Pořádání zimních olympijských her v roce 1964 – a pak znovu v roce 1976, kdy odstoupil Denver, který měl původně hry hostit – proměnilo Innsbruck v hvězdu zimních sportů.

Stále je to skvělé místo pro lyžování a snowboarding, skialpinismus, pokusy o krasobruslení na místním kluzišti nebo – pokud si troufáte – let z legendárního skokanského můstku Bergisel.

V posledních desetiletích se však toto rakouské město stalo také hlavním městem letní zábavy, jedním z nejlepších míst v Evropě pro pěší turistiku, cyklistiku, horolezectví, říční sporty, a dokonce i pro jízdu v terénu.

Přinášíme několik možností, jak si v létě v Innsbrucku a jeho okolí zvýšit adrenalin.

Ti, kteří se chtějí vydat na pěší túru v okolí Innsbrucku, se musejí vypořádat s velkým problémem. Ne s nadmořskou výškou nebo strmostí některých cest, ale s rozhodnutím, kterou stezkou se vydat. Výběr je ohromující.

Oblíbená turistická aplikace AllTrails mapuje na pětapadesát tras přímo v Innsbrucku a více než čtyři stovky dalších treků v jeho okolí.

Skvělým začátkem je jízda kabinovou lanovkou Nordkette na vrchol hory Hafelekar, odkud se po krátké procházce z horní stanice otevírá panoramatický výhled na údolí řeky Inn a rakouské Alpy, v mlhavé dálce pak na jižní Německo a severní Itálii.

Odtud můžete pokračovat po stezce Goetheweg po hřebeni Nordkette k horské chatě Pfeishütte, což je zhruba 13,5 kilometru.

Goetheweg je jen malou výsečí tří mnohem náročnějších turistických tras, na něž můžete z Innsbrucku vyrazit: nové stezky Karwendel High Trail, vedoucí alpskou divočinou severně od Innsbrucku, nebo epické evropské turistické stezky E4. Ta se táhne více než dvanáct tisíc kilometrů z jižního Španělska přes Alpy a Balkán až do Řecka.

Kultovní je také 120 kilometrů dlouhý trek Stubai Höhenweg, vedoucí na jih od údolí řeky Inn, který přetíná Alpy mezi Innsbruckem a italskou hranicí.

Vytvořte si vlastní Tour de Alps

Výlet na dvou kolech si v Innsbrucku vybere opravdu každý, ať už je to cyklista pohodář, nebo dobrodruh.

Půjčovny běžných kol i elektrokol pro silniční i terénní cyklistiku jsou k dispozici na mnoha místech ve městě i v jeho okolí. Najdete zde trasy od rovinatých, nenáročných cyklostezek po obou stranách řeky Inn v centru města až po maratonskou silniční cyklotrasu Innradweg, která se klikatí 520 kilometrů přes Alpy.

Jakmile roztaje sníh, převezme Bikepark Innsbruck vládu od areálu zimních sportů Muttereralm. Park nabízí sedm lesních a horských tras, pump track a dual slalomovou trať, speciální areál pro děti a začátečníky a přístup na jednadvacet kilometrů dlouhou dálkovou trasu pro horská kola ke třem alpským chatám nabízejícím občerstvení.

Innsbrucká veřejná doprava a lanovky přepravují jízdní kola a mnoho biker friendly hotelů nabízí možnost kolo bezpečně uschovat a umýt. Ve městě se také v červnu koná festival horských kol Crankworx, který láká špičkové jezdce z celého světa.

Alpské vrcholy

Milovníci hor využívají Innsbruck jako výchozí tábor pro zdolávání mnoha alpských vrcholů, které město lemují na severu i na jihu. Mezi devadesáti cestami v regionu je i děsivý a často zasněžený Hohe Munde, obrovský vrchol, který se tyčí ve výšce 2662 metrů nad údolím řeky Inn.

Více než dvě desítky lezeckých oblastí zahrnují skalní stěny vedle řeky Inn a strmé skály u prostřední stanice lanovky Nordkette. Pokročilí i začátečníci mohou zdokonalovat svou techniku ve čtyřech krytých lezeckých centrech, která fungují celoročně.

Kromě toho si v Innsbrucku můžete projít deset ferrat – vysokohorských cest, na nichž jsou připevněné ocelové žebříky a lana, jež lezcům pomáhají.

Après Sweat

Poté, co se vrátíte z túry, cyklovýletu nebo slezete ze skal, můžete doplnit energii v některém ze spousty skvělých místních podniků.

Restaurace horské chaty Umbrüggler Alm, která se nachází půl hodiny chůze lesem od dolní stanice lanovky Nordkette, nabízí panoramatické výhledy na venkovní terase zalité sluncem a můžete si zde vybrat z vydatných rakouských jídel, jako je řízek a polévka s celestýnskými nudlemi.

Ve starém městě si vychutnejte úžasný výhled a řemeslné nápoje v podniku 360° Grad, velkolepé prosklené kavárně na střeše RathausGalerien v ulici Maria-Theresien-Straße.

Pokud chcete poznat trochu historie, zajděte si na večeři do restaurace Weisses Rössl, která vznikla přibližně před šesti sty lety a je jedinou zbývající ze čtyř restaurací, jež kdysi zdobily staroměstský Vier-Viecher-Eck.

Mnohá jídla jsou stará dobrá klasika: Schöps Pfannenbratl (dušené jehněčí), Hauspfandl (vepřové medailonky se špeclemi) a Tiroler Gröstl (pečené brambory se smaženým vejcem a zelným salátem se slaninou).

Pokud se v Innsbrucku zdržíte dvě a více nocí mezi 1. květnem a 31. říjnem, zvažte investici do karty Welcome Card, která zahrnuje bezplatnou veřejnou dopravu ve městě a regionu, možnost půjčit si kolo zdarma na 24 hodin, bezplatné pěší túry a výlety na elektrokole s průvodcem a slevy na mnoho aktivit a atrakcí.