úrovni zdravotní péče nebo například doprava.
Pokud jde o měsíční budget, ve velkých městech ve dvou měsíčně vystačíte s 1500 dolary (tedy zhruba 33 tisíci korunami), v menších městech nebo na venkově se náklady sníží minimálně o třetinu.