Začíná nejlepší doba pro výlety. Obzvlášť rodiče malých dětí ocení příjemné teploty a fakt, že se z každého výletu nevrátí s nachlazenými potomky. Jenže kde brát pořád inspiraci na výlety a jak spojit cestování i s něčím navíc?

Přinášíme tipy na krásné knížky, které se točí kolem výletů a cest a které nadchnou nejen děti, ale i dospělé. A bonus? V nejhorším se s nimi skvěle cestuje i jen s prstem po mapě.

Meandry Prahy

Kolektiv autorů, Meander

Už zase do Prahy? Klid, tohle je jiný průvodce, který čtenáře vezme na neokoukaná místa a hlavně, ukazuje je očima skutečných Pražáků, kteří se klasickým turistickým chytákům vyhýbají velkým obloukem.

Přední čeští spisovatelé, výtvarníci, ale i designéři a další ukazují své oblíbené kouty v hlavním městě. Součástí jsou i ryze praktické tipy, kam zajít na kafe, na hřiště, kde se občerstvit nebo zajít na výstavu či okouknout novinky ze světa designu. Je to navíc i dobrý tip pro cizince, publikace je totiž česko-anglická. 

Prahou. Výletník & výtvorník

Karolína Čaplová, Verzone

Ještě jednou Praha. Kdo miluje úkoly a tvoření, pro toho je jako dělaná tahle publikace, která původně vznikla jako bakalářská práce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Je to tvořivý průvodce, který ukáže dětem pražské čtvrti a donutí je všímat si věcí, které jinak i velcí míjejí většinou bez všimnutí. 

Aha! Takhle voní Praha

Aneta Františka Holasová, Miroslav Klíma, Běžíliška

Sice to není klasický průvodce, ale na výletě (nejen) po Praze se určitě užije. Jak vidí děti hlavní město? A co cítí? To ukazují desítky básniček, ve kterých nejde ani tak o klasické pražské památky, jako spíš o místa a věci z denního života.  

Hravý průvodce

Eva Petřinová, Eva Obůrková, Fragment

Začalo to Hravým průvodcem Prahou, ze kterého se stal bestseller. A postupně následovaly další průvodce, které mají společné krásné ilustrace a tipy na výlety teď už nejen v hlavním městě, ale i po celém Česku, hradech a zámcích a nově je k dostání i samostatný průvodce Brnem.

Děti i dospělí s touhle sérií můžou objevovat nejen konkrétní místa, ale i jejich historii, pověsti, zajímavosti a s rodiči se můžou utkat při plnění úkolů a kvízů. 

To je Tábor

Tereza Horváthová, Joëlle Jolivet, Baobab

Foto Baobab

Proč jezdit do Prahy nebo Brna, když je tady Tábor! A navíc s touhle knížkou plnou krásných kreseb od francouzské ilustrátorky a grafičky Joëlle Jolivet, která v Táboře strávila kus jednoho léta a od té doby se tam ráda vrací. Právě pro rodiny s dětmi je Tábor skvělé místo na výlet, jak v téhle knížce, která představuje i bohatou historii města, ukazuje Tereza Horváthová. 

To je…

Miroslav Šašek (a další autoři), Baobab

Když už jsme u toho, klasická série obrazových průvodců pro cesty do vzdálenějších míst, je od Miroslava Šaška, který čtenáře a cestovatele bere na cesty do evropských měst, jako je Řím, Paříž, Mnichov, ale i Edinburgh, Londýn, Benátky nebo třeba zámořské San Francisco, New York nebo klidně i Hongkong.

Kromě Šaškových už klasických průvodců vznikly v sérii To je i daší publikace, jako třeba průvodce Istanbulem od Terezy Říčanové. 

Katalánsko

Tereza Janáková, Labyrint

Jestli se chystáte třeba do Barcelony s dětmi, musíte přibalit do batohu tuhle knížku. Původně ji Tereza Janáková připravila jako studentskou práci a loni ji vydal Labyrint.

Je rozdělená netradičně podle čtyř ročních období, v každém z nich ukazuje zajímavá místa nebo události, které stojí za pozornost. Od dějin, kultury přes přírodu až po gastronomii představuje v krátkých a čtivých textech tuhle část Španělska. 

Kniha na výlety

Joachim Dvořák, Labyrint

Původně tyhle tipy na výlety po městech celé Evropy (plus New York) vznikly jako reportáže z cest Joachima Dvořáka s jeho dcerou Miou pro časopis Raketa. V knížce je hezky pohromadě dvaadvacet výletů nejen s praktickými radami na cestu, ale i se zajímavostmi ze zeměpisu, historie, architektury nebo gastronomie.

Mimochodem tahle knížka se hodí nejen jako tip na výlety, ale je tak hezká, že si v ní můžete s dětmi i jen tak číst. 

Atlas světa – Evropa

Nikola Logosová, Lux

Tohle je jedna z těch knížek, o které se dospělí budou přetahovat s dětmi. Krásná grafika, výrazné ilustrace i vtipné texty se základními informacemi o evropských zemích (včetně třeba místních plemen psů) zaujmou všechny věkové kategorie a skvěle se hodí třeba při přípravě cest po starém kontinentu.

Malovaná města

Magdalena Konečná, Jana Sedláčková, Albatros

Foto Albatros

Z podobného ranku jako předchozí titul je i tahle cesta kolem světa, která je plná pestrých ilustrací. Malé i větší čtenáře vtáhnou do dění od Kjóta po Londýn a kromě klasických informací nechybějí ani zajímavosti, které se samozřejmě nejlíp pamatují. Tak třeba, kde vznikla první žvýkačka? 

Mapy: Atlas světa, jaký svět ještě neviděl

Alexandra a Daniel Mizielińští, Host

Foto Host

Starší publikace z našeho výběru, ale zatím stále nepřekonaná. Informacemi nadupadný atlas, který názorně ukazuje, jak pestrý a zajímavý je svět. Na cesty si ho člověk nejspíš nevezme, ale pro chvíle, kdy chce cestovat prstem po mapě, je skvělý. Pro tvořivé duše je k němu i Mapovník, blok úkolů pro malé objevitele.

Kdo by neměl dost, od stejných autorů vyšla v češtině nedávno další cestopisná publikace, ve které se zeměpis spojuje s jídlem, kuchařkou a průvodcem, Můžu ochutnat? 

S přispěním Veroniky Benešové Hudečkové, Julie Dominiky Zemanové, Marcely Zachovalové a Lucie Hášové.