„O tom ospalém městě u česko-německých hranic jste patrně nikdy neslyšeli, navzdory tomu, že v něm vznikla měna, která teď ovládá svět. To město se stále ještě sbírá z éry komunismu a kolem něj je v současnosti víc nevěstinců než bank“. Takhle představuje západočeský Jáchymov americký reportér Eliot Stein pro stanici BBC v poměrně obsáhlém textu o vynálezu dolaru. Došlo k němu právě v Jáchymově 9. ledna 1520 čili přesně před 500 lety.
Devátého ledna 1520 povolil český sněm razit stříbrné
mince hraběti Schlickovi, který v Jáchymově kontroloval těžbu
stříbra. Na přední straně mincí byl vyobrazen svatý Joachim
(neboť místo se tehdy jmenovalo Joachimstahl, Joachimovo údolí,
podle Ježíšova děda) a na zadní straně český lev. Platidlo
bylo označeno Joachimsthalers, zkráceně thalers, počeštěně
tolar. Odtud vede přímá cesta k názvu dolar.
Kromě dějinného kontextu si reportér BBC všímá i paradoxních konsekvencí. Odkazuje na statistiku Mezinárodního měnového fondu, podle které je přes 60 procent globálních finančních rezerv drženo v amerických dolarech, 31 národů přijalo dolar za oficiální měnu, 66 zemí váže na dolar hodnotu vlastních měn a dolar je coby platidlo akceptován i v Severní Koreji nebo na Sibiři.
Není však akceptován ve městě, kde se zrodil: v jáchymovském Muzeu Královské mincovny bylo Steinovi sděleno, že kromě korun může platit eury, případně rubly, a že je prvním Američanem, který se tam po třech letech objevil. „Jáchymov je město dolaru i město bez dolaru,“ napsal Stein výstižně.
Dojem, který Jáchymov na zahraničního zpravodaje udělal, není překvapivý a jeho pravdivost si lze ověřit osobní návštěvou: od shluku lázeňských domů se městečko line nahoru po úpatí Krušných hor a člověk může donekonečna chodit okolo opuštěných gotických a renesančních budov, aniž by ho trklo, že se nachází v „domově dolaru“.
„Jak by mohlo, když tu v téhle souvislosti nejsou žádné reklamy,“ potvrdil žurnalistovi Martin Urban, ředitel společnosti Montanregion Krušné hory. „Žádné jiné hornické město na světě nemělo takový vliv jako Jáchymov, ale zapomněli jsme na vlastní minulost.“
Pro Forbes teď Martin Urban na americkou návštěvu z loňského léta zavzpomínal: „Eliot Stein se skutečně dost divil, že prakticky neexistuje propagace. Říkal, že kdyby Američané věděli, že právě v Jáchymově vznikl dolar, máme jich tu spoustu. Nezbývá než souhlasit – je to velká škoda, ale snad se blýská na lepší časy. Měna, která 300 let výrazně ovlivňovala evropské měnové systémy a má nepřímý podíl na vzniku amerického dolaru, si určitě zaslouží znatelnou pozornost. Tím spíš teď, když má tak obrovské výročí.“
Rovných 500 let od vzniku platidla bude od pátku do neděle v
Jáchymově připomenuto konferencí na toto téma. Tedy na téma
velkolepé historie s podstatným háčkem: téměř nikdo ji nezná.