Koronavirový semafor Evropy se opět pomalu barví do odstínů červené, což spoustě z nás může zkazit plány na letní dovolenou u moře. Dobrá zpráva ale je, že na pláž vlastně vůbec nepotřebujeme. Opravdový ráj máme hned za humny, stačí překročit jedny hranice směrem na jih.
Ať už máte v plánu vyrazit jen na pár dní, nebo rovnou celý týden, ve dvou, s dětmi nebo partou přátel, v Rakousku si najde každý to svoje a okouzlující výhledy z vrcholků Alp vás ještě motivují k troše toho pohybu. Tahle krásná země se však rozkládá na území 84 tisíc metrů čtverečních, tak kde to v létě stojí skutečně za to?
Prodloužený víkend v Salcbursku
Jedním z nejbližších míst českým hranicím, kam stojí za to vyrazit minimálně na prodloužený víkend, je oblast Salzburku – hlavního města stejnojmenné spolkové země. To svoje si tady najde milovník historických měst s příjemnou atmosférou i typický horal, který si užije spíš celodenní túru, rozmanité výhledy na alpské svahy a horská jezera.
Salzburk leží hned poblíž hranic s Německem a od roku 1996 patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Oprávněně. Město na vás ihned dýchne skutečně osobitou atmosférou, která vás bude provázet procházkami v zapadlých uličkách i rušných náměstích plných kaváren, barů a restaurací.
Z historických památek byste určitě neměli vynechat Mozartův rodný dům, neoklasicistní zámek Mirabell v samém centru města a pevnost Hohensalzburg, která se nad ním tyčí na kopci.
Další den můžete vyrazit k jezerům. Wolfgangsee, Attersee a Mondsee patří k těm nejkrásnějším v celém Rakousku a nabízejí výhledy jako vystřižené z pohlednice. Po cestě doporučuji udělat si zastávku na vyhlídce Gaisberg, odkud budete mít Salzburk jako na dlani.
Hned na západní straně jezera Wolfgangsee při příjezdu ze Salzburku prozkoumejte malé městečko Sankt Gilgen. K procházce kolem vody si vyzvedněte kafe v kavárně Angusta a pokud sem zamíříte v sobotu, můžete ochutnat i tyrolské speciality na místních farmářských trzích.
Odsud potom buďto vyrazíte dál kolem jezera autem, a nebo můžete využít loď, respektive trajekt. Ten vás proveze po celé vodní ploše, nebo si můžete vyskočit na konkrétním městě (ceny a trasy najdete zde).
Na zmrzlinu se potom zastavte v městečku Strobl a pokračujte dál do hlavního města jezerní oblasti Sankt Wolfgang im Salzkammergut. Na posilněnou si dejte oběd v jedné z tradičních rakouských restaurací a vyrazte na tříhodinovou túru na horu Schafberg, kde na vás bude čekat dechberoucí výhled po okolí i na vzdálená města (v případě dobré viditelnosti).
Pěší turistika sice k Rakousku neodmyslitelně patří, ale pokud se vám přece jen nebude chtít pěšky, můžete využít místní historický vlak, který vás doveze až na vrchol hory a pak i zpátky dolů. Ceny a detaily najdete tady.
Návštěva Salcburska by nebyla kompletní bez toho, aniž byste aspoň na chvíli zavítali do kouzelného lázeňského města Bad Ischl, kde to během léta skutečně žije. A kam tady zajít? Hipsterskou kavárnu nečekejte – cukrárna a kavárna Zauner, jejíž historie sahá až do roku 1832, vás však oslní typickou rakouskou atmosférou se vším všudy. A pokud sladké není nic pro vás, navštívit byste ji měli už jen proto, že za jedním z nejoblíbenějších zákusků stojí bývalý cukrář hotelu Pupp v Karlových Varech Josef Nickerl.
Region Salcburska je mimochodem jako dělaný pro jízdu na kole, takže jeho okolí nemusíte prozkoumávat jen popojížděním v autě nebo pěší turistikou. Severní Rakousko je rozhodně bohatší na rozlehlá údolí než například jih, takže tu máte možnost projet relativně dost míst i na běžném kole. Obecně je ale lepší vyrazit s elektrokolem nebo si jej na místě půjčit.
Saalbach-Hinterglemm. Vzhůru do hor
O něco dál směrem na jihozápad v okrese Zell am See čeká ráj na ty, kdo preferují hory před městem. V oblasti Saalbach-Hinterglemm máte téměř neomezené možnosti objevování – celkem čtyři sta kilometrů tras tu vede kolem malebných horských jezer, skrze husté jehličnaté lesy, panoramatické horské hřebeny a typické alpské pastviny.
Po cestě si nezapomeňte udělat odpočinkovou zastávku v takzvaném Forest Wellness a na pár minut se uvelebte v jedné z houpacích sítí nebo si zacvičte jógu na dřevěném pódiu uprostřed lesa. Odměnou za vystoupané metry vám budou dechberoucí výhledy na nejvyšší vrcholky hor, které jsou i v letních měsících často pod sněhem, a samozřejmě také tradiční tyrolská jídla v jedné ze čtyřiceti horských chat. Kaiserschmarrn, bitte!
Berete s sebou děti? Ani ty se tu nudit nebudou. Při rezervaci ubytování si ale pohlídejte, aby v ceně byla i takzvaná Joker Card, která vám zajistí desítky různých benefitů, jako je využití lanovek, bike parku a atrakcí, včetně vstupu do Hochseilpark, největšího lanového parku v Evropě.
Všechny výhody Joker Card najdete tady.
Do bikeparku i na túru do Leogangu
Bikepark Epic v Leogangu patří v „bikerské“ komunitě k jedněm z těch nejoblíbenějších na území Rakouska a taky k těm nejznámějším v celé Evropě. Důvodů je hned několik, ale vedle překrásného okolí jsou tím hlavním desítky kilometrů rozmanitých trailů, do kterých se v posledních dvou letech investoval víc než milion eur.
Rozhodně vás tu však nezklamou ani podmínky pro pěší turistiku. Oblast Saalfelden Leogang nabízí kromě rozlehlých travnatých kopců i perfektně upravené turistické stezky vedoucí podél vápencových skal.
Jedno z míst, které vás naprosto uchvátí svým výhledem, je takzvané Cinema of Nature na vrcholu hory Asitz, kam od lanovky dojdete asi za půl hodiny a kde si můžete na chvilku odpočinout od náročného chození.
Jak už název sám napovídá, tvůrci vám chtěli prostřednictvím přírody nabídnout výhledy stokrát lepší, než vám kdy dokáže dát Netflix. Uvelebte se v „promítacím sálu” pod širým nebem na jedné z prostorných sítí nebo na dřevěném lehátku a prostě se jen kochejte.
A kde je odměna po náročném dni plném sjíždění trailů a šlapání po horách? Nevynechejte nákup v automatu na mléčné výrobky přímo dole u lanovky a vychutnejte si produkty vyrobené z mléka od šťastných kraviček pobíhajících po zelených alpských pláních. Kvalitnější sýry ani kefír jinde neseženete.