Pomáhá vynalézat léky i navrhovat součástky pro vesmírné lodě. Umělá inteligence ale nemusí měnit jen budoucnost celého lidstva. Může také zlepšit váš každodenní život a ušetřit spoustu času.

Česko se k umělé inteligenci stále příliš nemá. Dosud si služby jako ChatGPT vyzkoušelo jen šestadvacet procent Čechů a vícekrát týdně je pak podle průzkumu Středoevropské observatoře digitálních médií využívá pouhých sedm procent.

Nové technologie přitom už teď zvládnou pomoci s běžnými problémy, které zbytečně kradou čas. Představujeme ty nejužitečnější služby a aplikace, které činí každodenní život o něco příjemnějším.

Vybírač dárků

Co vybrat k obdarování blízkých? S problémem, kterému čelíme několikrát do roka, může pomoci stránka GiftList. Ta na základě zájmů a dalších podrobností o obdarovávaném navrhne dárky, které by se mohly líbit.

Při zadání základních zájmů ukáže běžné dárky, ale při uvedení podrobností o obdarovaném dokáže web přinést specifické položky. I ty vypíše a porovná podle ceny nebo hodnocení.

Giftruly naproti tomu nabízí dárky podle vztahu k obdarovanému, jeho věku a události. Po výběru ceny produktu a zadání zájmů a věku obdarovaného vyskočí tři návrhy.

Pomocník s úkoly

Oběti prokrastinace dobře znají pocit, kdy se vyhýbají povinnostem, protože netuší, jak na nich začít pracovat. I s tím dokáže pomoci umělá inteligence.

Nástroj Magic ToDo jakýkoli úkol rozdělí na dílčí části. A pokud se stále zdají příliš složité, poradí i s nimi. Čeština ho nezaskočí, avšak v angličtině dokáže pomoci ještě lépe. Jen v ní si například vzpomene, že při praní prádla je nejprve třeba rozdělit ho podle barev – v češtině zatím radí dát do pračky rovnou vše.

Odkazovaná stránka nabízí i další pomocníky. Estimator vyhodnotí, jak dlouho bude zadaný úkol přibližně trvat. Čím je běžnější a lépe popsaný, tím přesněji jeho délku trefí.

V některých případech je nicméně přílišným optimistou – například sběrem lahví na ulici a jejich vracením se podle Estimatora stanete milionářem maximálně do deseti let. Jak dlouho trvá vystudovat vysokou školu nebo se dostat z Prahy do Brna, však ví naprosto přesně.

The Judge pak zvládne určit tón textu. To vyjde vhod jak při obdržení nejednoznačné zprávy, tak i během psaní zpráv vlastních, kdy nástroj odhalí, zda nezní text nezaujatému pozorovateli jinak, než je zamýšleno.

Plánovač výletů

Stačí zadat město, oblíbené aktivity, počet dní a vybrat, kdo se na výlet vydá. Trip Planner poté sestaví podrobný itinerář aktivit, ve kterém naplánuje celý výlet i s časy dopravy a prohlídek.

Zahrnuje také konkrétní zastávky na jídlo podle zvolené cenové kategorie a sečte, kolik bude celý výlet stát jak v nákladech na dopravu a vstupné, tak stravování.

Učitel jazyků

Aplikací pro učení se novému jazyku je mnoho, s příchodem umělé inteligence se ale objevily i ty, které jsou schopné si povídat. Třeba s ProseAble si lze promluvit v pěti jazycích o čemkoli od nejjednodušších frází po filozofické otázky.

S vylepšením anglické výslovnosti zase pomůže Stimuler. Ten vybere téma, o kterém musí uživatel na šedesát vteřin hovořit. Aplikace zhodnotí výslovnost, plynulost, ale i použitou slovní zásobu. A nakonec naučí vyslovovat slova, která se napoprvé nepovedou.

Filmová i knižní doporučení

Nejen pro získání nových nápadů, na co se podívat, ale také pro nalezení zapomenutých filmových titulů slouží stránky Movie Uncover. Ty vyžadují pouze krátký popis toho, o čem film nebo seriál je, nebo jména herců, kteří v něm hrají.

Doporučovač knih Next Three Books na to jde trochu jinak. Uživatelům dává na výběr z mnoha kategorií, které lze kombinovat. Může tak najít dlouhou akční sci-fi knihu i krátký inspirativní životopis celebrity. A podobně jako Movie Uncover poradí i na základě popisu děje nebo postav.

Osobní trenér

Dříve se kvůli technologiím o práci báli zaměstnanci továren, dnes došlo i na osobní fitness trenéry. Méně náročné sportovce už totiž zvládne trénovat telefon.

Aplikace Impakt nabízí tréninkové plány podle zvolené obtížnosti a oblasti, na které chce uživatel zapracovat. Pomocí kamery pak rozpozná vaše tělo a počítá, kolikrát jste daný cvik provedli.

Vyhodnotí také konzistentnost a kvalitu výkonu. Pokud po skončení cvičení nemůžete popadnout dech, nebo jste se naopak ani nezapotili, Impakt upraví další tréninky na vhodnou úroveň. Průběžně tak aktualizuje tréninkový plán, aby se cvičící neustále zlepšoval, ale nepřetěžoval.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Vyhledávač nemocí

Lékařskou ordinaci sice nenahradí, ale možné neduhy odhalí. Symptoma je chatbot, kterému stačí sdělit pár příznaků, aby dokázal nastínit, o jaký problém se může jednat. Vyptává se totiž na související obtíže tak dlouho, dokud si diagnózou není jistý.

Na rozdíl od internetových fór a pochybných webových stránek představuje možnost, jak se o svém zdravotním stavu dozvědět něco relevantního. A zvládne to i v češtině, kterou bez problému ovládá. Aplikaci roky vyvíjí lékařské týmy a již během pandemie sbírala ocenění v Německu a Rakousku za svůj přínos v boji proti koronaviru.

Obzvlášť v tomto případě je ale nutné nezapomínat, že lidskou odbornost a účast v žádném případě nenahradí.