Koronavirus, kam se podíváš. Rozhodně nechceme zlehčovat situaci, ale během neustálých zpráv o dalších nakažených a vyprodaných regálech přinášíme i pár pozitivních novinek, které jste možná přes tu všudypřítomnou paniku minuli.
Tohle jsou dobré zprávy z Česka i ze světa, které byste měli znát:
Více rysů ostrovidů! Na jižní hranici České republiky se zvětšuje populace chráněných rysů ostrovidů. Rys ostrovid je naše největší volně žijící šelma a patří k přísně chráněným ohroženým druhům. Podle informací mezinárodní studie Interreg Central Europe 3Lynx jich na území česko-rakousko-německého pomezí na rozloze asi 13 tisíc kilometrů čtverečních žije momentálně 107. Asi třetinu přitom tvoří čerstvé matky doprovázené mláďaty.
Filantropie v Česku vzkvétá. Podle dat Fóra dárců rozdělili v roce 2018 firmy, nadace i individuální dárci na veřejně prospěšné účely celkem 8,45 miliardy korun (data za rok 2019 budou k dispozici až na podzim). Pozitivní je, že částka každoročně roste. Nejvíc peněz směřuje dle Mapy dárcovství do podpory vzdělávání a výzkumu. V lednu třeba uchvátilo Česko filantropické gesto manželů Dvořákových, kteří věnovali 200 milionů korun na podporu mladých vědců. Tedy úhrnem více, než kolik do filantropie ročně vkládají dva nejbohatší Češi.
Chemička Hana Dvořáková patřila k nejbližším spolupracovníkům profesora Holého a miliony si vydělala díky licenčním poplatkům z patentů za antivirotika, které Holého tým objevil. Rekordní suma, již manželé vložili do své Nadace Experientia, by měla v příštích 20 letech umožnit 40 chemikům vycestovat na roční stáže na prestižní univerzity a také založit až 20 nezávislých výzkumných skupin na tuzemských pracovištích.
Počet uzdravených roste. Jednu zprávu o koronaviru jsme vynechat nemohli. Z téměř 84 tisíc potvrzených případů pacientů nakažených virem 2019-NCoV napříč 54 zasaženými státy se už víc než 36 tisíc nemocných kompletně uzdravilo. A vyléčených přibývá.
Lepší život pro psy. Hlavní město Korejské republiky Soul k novému roku uzavřelo veškerá zbývající psí řeznictví. Oficiálně si tedy na nejlepším příteli člověka už nikdo nesmlsne. Celý svět by si ale měl vzít příklad z Nizozemska. To se stalo první zemí na světě, která nemá ani jednoho toulavého psa – nezbavila se jich však eutanazií, ale prostřednictvím vzdělávání, bezplatné veterinární péče a adopcí.
Víc než 100 tisíc. Takový počet návštěvníků (celkem 95 375 osob starších šesti let a bezpočet dětí v doprovodu) navštívilo výstavu Petra Síse O létání a jiných snech v pražském kulturním centru DOX. Potvrzuje se tak, že zájem o kulturní akce rozhodně nemizí. Právě naopak.
Malárie who? Alžírsko a Argentina se minulý rok oficiálně zbavily malárie, a Světová zdravotnická organizace WHO navíc uvádí, že za posledních osm let infekce malárií v Kambodži, Číně, Laosu, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu poklesly o 76 procent a počet úmrtí klesl o 95 procent. Indie také zaznamenala obrovské snížení malárie, o 2,6 milionu méně případů v roce 2018 než v roce 2017.
Pěšky s benefitem. Vídeň začíná odměňovat lidi, kteří místo ježdění autem k pohybu po městě využívají městskou hromadnou dopravu, kolo, nebo dokonce vlastní nohy. Za sportovní výkon se jim hlavní město Rakouska odmění kulturou, dostanou zdarma lístky na koncerty nebo do divadla.
Ráj pro pandy. Čínské úřady v minulém roce zahájily přípravy na vytvoření největšího národního parku v historii země, který se rozkládá na ploše 27,134 kilometru čtverečního (jen pro představu, třikrát větší než známý chráněný přírodní park Yellowstone v USA). Právě tam bude sídlit více než 1200 divokých pand. Mimochodem, těmhle černobílým medvídkům se v Číně vede líp a líp, od roku 1980 jejich počet stoupl z 1200 na téměř 1900.
Česká móda v New Yorku. Instagram mladé české návrhářky Mirky Talavaškové, která si říká Talabaya, zaplnily fotky skvostných šatů na pozadí ikonických žlutých taxíků v New Yorku. Jednoduše upozorňují na úspěch téhle české značky venku. O zahalenou módu inspirovanou arabským světem, která přitom umí sexy obemknout siluetu, je zájem na západ i na východ od nás.
Talabaya se nedávno v New Yorku dostala do luxusního concept storu v Soho Dreems. Jako doma je už v Dubaji a v Rijádu, kde jsou její oděvy k dostání v shopping mallu i luxusním concept obchodě. Pro její kousky ale nemusíte letět na konec světa, najdete je třeba v showroomu česko-slovenských návrhářů Vidda v centru Prahy.
Pamatujete si ptačí chřipku? Nemoc, která podobně jako koronavirus trápila svět v roce 2009? Od února 2017 nebyl H5N1 infikován jediný člověk.
Trendy je nepít. Podle výzkumu společnosti BMC Public Health se v Anglii počet mladých lidí ve věku do 24 let, kteří nepijí alkohol, zvýšil mezi roky 2005 a 2015 o desítky procent. Ve Velké Británii pravidelně nepije alkohol už skoro třetina mladých lidí a dobrovolná abstinence se mezi mladými lidmi stává trendem i jinde ve světě.
Zelená Afrika. V červenci minulého roku se Etiopie mohla pyšnit pro mnohé překvapivým prvenstvím – odnesla si světový rekord ve výsadbě stromů. V čele s premiérem Abijem Ahmedem vysadily miliony Etiopanů během 12 hodin 353 milionů stromů. A u těch nekončí. Plán je celkem vysadit celé čtyři miliardy.
Zázračný lék na ebolu. Nová vakcína proti ebole, která způsobila epidemii v západní Africe a od prosince 2013 z oficiálního počtu 28 tisíc nakažených zabila 11 tisíc lidí, byla schválena k distribuci v roce 2019 a dělá zázraky – od zavedení snížila úmrtnost ze 70 procent na pouhých šest.
Móda ve jménu dobra. Luxusní značka Salvatore Ferragamo oznámila, že věnuje částku ve výši 1 093 750 eur na restaurátorské projekty obnovy několika významných památek ve Florencii. Ferragamo poukáže štědrou částku například na opravy soch v Piazzale Michelangelo, Palazzo Vecchio a Piazza della Signoria.
Borec na konec. Želví samec Diego se spářil tolikrát, že zachránil celou svoji populaci od vyhynutí. V roce 1970 začali vědci zachraňovat želvy na ostrově Española na Galapágách. V té době na něm zbývalo celkem 14 želv: 12 samic a dva samci. Nešlo to závratně, než do chovného programu vstoupil v roce 1976 Diego, který předtím žil v zoo. Nevybouřený samec tak z velké části zajistil, že k dnešnímu dni, tedy o půl století později, se na ostrově zvedla populace želv z 15 na dva tisíce. Diego teď ve 100 letech s víc než tisícovkou vnoučat míří zaslouženě do důchodu.