Nikdo se nekouká, všem chybí Samantha, není to „ono“, na Sex ve městě to nemá… a nakonec je z nové řady seriálu A jak to bylo dál… vůbec nejsledovanější pořad sezony. Není divu, že HBO Max ještě před čtvrtečním finále aktuální série oznámilo, že už chystá třetí řadu.

Takže je to jako vždycky. „Bez Samanthy už to nemá cenu!“, „Nová řada mě vůbec nebaví!“, „Už to není ono!“, „Nekoukám na to, je to nastavovaná kaše!“, „Vůbec mě to nezajímá.“

To je jen výběr komentářů ze sociálních sítí, který vystihuje přijetí první a následně i druhé série pokračování And Just Like That… (A jak to bylo dál…), který uvádí platforma HBO Max v návaznosti na kultovní Sex ve městě z přelomu milénia.

A zatímco kritici na sociálních sítích se předháněli v ostrém odsudku a prohlášeních, jak se na seriál samozřejmě vůbec nekoukají, i z druhé řady A jak to bylo dál… se stal v daném žánru jednoznačně nejsledovanější nový projekt na HBO Max.

A nejúspěšnější je i v kategorii nejsledovanější vracející se seriál, která monitoruje výsledky navazujících řad původních originálních sérií (u řady nových seriálů má totiž druhá a další řada tradičně spíš slabší divácké přijetí. U Carrie Bradshaw ale ani tohle neplatí).

Je to zkrátka, jak to bývá – na sítích nejkritizovanější projekty jsou zároveň ty vůbec nejvýnosnější. A o to v případě všech streamovacích platforem jde až v první řadě, jak se říká. Dobrý byznys především.

Ve čtvrtečním finále druhé řady se na pár sekund v jediné scéně odsunuté do Londýna nakonec skutečně vrátila i herečka Kim Cattrall v roli živelné Samanthy –⁠ scénu, pojatou jako telefonát z auta, herečka natočila v březnu bez přítomnosti ostatních hereček a údajně za pohádkový honorář.

Ještě před jeho odvysíláním produkce oznámila informaci, která skalní fanoušky nepochybně potěšila. A jak to bude dál… už připravuje i třetí řadu, která dějově naváže na lehce otevřený konec aktuální série.

V produkci Michaela Patricka Kinga a Sarah Jessiky Parker, která se na novince také produkčně podílí – představitelka Mirandy Cynthia Nixon několik epizod zase režírovala –, se další desetidílná řada očekává pravděpodobně napřesrok.

Zatímco kritici na sítích kysele brblají, představenstvo firmy je s výsledky nové řady seriálu mimořádně spokojeno.

Sarah Aubrey, viceprezidentka společnosti Max pro původní obsah k tomu v tomto týdnu uvedla: „Je nám potěšením sdělit, že od uvedení 2. řady se seriál A jak to bylo dál… řadí na první místo v žebříčku Max Original a je dosud nejsledovanějším vracejícím se seriálem Max Original.“

Není třeba za tím hledat nic hlubokého. Ve skutečnosti je seriál A jak to bylo dál… prostě přesně tím, čím má kostýmní komediální seriál na streamovací platformě typu HBO Max být. Je to odpočinková zábava pro ženy, které mají rády módu a hezké věci.

A které se rády vracejí k oblíbeným hrdinkám. Skalním fanynkám Sexu ve městě je i v novém prostředí zjevně dobře.

Třeba proto, že snadno identifikují desítky odkazů na ikonické scény původního seriálu. Všimnou si, že má Carrie k novému outfitu dvacet let staré lodičky z třetí epizody původní čtvrté série. Nepřehlédnou v knihovně jejího staronového bytu položenou její oblíbenou vintage kabelku, ano, tu, která má roztrženou hedvábnou podšívku.

Nediví se, že má Carrie, naše módní, svobodomyslná Carrie, najednou kočku, ke které se chová jako k dítěti, což se k původní postavě přece vůbec nehodí. Ano, „naší“ Carrie bude za pár roků šedesát – klidně se z ní tedy může stát i trochu bláznivá kočičí dáma se spoustou bižuterie na kabátu.

Vzpomínáte na starou ženu v šik baretu, s vlnitými dlouhými šedinami a rudou rtěnkou, která si v kavárně vedle Carrie kdysi s požitkem nasypala na zmrzlinu lithium? Pátá řada, září 2002. Ano, přátelé. I tak to bylo dál.

A jak to bylo dál… už samozřejmě není generační výpovědí ani seriálem s kultovním statutem, jaký měl kdysi Sex ve městě. Publikum už během těch pětadvaceti let, které uplynuly od premiéry prvního dílu Sexu ve městě, v televizi, na kabelu a pak na streamu a na sítích vidělo úplně všechno. Hovory o análním sexu už na obrazovce nikoho nezaskočí.

Každá žena nahlas mluví o tom, že chce vedle rodiny taky kariéru. Nebo třeba jenom kariéru, když na to přijde. Nikoho už nešokují botičky v ceně měsíčního platu (či kabelka v ceně malého auta). Všechno přelomové už to tu bylo.

A jak to bylo dál… také tolik necílí na mladé publikum. Dvacetileté redaktorky módních časopisů nechť si píší odsudky o tom, nakolik je Carrie nedůvěryhodná postava, nakolik je Che jako nebinární postava pojata stereotypně, kdo se chová v ději jak neekologicky a kolik nebělošských postav dostalo jakého prostoru oproti třem bělošským hrdinkám a je-li to spravedlivé (ano, i takové rozbory nového seriálu dnes na webu najdete).

Tito lidé totiž pravděpodobně původní koncept seriálu vůbec nemají šanci pochopit. Zejména proto, že přiznávají, že se na původní Sex ve městě také poprvé podívali až letos. A také jeho někdejší popularitu nechápou.

My ostatní si pustíme i příští sérii, až si budeme chtít odpočinout – a budeme se nejspíš zase dobře bavit.