Když se řekne Rakousko, ropa je nejspíš to poslední, co vás napadne. Přitom právě na rakouském území, kousek od Vídně, bylo v polovině minulého století objeveno největší ropné naleziště v Evropě.
Takže když před dvěma desítkami let dorazili těžaři i do rakouského městečka Laa an der Thaya doslova na hranicích s Českem, kde už v té době o pár desítek kilometrů dál ropu úspěšně těžil i dnes třetí nejbohatší Čech Karel Komárek, mnuli si místní spokojeně ruce.
Jenže těžaři v Laa na žádnou ropu nenarazili. Pod zemí byla jen zdánlivě bezcenná věc – horká voda. „Tak si řekli, že tady místo ropných věží postaví termální lázně. Nebyl to špatný nápad, ne?“ rozhlédne se s úsměvem kolem sebe Esteban Leonhard, marketingový manažer Therme Laa.
Stojíme uprostřed rozlehlých termálních lázní na okraji Laa an der Thaya, které se za 17 let svého provozu staly jedněmi z nejpopulárnějších v Rakousku. A díky své poloze pár set metrů od hranic s Českem se těší velké oblibě i u Čechů, takže tady zažijete něco v zahraničí hodně neobvyklého.
Z 240 zaměstnanců Therme Laa je víc než třetina Čechů, na češtinu tady narazíte skoro častěji než na němčinu a s krajany se s jistotou potkáte, i když se ponoříte do horké vody některého z místních termálních bazénů. „A počet hostů z Česka nám neustále roste,“ kýve hlavou Leonhard.
Příběh lázní má ještě jednu zajímavou pointu – díky nim (a díky Čechům, kteří do nich jezdí) se povedlo zvrátit nejistý osud městečka Laa, které bývalo tím posledním místem v Rakousku, kde byste chtěli žít. Úbytek obyvatel se ale po otevření lázní zastavil, dnes jejich počet naopak roste a někdejší chudý kout Rakouska zase viditelně ožil.
Vlastně není divu. Zdejší vodní a saunový svět se čtyřhvězdičkovým hotelem, jenž patří do sítě rakouského kolosu Vamed, který staví a provozuje zdravotnická zařízení po celém světě a po Rakousku má celkem 10 wellness center, navštíví ročně kolem 300 tisíc lidí a díky rozlehlé venkovní části se tady v létě vystřídají za jeden den až dva tisíce lidí. Jen pro srovnání, to je zhruba třetina všech obyvatel Laa an der Thaya.
Kvůli tomu tady ale nejsme. To zajímavější nese název Silent Spa a jde o unikátní wellness, jaký v Česku nenajdete. Otevřeno bylo před třemi lety, od zbylé části termálních lázní je úplně oddělené a jeho zajímavý koncept rozhodně stojí za návštěvu, pokud rádi objevujete něco nového. Berte to jako tip na zajímavý výlet – z Prahy sem dojedete za necelé tři hodinky, z Brna to zvládnete dokonce za 55 minut.
„Zjistili jsme, že roste poptávka po wellness, kde bude na rozdíl od Therme Laa omezená kapacita a bude to hodně zaměřené na luxus. Tak vzniklo Silent Spa,“ popisuje základní myšlenku Leonhard.
Privátní wellness, kde si na hodinu pronajmete whirlpool nebo saunu jen pro sebe, určitě znáte. Tady si budete připadat podobně, ale koncept Silent Spa je trochu jiný. Celkem se sem vejde maximálně 140 lidí, kteří se neobměňují, a zároveň sem nesmí děti.
Všechno začíná doma u počítače, kde si zarezervujete konkrétní lehátko, v tomto případě spíš velkou koženou manželskou postel, která na vás bude čekat od rána do večera. Na recepci po příchodu dostanete kompletní výbavu do wellness včetně zapůjčeného tabletu, na kterém můžete sledovat filmy nebo hrát hry, a celý zážitek následně odstartujete bohatou snídaní.
Po celou dobu pobytu máte v ceně základní občerstvení, stejně jako snídani a odpolední sladkou svačinu. V malé restauraci, která je součástí spa, si pak můžete dát i oběd nebo večeři, takže ze županu a plavek nemusíte vylézt celý den. A pokud potřebujete úplně vypnout a s nikým nemluvit, ani to není problém – všechny služby a jídlo si můžete objednávat přes tablet ze svého lehátka.
Silent Spa má čtyři oddělené části elipsovitého tvaru, ve kterých jsou odpočívací prostory s lehátky, tři sauny (dvě suché a jedna parní), venkovní bazén se slanou vodou a vše propojuje vnitřní bazén s teplotou 34,5 stupně s kaskádovitou fontánou uprostřed, ze které prší termální voda. Ta obsahuje hodně sodíku, jódu a minerálů, takže by měla pomáhat při nemocech kardiovaskulárního systému, pohybového aparátu a neurologických onemocněních.
Právě omezený výběr wellnessových procedur je asi největší slabinou Silent Spa, uvnitř chybí jacuzzi nebo některé typy saun, na které jste možná zvyklí, což vám při ceně vstupného 91 eur za osobu (o víkendech 97 eur) může vadit. Na druhou stranu můžete v ceně kdykoli využít o pár metrů dál saunový svět ve vedlejším (a citelně rušnějším) Therme Laa, kde je nabídka saun podstatně širší.
Smyslem Silent Spa je především odpočinek – vládne tady naprostý klid, nikdo a nic vás neruší, nikam se nespěchá. K uvolnění pomáhají i tlumené barvy interiéru, který působí luxusním dojmem, a sakrální prvky, díky nimž si budete chvílemi připadat, jako byste odpočívali v zapomenutém klášteře kdesi v horách. Přestože je sobota a spa je vyprodané do posledního místa, rozhodně nemám pocit, že by tady bylo rušno.
Mimochodem, i tady vládne čeština. Dokonce ještě víc než v sousedním Therme Laa. Zatímco tam jsou hosté z Česka v menšině, v Silent Spa tvoří polovinu všech hostů. „Potvrdilo se nám, že myšlenka Silent Spa funguje, po třech letech provozu máme čtyři až pět dní v týdnu úplně plno a v některé dny jsme vyprodaní na dva týdny dopředu,“ pochvaluje si Leonhard.